Leczę się na ZOK od długiego czasu.Cierpię na natrętne myśli i lęki.Niedawno natknąłem się w interne

3 odpowiedzi
Leczę się na ZOK od długiego czasu.Cierpię na natrętne myśli i lęki.Niedawno natknąłem się w internecie na pseudoinformację, która dotyczyła tego, że wiele złych myśli ma duże szanse się spełnić, bo gdy człowiek ich doświadcza to wytwarza ,,negatywną energię", która przyciąga złe wydarzenia. Uznałem to za całkowity fałsz i nieprawdę, bo przecież to nie myśli, ale tylko my decydujemy o swoich działaniach i życiu. Opowiedziałem o moich przemyśleniach psychologowi. Przyznał mi rację m.in. w tym, że to nie myśli, lecz tylko my decydujemy o swoim życiu i o tym co robimy, o naszych działaniach. Ale gdy zapytałem się go czy ta pseudoinformacja jest fałszywa to odpowiedział mi : ,,Generalnie, to nie możemy brać tego (tej pseudoinformacji) pod uwagę. Nie odpowiedział mi konkretnie na to pytanie. I od tego czasu gnębią mnie myśli : ,,A co, jeśli w tym co wyczytałem w internecie jest coś z prawdy?"(choć oczywiście wiem, że nie ma nic). ,,Dlaczego on (psycholog) nie odpowiedział mi konkretnie na to pytanie?" Jak próbuję o tym nie myśleć, to pojawia się we mnie napięcie i ,,muszę" do tego wracać.
Chciałbym aby ktoś potwierdził, że ta pseudoinformacja jest fałszywa. Jak się uodpornić na takie bzdury na przyszłość? Czemu psycholog nie udzielił mi konkretnej odpowiedzi na moje pytanie?
Z góry dziękuję za pomoc
Myśli i przekonania mogą kształtować rzeczywistość ale nie za pomocą jakiejś tajemniczej "negatywnej energii", która przyciąga nieszczęścia. Według założeń teorii poznawczo-behawioralnej, myśli mają znaczący wpływ na emocje, które odczuwamy oraz na to jak się zachowujemy pod wpływem tychże emocji. Prosty przykład: szef poprosil mnie o przygotowanie szkolenia. Jeśli w mojej glowie pojawiają się myśli typu "na pewno mi się nie uda sprostać wymaganiom", "a co jeśli się pomylę/spanikuję/nie będę wiedziała jak się zachować/co odpowiedzieć "jestem za słaba, za głupia, nie mam doświadczenia...itp " to te destrukcyjne myśli mogą wzbudzić nieprzyjemne emocje takie jak napięcie, lęk, smutek, zrezygnowanie i w efekcie bardzo prawdopodobne jest że nie podejmę się poprowadzenia szkolenia lub będę tak spięta i skoncentrowana na unikaniu wpadek, że rzeczywiście mogę się mylić i zaprezentować się gorzej niż mnie na to stać. Jeśli dla odmiany pomyślę sobie "Hmm, może nie zrobię tego najlepiej na świecie ale zrobię to porządnie i będę miała przy tym frajdę bo to nowe dla mnie" to moge poczuć ekscytację nowym zadaniem, radość i nadzieję. Te pozytywne emocje sprawiają, że przystępuję do działania z nastawieniem na sukces i w ten sposób staje się on bardziej prawdopodobny.
Pozdrawiam
Aleksandra Zmudzińska

Szanowny Panie,
W tej, jak to Pan nazwał "pseudoinformacji" można doszukać się prawdy, gdyż wszystko co robimy zaczyna się w pewnym sensie od myśli. Myśli kreują w pewien sposób świat, w którym żyjemy. Jeżeli będziemy myśleć cały czas pesymistycznie, trudniej będzie nam osiągnąć dobrostan psychiczny :)
Pozdrawiam,
Karolina Koczur
Proszę koniecznie udać się do psychiatry. Takie nasilenie myśli natrętnych być może kwalifikuje się do leczenia farmakologicznego. Proszę poczytać o samospełniającej się przepowiedni. Myśli nie mają mocy faktycznej kreacji, ale z pewnością wpływają na to jak się czujemy. Wpływają na to co uważamy za możliwe do zrobienia, a co nie. Myśli wpływają również na gospodarkę organizmu. Prosty test z myśleniem o cytrynie. Ślinianki zaczynają pracę. Opisał pan typowy objaw myśli natrętnych. Leki ssri są skuteczne. Proszę skonsultować się z psychiatrą. Być może trzeba je zmienić, być może dawka jest zbyt mała, a być może trzeba je wdrożyć. Pozdrawiam i życzę powodzenia.