Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Anna Raban

Anna Raban

Psychiatra

Warszawa

Katarzyna Wójcik

Katarzyna Wójcik

Psycholog

Warszawa

Grzegorz Wojas

Grzegorz Wojas

Psycholog, Seksuolog

Warszawa

Ewa Lisowska-Kania

Ewa Lisowska-Kania

Seksuolog, Psycholog

Kraków

Mariola Doliwa

Mariola Doliwa

Chirurg, Psycholog

Leszno

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 165 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

Jeśli wie Pani, co stoi za Pani dolegliwościami, to jest już połowa sukcesu. Reszta to powolne przełamywanie strachu, który być może stał za bulimią, może jest jej następstwem. Choć osobiście…
1 odpowiedzi


Może być to kwestia niewłaściwej diety. Proszę poszukać dieta FODMAP. Nie dam głowy, ale obstawiam, że problemem jest nadmierny rozrost flory jelitowej.
3 odpowiedzi


Może pomóc pani sama sobie, stawiając ultimatum i zmuszając męża do głebokiej analizy swojego postępowania. Nie twierdzę, że jest złym człowiekiem, bo zapewne nie, ale jego psychika wymaga głębokiej…
3 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.