Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zaburzenia lękowe

Anna Izdebska

Anna Izdebska

Psycholog

Lublin

Klaudia Eder-Krasuska

Klaudia Eder-Krasuska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Warszawa

Maciej Poziomski

Maciej Poziomski

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Warszawa

Magdalena Jęczmień

Magdalena Jęczmień

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Łódź

Agata Krzemień

Agata Krzemień

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Anna Bajus

Anna Bajus

Psycholog

Warszawa

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 205 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

Chad jest poważną chorobą, czasem trudną do leczenia tak aby wycofać wszystkie objawy. Leków tych jest dużo, wskazana by była jakaś korekta dobór dawek. Czasem jeśli leki stabilizujące nastrój…
1 odpowiedzi

Ważne by być pod opieką zarówno lekarza psychiatry jak i psychoterapeuty, którym najczęściej jest specjalnie wyszkolony psycholog.
1 odpowiedzi

Objawy mogą wskazywać na zaburzenie lękowe z napadami lęku. Leczenie jest farmakologiczne i psychoterapeutyczne. Wskazana jest wizyta u psychiatry i podjęcie psychoterapii najlepiej w nurcie…
1 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.