Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zaburzenia lękowe

Ewa Brzóska

Ewa Brzóska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Maja Jezierska

Maja Jezierska

Psycholog, Psychoterapeuta

Lublin

Agnieszka Pączkowska

Agnieszka Pączkowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Katarzyna Szybka

Katarzyna Szybka

Psychoterapeuta, Psycholog

Kraków

Emilia Kaniewska

Emilia Kaniewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Joanna Mostowik

Joanna Mostowik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 219 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

Dzień dobry,

bardzo mi przykro, że spotkała Panią krzywda ze strony męża. Odpowiadając na to pytanie, tak oczywiście, może Pani utracić chęć na współżycie z mężem w takiej sytuacji.…
1 odpowiedzi

Szanowna Pani.
Jest kilka powodów, dla którego ten lek u Pani nie działa. Brakuje danych, żeby móc precyzyjnie odpowiedzieć. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem ew. zwrócić uwagę…
1 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.