Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Karolina Makowiecka

Karolina Makowiecka

Seksuolog, Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Agnieszka Laskowska-Ziemian

Agnieszka Laskowska-Ziemian

Psycholog, Seksuolog

Warszawa

Anna Firkowska

Anna Firkowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Kamila Kanak

Kamila Kanak

Psycholog, Psychoterapeuta

Mińsk Mazowiecki

Elżbieta Grabarczyk

Elżbieta Grabarczyk

Psycholog, Terapeuta

Warszawa

Iwona Kańska

Iwona Kańska

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta

Warszawa

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 118 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

Witam,
jednym z przeciwwskazań do stosowania Pramolanu są nadkomorowe i komorowe zaburzenia przewodzenia, w związku z powyższym proszę zapytać swojego kardiologa czy w Pani/Pana przypadku…
1 odpowiedzi

Witam,
lekarz psychiatra przepisując lek musiał uzyskać dane z wywiadu od Pani pozwalające zapisać Aciprex, w ulotkach firmy muszą pisać o wszystkich działaniach niepożądanych leku, co…
1 odpowiedzi

 Radosław Krąpiec
Radosław Krąpiec
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Droga Pani/Drogi Panie,
zacznijmy od tego, że agresja (również słowna) jest czymś nie do przyjęcia, nie powinniśmy się na nią godzić. Ale rozumiem, że właśnie z obroną ma Pani/Pan problem.…
2 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.