Mam 38 lat, od zawsze mam problem z sytuacjami stresowymi, tzn. gdy ktos na mnie krzyczy (np przeloz

8 odpowiedzi
Mam 38 lat, od zawsze mam problem z sytuacjami stresowymi, tzn. gdy ktos na mnie krzyczy (np przelozony w pracy lub wspolpracownik), straszy, zagraża, odczuwam potezny lęk, cialo mi drzy, rece i nogi trzesa, mam problemy z zebraniem mysli i obronieniem sie slownie (np klocic sie z kims), wyslowieniem sie. Jest to bardzo meczace. Czy jest jakas szansa na złagodzenie tego, u jakiego specjalisty szukac porady?
Pozdrawiam
Droga Pani/Drogi Panie,
zacznijmy od tego, że agresja (również słowna) jest czymś nie do przyjęcia, nie powinniśmy się na nią godzić. Ale rozumiem, że właśnie z obroną ma Pani/Pan problem. Warto poszukać źródeł tego lęku, osłabienia i tym samym trudności z dbaniem o siebie w tego typu sytuacjach. Psycholog będzie właściwym specjalistą do pracy nad tymi problemami.
Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Dzień dobry,

Opisane tutaj reakcje na agresję słowną są jak najbardziej naturalne. Znajdując się w takiej sytuacji mózg dostaje informację, że znajduje się Pan/Pani w niebezpieczeństwie. Organizm reaguje następnie adekwatnie do komunikatu, jaki otrzymał. Jestem zagrożony/a - pojawia się lęk, a ciało szykuje się do jakiejś reakcji obronnej.
Pytanie, jakie się nasuwa to czy ten lęk nie jest przypadkiem nieadekwatny do zagrożenia tzn. czy mózg nie "wyolbrzymia" niebezpieczeństwa powodując następnie niewspółmiernie silną reakcję ciała. Istotne jest też to, co można zrobić z taką reakcją na zagrożenie. Czy można zrobić coś, aby pomóc Pani/Panu reagować w bardziej komfortowy sposób. Na pewno tak! Po pierwsze trzeba by zacząć od zrozumienia mechanizmu jaki stoi za postrzeganiem krzyku innej osoby jako tak wielkiego niebezpieczeństwa, że powoduje tak silne reakcje cielesne a następnie wypracować odpowiednie strategie postępowania w takich sytuacjach. W tym celu zachęcałabym do wizyty u psychoterapeuty najlepiej poznawczo-behawioralnego. Ta szkoła terapeutyczna ma potwierdzoną badaniami wysoką skuteczność w radzeniu sobie z tego typu problemami.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Natalia Orzechowska
Przy takich objawach najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie pomocy u psychologa, psychoterapeuty. Wizyty pomogą znaleźć przyczynę lęku, jakie mechanizmy są wdrukowane w Pani/Pana psychice. Przy bardzo intensywnych reakcjach lękowych, warto psychoterapię wspomóc farmakoterapię, a więc dodatkowo zajść do lekarza psychiatry.
Dzień dobry,

wygląda na to, że reakcje, zachowania, o których Pan napisał mają inne, głębsze podłoże, o którym trudno jest wnioskować na podstawie tego co Pan napisał. Oczywiście agresja zawsze jest nie do zaakceptowania, ale wygląda na to, że mówi Pan o uruchamiającym się poczuciu zagrożenia w sytuacjach, które być może nie zawsze takie są. Zastanawiam się nad tym na ile Pana interpretacja intencji w/w osób jest realistyczna, ponieważ kiedy pojawia się tak silny lęk może on zaburzać ocenę sytuacji. Słusznym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się do psychologa, psychoterapeuty i praca nad znalezieniem powodów lęków i reakcji, o których Pan napisał, tak aby wypracować inny, bardziej adaptacyjny sposób zachowania. Serdecznie pozdrawiam!
Dzień dobry, na pewno konieczne jest przyjrzenie się swojemu lękowi - w jakich sytuacjach on występuje, jak długo trwa, jak się objawia...
Zachęcam do udania się do specjalisty psychoteraputy/psychologa - ponieważ oni mają narzędzia które ułatwią to "oglądanie siebie" i pomogą znaleźć skuteczne wyjście - a raczej sposoby reakcji na trudne sytuacje.
Pozdrawiam ciepło
Dzień Dobry, widzę, że sprawa jest trudna. Zalecam kontakt ze specjalistą,aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie

Z wyrazami szacunku,
Wymienione przez Panią odczucia, mogą być związane z pokłosiem jakiejś dawno przeżytej traumy. Czy ten krzyk coś Pani przypomina? Może jakąś sytuację, w której nie mogła się Pani obronić przed czyjąś przewagą? Może to wspomnienie jakiegoś dorosłego, który często podnosił głos... ?
Lęk zawsze przynosi nam informacje. To, że dziś reaguje Pani w sposób, w jaki reaguje - jest odpowiedzią na coś. Warto skorzystać ze wsparcia terapeutycznego i pochylić się nad tym lękiem - to poza ukojeniem na tu i teraz, pozwoli Pani zadbać o swój spokój w przyszłości.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, warto zastanowić się nad źródłem tak silnych objawów w postaci paraliżującego strachu, lęku i objawów somatycznych przy reakcji stresowej. Oczywiście w przypadku gdy ktoś podnosi na nas głos, krzyczy, straszy mamy prawo czuć strach, niepokój i wspomniane objawy. Natomiast na pewno warto poszukać wsparcia u psychologa/psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie