Dzień dobry. Rok temu zostały u mnie zdiagnozowane zaburzenia lękowe (lęk napadowy/lęk paniczny) jes

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Rok temu zostały u mnie zdiagnozowane zaburzenia lękowe (lęk napadowy/lęk paniczny) jestem aktualnie na lekach; mozarin i pregabalin Zentiva. Dostałam również skierowanie od psychiatry do psychologa bo stwierdził że potrzebuje terapii jednak po 3 wizytach poznawczych psycholog stwierdził że nie widzi podstaw do skierowania mnie na terapię. Mam teraz mętlik w głowie. Co robić?
W moim przekonaniu zawsze jest miejsce na psychoterapię jeśli czujemy, że tego właśnie nam trzeba. Nawet jeśli jest farmakoterapia to ona jedynie pozwala mniej dotkliwie odczuwać objawy. Lęku nie wyleczymy samymi lekami. Trzeba go "opracować" we własnym umyśle i w tym pomagają psychoterapeuci. Ja pracuję z pacjentami z zaburzeniami lękowymi.
Zapraszam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, która może być wspomagana farmakoterapią. Leki stosowane w zaburzeniach lękowych (takie jak pregabalina) pozwalają uciszyć objawy w sposób doraźny, jednak nie docierają do źródła problemu. Wskazaniem dla Pani byłaby właśnie psychoterapia.

Jedną z form oddziaływań terapeutycznych zajmujących się problematyką zaburzeń lękowych jest psychoterapia psychodynamiczna, która polega na poszukiwaniu przyczyn lęku i odkrywaniu nieświadomych uczuć, pragnień, wewnętrznych konfliktów pacjenta (wpływających na powstawanie objawu) w relacji z terapeutą. Rekomendowałabym właśnie kontakt z psychoterapeutą.
Dzień dobry,
Z opisu wynika, że odebrany brak wskazań do podjęcia współpracy ze strony terapeuty zaskoczył Panią oraz utrudnił podjęcie decyzji co do dalszych kroków. Podobnie jak pozostali specjaliści, również jestem zdania, że główną metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, a farmakoterapia może jedynie wspomóc jej działanie.
Pierwsze spotkania terapeutyczne mają zazwyczaj charakter konsultacyjny, w trakcie których zarówno Pacjent jak i terapeuta mogą lepiej się poznać i podjąć decyzję "co dalej". Pacjent może kierować się własną intuicją, odczuciem, faktami. Terapeuta za to dobrze, żeby brał pod uwagę ocenę problemu, swoje kwalifikacje, możliwości oraz etykę pracy. Bardzo pomocnym w podjęciu decyzji o współpracy może okazać się dookreślenie oczekiwań Pacjenta oraz wspólnych celów spotkań i możliwości ich realizacji.
Przed wyborem terapeuty warto zdecydować się na preferencje co do nurtu, dobranie go pod kątem siebie. To może zwiększyć motywację do pracy i sprawić, że będzie ona bardziej satysfakcjonująca. Jeśli jedna relacja terapeutyczna się nie udała warto rozważyć (po pojawieniu się na gotowości) ponowną próbę u kogoś innego. Dzięki temu zwiększy się szansa na nowe, tym razem pozytywne doświadczenie otrzymania pomocy oraz długoterminowe poradzenia sobie z problemem.

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Iwona Kutyła

Iwona Kutyła

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 175 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.