Dzień dobry. Jakiś czasu napisałam maturę i ukończyłam szkołę, w związku z tym pomału wkraczam w do

7 odpowiedzi
Dzień dobry.
Jakiś czasu napisałam maturę i ukończyłam szkołę, w związku z tym pomału wkraczam w dorosłość. W ostatnim czasie zauważyłam u siebie niepokojące napady lęku, szczególnie przy kontaktach z ludźmi i za łatwaniu ważnych spraw np. przy wizycie u lekarza, rozmowie rekrutacyjnej, w sklepie itd. Również męczą mnie natrętne myśli związane z przyszłością, utrzymaniem się, czy podejmowaniem decyzji odnośnie do studiów, pracy. Obawiam się, że może to podchodzić pod fobie społeczną. Dlatego, do kogo najlepiej się zgłosić o ewentualną diagnozę oraz pomoc?
Dzień dobry, problem, który Pani przedstawia może wymagać konsultacji psychologicznej. Specjalista w oparciu o wywiad, obserwację oraz dodatkowe narzędzia diagnostyczne ustali zakres i poziom występowania trudności. Zaproponuje również skuteczne formy wsparcia. Warto rozważyć spotkanie z psychologiem. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
jak sama Pani zauważyła wkracza Pani w nowy etap życia który może wiązać się z lękiem.Proszę nie stawiać sobie
diagnoz .
Jeśli czuje się Pani osamotniona w swoich przeżyciach i myślach rozmową z doświadczonym psychologiem to dobry wybór.
Pozdrawiam,
Bogna Gadomska Karwacka
Dzień dobry, opisuje Pani objawy lękowe (napady, powracające myśli o charakterze zamartwiania się), które mogą wynikać m.in. z Pani biologicznych uwarunkowań aktywowanych w związku z obecną sytuacją tj. wchodzeniem w dorosłość. Możliwe, że właśnie tak reaguje Pani na kryzys związany z kolejnym etapem życia. Jeśli opisane stany utrudniają Pani funkcjonowanie, warto zgłosić się do psychologa / psychoterapeuty, który zdiagnozuje dokładnie problem i zaproponuje odpowiednie wsparcie lub leczenie. Proszę nie wahać się sięgać po pomoc :)
Pozdrawiam serdecznie
Jagoda Morgulec
Dzień dobry,
cieszę się, że w tak ważnym momencie życia zważa Pani na swoje zdrowie psychiczne. Polecam rozmowę z psychoterapeutą i wspólne zaprojektowanie dalszych kroków.
Pozdrawiam,
Agnieszka Balicka
Droga Autorko!
Rozumiem Twoje wątpliwości. Jako młoda osoba, która powoli wkracza w dorosłość, możesz mierzyć się z różnego rodzaju myślami, obawami oraz obserwacjami dotyczącymi czasów w których przyszło nam żyć. Cieszę się jednak, że zwracasz uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Bycie czujnym, a także umiejętność weryfikowania występujących w Twoim organizmie zmian to ważny aspekt związany z dorosłością :) tym samym wykazujesz ogromną odpowiedzialności za siebie, co jest istotnym zasobem dającym lepsze perspektywy na przyszłość. Świadomość zmian, ale również uważność na swoje potrzeby jest elementem o który zawsze warto zadbać i brać go pod uwagę. To już jest bardzo dobry punkt wyjścia jeśli chodzi o pracę w tym obszarze. I wchodząc w ten temat - jeśli objawy które występują są bardzo nasilone, a zarazem utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie warto przemyśleć wizytę u psychiatry. Dlaczego właśnie taki specjalista na początek? Pierwsza kwestia to bezpieczeństwo. Farmakoterapia w przypadku trudności z którymi się zmagasz jest dobrym punktem wyjścia. Działa szybko (już po około tygodniu do dwóch widać pierwsze efekty) co pozwoli Ci na podniesienie codziennego komfortu. Terapia natomiast wymaga nieco więcej czasu i zaangażowania przez co wsparcie poprzez leki da Ci znacznie stabilniejsze efekty. To oczywiście kwestia indywidualna w jakim czasie zaobserwujesz pierwsze pozytywne efekty, jednak warto wziąć to pod uwagę. W żadnym wypadku nie zniechęcam Cię do poszukania wsparcia psychologicznego! Wręcz przeciwnie. Warto w tym samym czasie skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego: psychologa lub psychoterapeuty. Włączenie farmakoterapii ma za zadanie polepszyć efekty spotkań psychologicznych, zapewniając pewną dozę stabilizacji. Niekiedy ciężko jest pracować nad trudnymi kwestami gdy czujemy nasilony lęk. Zachęcam zatem do podwójnego działania co możliwe jak najbardziej usprawni proces powrotu do zdrowia.
Życzę Ci wszystkiego co najlepsze, odnalezienia siebie i zadbania o odpowiednią dla siebie drogę! Trzymaj się ciepło :)
Cieszę się, że podzieliła się Pani swoimi obawami i doświadczeniami. To naturalne, że po ukończeniu szkoły i zaczynając wkraczać w dorosłość, odczuwa Pani pewne niepokoje i obawy dotyczące przyszłości. Ważne jest jednak ich natężenie i wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie.

Sytuacje, w których wyjście do sklepu lub lekarza budzi silny lęk warto skonsultować z profesjonalistą. Warto pamiętać, że istnieją efektywne metody i strategie, które mogą pomóc Pani w radzeniu sobie z lękami i osiągnięciu większego komfortu w codziennym życiu.

Zachęcam Panią do podjęcia pierwszego kroku i porozmawiania z psychologiem lub psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, te uczucia lęku i niepokoju, szczególnie w kontaktach z innymi ludźmi i w sytuacjach wymagających podejmowania ważnych decyzji, mogą być bardzo męczące i przytłaczające. To zupełnie zrozumiałe, że martwisz się o przyszłość, studia czy pracę.
Jeśli czujesz, że te uczucia zaczynają przeszkadzać Ci w codziennym życiu i chcesz uzyskać pomoc, ważne jest, abyś zwróciła się do kogoś, kto może Ci pomóc. Możesz rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą, którzy mogą pomóc Ci zrozumieć te uczucia i znaleźć sposoby radzenia sobie. Pamiętaj, że nie jesteś sama w tych doświadczeniach i ważne jest, abyś czuła wsparcie w tym trudnym czasie.