Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zaburzenia lękowe

Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 230 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

Dzień dobry, można zgłosić się do każdego wykształconego psychoterapeuty, ponieważ oba objawy są dość częste, zwłaszcza u osób nerwicowych, czasem psychotycznych ale wystepują również u zdrowych.

Dzień dobry,
zalecałbym w tym przypadku również konsultację psychiatryczną.
Pozdrawiam

Raczej nie, miesiąc czasu to bardzo długo po odstawieniu miansecu. Zalecam kontrolę u lekarza rodzinnego/kardiologa, wykonanie EKG.

Pozdrawiam, Michał Malesza

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.