Jakie badania krwi najlepiej wykonać przed pierwszą wizytą u dietetyka?

12 odpowiedzi
Jakie badania krwi najlepiej wykonać przed pierwszą wizytą u dietetyka?
Dzień dobry,

Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto mieć ze sobą podstawowe wyniki badań: morfologia krwi z rozmazem, próby wątrobowe, panel tarczycowy, markery stanu zapalnego (OB, CRP), glukozę na czczo, kreatyninę, mocznik, kwas moczowy, potas, sód, metabolit 25 (OH), badanie moczu, etc. Co więcej warto dodać, że ilość wykonanych badań przed wizytą jest silnie zależna od tego czy klient jest zdrowy czy też chory (w tej sytuacji istotna jest jednostka chorobowa z którą się zmaga), a diagnostyką i interpretacją zaburzeń zdrowotnych za każdym razem powinien zajmować się lekarz specjalista.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam serdecznie,
Podstawowe badania to: morfologia, mocz, profil lipidowy, glukoza, hormony tarczycy, próby wątrobowe i parametry nerek.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Na pewno morfologia, OB, lipidogram,próby wątrobowe, TSH, ft3,ft4, glukoza, insulina, poziom kortyzolu
Dzień dobry,
najlepiej przed pierwszą wizytą wykonać:
morfologię krwi
glukozę we krwi na czczo
TSH,
lipidogram
wskaźniki wątrobowe
kwas moczowy

Pozdrawiam :)
Podstawowe badania, które należy wykonać przed wizytą u dietetyka to morfologia krwi z rozmazem, badanie poziomu glukozy na czczo, badania pod kątem tarczycy :TSH, fT3, fT4, przeciwciała, profil wątrobowy, lipidogram, badanie ogólne moczu. Jeśli wiadomo o konkretnej przypadłości, która została wcześniej rozpoznana przez lekarza, również należy te badania wykonać "na świeżo" przed wizytą.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry! Zachęcam do zapytania wybranego specjalisty przed wizytą jakich badań oczekuje na pierwszej wizycie.
Ja zlecam następujący zestaw badań, które dla mnie są takim pakietem podstawowym by odnieść się do ogólnego stanu zdrowia:
TSH, żelazo, morfologia z obrazem, mocz -ogólnie, glukoza na czczo,
poziom witaminy D3 - proszę wybrać badanie o nazwie 25OHD3, cały lipidogram, próby wątrobowe.
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Osoba zdrowa przed konsultacją dietetyczną powinna wykonać podstawowe wyniki badań: morfologię krwi, profil lipidowy pełny, glukozę, insulinę. W przypadku osoby chorej rodzaj badań zależy od choroby z jaką się zmaga oraz od posiadanych już wyników badań - często osoby chore posiadają pełna dokumentację medyczną i nie ma potrzeby powtarzania badań.
pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Najlepiej zapytać dietetyka, do którego chce się Pani udać o wymagane przez niego badania krwi.
Osobom zdrowym zalecam wykonanie: podstawowej morfologii krwi, glukozy i insuliny na czczo, TSH oraz profilu lipidowego.
Jeżeli celem wizyty jest ustalenie diety w jakiejś jednostce chorobowej, wtedy potrzebne są dodatkowe badania.
Badania krwi można również wykonać po pierwszej konsultacji, zanim dietetyk zacznie przygotowywać dietę. Często w trakcie wywiadu na pierwszej wizycie okazuje się, że osoba ma różnego typu dolegliwości, które mogą sugerować, że jednak występują jakieś problemy zdrowotne i wtedy dietetyk może zalecić wykonanie dodatkowych badań.
Pozdrawiam serdecznie
Badania, które warto wykonać przed wizytą u dietetyka:
- glukoza i insulina na czczo lub trzypunktowa krzywa glukozowo-insulinowa
- pełny lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy)
- badania wątrobowe: bilirubina, ALAT, ASPAT, GGTP
- pełna morfologia
- poziom witaminy D3
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego w surowicy
- TSH, fT3, fT4, anty-TPO (jeśli pacjent jest pod kontrolą endokrynologa, nie ma potrzeby wykonywania świeżych badań tarczycy na wizytę)

Badania te pomagają w ułożeniu diety adekwatnej do stanu zdrowia oraz pomagającej w obniżeniu niekorzystnych parametrów w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.
Morfologia krwi
Próby wątrobowe (ALT, AST)
Bilurbina
Profil lipidowy (HDL, LDL, triglicerydy)
Homocysteina
Kreatynina w surowicy
Kwas moczowy w surowicy
Białko CRP
Insulina na czczo
Glukoza na czczo
TSH

Dodatkowo w razie problemów z układem pokarmowym (biegunki, gazy, wzdęcia)

Kał – badanie oceny resztek pokarmowych
Zachęcam pacjentów do przyniesienia ostatnich wyników diagnostycznych jakie mają. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na badania bez przeprowadzonego uprzednio wywiadu lub konsultacji z lekarzem prowadzącym. A więc, najpierw wizyta a później diagnostyka.
Dzień dobry, na pierwsze spotkanie warto przygotować posiadane już wyniki badań krwi z poszerzonymi badaniami w zależności od występującego schorzenia. Dodatkowe badania mogą zostać zasugerowane po wywiadzie.