Dzień dobry.Jestem chory na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne od ok.2 lat, a leczę się od kilkunastu

3 odpowiedzi
Jestem chory na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne od ok.2 lat, a leczę się od kilkunastu miesięcy.Ostatnio doszedłem do ciekawego wniosku.Otóż przypomniała mi się lekcja wiedzy o kulturze jeszcze z pierwszej klasy liceum.Nauczyciel tłumaczył na niej, że przykładowe słowo ,, słoń" nie jest słoniem.To tylko puste słowo. Uważałem to początkowo za taki banał, że nie byłoby sensu tłumaczyć tego nawet przedszkolakom, a co dopiero takim ,,poważnym" ludziom jak ja.Dopiero po kilku latach, będąc pod wpływem zaburzenia zrozumiałem głębszy sens tej lekcji. Odniosłem ją do swoich negatywnych, intruzywnych myśli: To, że jest negatywna myśl, w żadnym wypadku nie oznacza, że będzie ona urzeczywistniona, tak jak w przypadku słonia. To mi nieco pomogło. Mimo wszystko jednak mam kilka pytań:
Czy metoda ,, gumki-recepturki" polecona mi przez psychologa jest skuteczna na obsesje?
Czy przemoc ma wpływ na nasilenie natręctw?
Ostatnio spędzam długie godziny przed moim smartphonem.Czy to może mieć wpływ na nasilenie się natręctw?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne potrafią być bardzo dokuczliwe, to dobrze, że jest pan w trakcie procesu leczenia. Najlepsze efekty daje łączenie farmakoterapii z psychoterapią. Czy wspominając o psychologu miał pan właśnie na myśli regularną terapię? Opisywane przez pana przemyślenia sugerują, że omawianie pana rożnych skojarzeń, stanów emocjonalnych oraz przeszłych doświadczeń (rownież przemocy) z psychoterapeutą mogłoby pomoc nie tylko złagodzić objawy, ale przede wszystkim dotrzeć do źródeł powstania pana zaburzenia, aby nie pojawiały się nowe objawy np. w postaci uzależnienia. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Jeśli chodzi o ćwiczenie z recepturka to służy ona rozproszeniu myśli i tym samym zwiększeniu pewności siebie "jestem wstanie poradzić sobie z natrectwami". Warto jest jednak ułożyć plan poznawczy który będzie stopniowo osłabiać intensywność natręctw.
W kwestii przemocy, to bardzo często nieprzyjemne i stresujące sytuacje przywołują natręctwa przez tzw pokrewieństwo emocji.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Dzień dobry,

Jeżeli chodzi o metode gumki recepturki, ciężko jest mi odpowiedzieć gdyż nie wiem co miała dawać ta metoda na czym ona polega oraz kiedy ma być stosowana. Do tego czy przemoc może nasilać objawy natręctw to oczywiście tak. Dzieje się tak ponieważ przemoc powoduje dużo napięcia w ciele, umyśle i emocjach. Żeby sobie z tym poradzić wytworzyły się natręctwa. Jednak dzięki psychoterapii można nauczyć się radzić sobie z tymi napięciami w inny sposób niż za pomocą natręctw. Ostatnie pytanie o smartphona, to trochę odpowiem na nie pytaniem z jakiego powodu spędza pan więcej czasu nad nim? Czego Pan chce uniknąć? To może odpowiedzieć z jakiego powodu i czy w ogóle nasila natręctwa, a być może spełnia podobną funckje co natręctwa. To co Pan też opisal w swoim odkryciu, jest bardzo ważnym elementem w psychoterapii, który może być pomocny w leczeniu Pana dolegliwości tj. Natręctw. Zrozumienie, uświadomienie oraz akceptacja, że ,, Mysli negatywne( czy jak Pan nazwał Intruzywne)" po prostu istnieja, a nie kontrolują Pana życie, świat to bardzo ważne odkrycie dla Pana. Życzę powodzenia w dalszym leczeniu.

Pozdrawiam Serdecznie
Mateusz Dąbrowski

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Piotr Jóźwiak

Piotr Jóźwiak

Psycholog

Słupca

Anna Staniszewska-Kunce

Anna Staniszewska-Kunce

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 84 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.