Dzień dobry mam 16 lat i odkąd pamiętam bardzo duży problem z osobowością jeżeli w ogóle tak to mogę

4 odpowiedzi
Dzień dobry mam 16 lat i odkąd pamiętam bardzo duży problem z osobowością jeżeli w ogóle tak to mogę nazwać.
Jestem bardzo niestabilna emocjonalnie mam ciągłe zmiany nastroju, w ciągu jednego dnia potrafię zmienić nastrój niewyobrażalnie wiele razy.
Mam skłonność do autoagresji.
Nie mam żadnego celu w życiu i nie sądzę że będę mieć.
Mam problem z utrzymywaniem kontaktów z innymi ludźmi bardzo boję się odrzucenia przez co pierwsza zrywam kontakt na samym początku znajomości dodatkowo to co najbardziej mnie męczy to ciągła zmiana opinii o ludziach w jednym momencie kogoś uwielbiam a chwile potem go nienawidzę.
Wydaję mi się że wszystko zawsze wyolbrzymiam i wybucham złością/paniką/płaczem bez przyczyny.
Bardzo proszę o pomoc.. co to może być? takich złych zachowań jest o wiele więcej, nie jestem w stanie wypisać ich wszystkich ponieważ jest tego aż tak wiele a niestety nie jestem teraz w stanie umówić się w najbliższym czasie do psychologa ze względu na sytuacje rodzinną. Szukam odpowiedzi na to co może być ze mną nie tak.. nie jest to na pewno normalne i bardzo mnie to męczy...
Zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej

Dzień dobry, przede wszystkim istotne jest zwrócenie uwagi na dużą wrażliwość i uważność, którą można zaobserwować w Twojej wypowiedzi. Jest to na pewno czynnik, który będzie pomocny w rozumieniu siebie i pracy nad sobą. Piszesz o sytuacjach, zachowaniach czy emocjach, które wymagają pogłębienia na konsultacji z psychologiem. W Twojej wiadomości są jednak pewne alarmujące słowa. Na początku napisałaś o problemie z osobowością - w Twoim wieku nie diagnozuje się jeszcze zaburzeń osobowości, co najwyżej nieprawidłowo kształtującą się osobowość. Jednak aby to stwierdzić i dobrać sposoby pracy konieczna jest rozmowa ze specjalistą. Część trudności, których doświadczasz może również być spowodowana Twoim wiekiem, sytuacją rodzinną czy kryzysem. Natomiast - jeżeli jest Ci trudno, potrzebujesz rozmowy czy wsparcia, a już w szczególności kiedy dochodzi do autoagresji jest to sygnał do zgłoszenia się po pomoc. Napisałaś, że ze względu na sytuację rodzinną nie będziesz w stanie się umówić - czasami jest tak, że jest to blokada w naszej głowie, a kiedy zacznie się szukać sposobu znajdzie się również specjalista (np. w szkole, różnego rodzaju fundacje czy stowarzyszenia). Mam nadzieję, że u Ciebie będzie podobnie. Życzę wszystkiego dobrego!

Marta Dubowska
Dzień dobry,
Czytając Twoja historię dostrzegam bardzo duży wgląd w siebie, doświadczane emocje i stany. Autoagresja jest wskazaniem do podjęcia terapii, pomoże Ci w znalezieniu alternatywnych sposób poradzenia sobie. Warto zwrócić się do psychologa szkolnego lub porozmawiać z rodzicami jeśli czujesz się na to gotowa.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
W oparciu o dostarczone informacje, opisane objawy są zgodne z cechami zaburzenia osobowości niestabilnej emocjonalnie (EUPD), znanego również jako zaburzenie osobowości typu borderline (BPD). Kluczowe cechy obejmują niestabilność emocjonalną, gwałtowne zmiany nastroju, zachowania autoagresywne, strach przed odrzuceniem i trudności w utrzymywaniu relacji.

Niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu dokładnej oceny i diagnozy. Skuteczne metody leczenia, takie jak dialektyczna terapia behawioralna (DBT) i psychoterapia, mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami i poprawie ogólnego samopoczucia. Poszukiwanie wsparcia ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia i radzenia sobie z trudnościami.

Rozważ skontaktowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu omówienia swoich obaw i zbadania odpowiednich interwencji.