Bliski mi mężczyzna(30+) jest bardzo trudna osoba i zupełnie nie radzi sobie z życiem. Wiecznie jest

6 odpowiedzi
Bliski mi mężczyzna(30+) jest bardzo trudna osoba i zupełnie nie radzi sobie z życiem. Wiecznie jest niezadowolony, krytyczny, nie chce pracować, nie ma celu. Nie potrafi funkcjonować z ludźmi, jest przykry w słowach, innych próbuje traktować jak służących, manipuluje, jak coś nie jest po jego myśli dochodzi do awantur. Osoba niestabilna emocjonalnie, bardzo niezdecydowana, wieczny buntownik. Myślę, że jest mu tak źle z samym sobą, że dowartosciowuje sie obrazajac innych. Widzę też, że bardzo potrzebuje mojej uwagi i zainteresowania, chce czuć się wazny co jest trudne bo swoim zachowaniem odsuwa mnie od siebie. Proszę o jakieś porady, na chwilę obecną terapia nie wchodzi w grę .
Jeśli terapia nie wchodzi w grę to proponuję zastanowić się co Pani robi w tym związku ?
Z poważaniem

Skoro opisywana osoba nie chce się zgłosić na terapię, pozostaje pomoc psychologiczna dla Pani - należałoby się zastanowić wspólnie z terapeutą, jaką obecnie Pani pełni rolę w tej relacji i które Pani potrzeby taka relacja (jeśli w ogóle) zaspokaja, a w związku z tym - czy warto w niej trwać.
Proszę zachęcać partnera do jednorazowej konsultacji pary - łatwiej jest to uczynić, niż nakłonić do dłuższej terapii, która nie wiadomo jak długo będzie trwać (i ile kosztować). Z jednorazowej konsultacji nie musi wynikać (i z reguły nie wynika) decyzja o podjęciu terapii, ale może taka konsultacja nakłonić do przemyśleń nad sobą i zaskutkować podjęciem terapii w późniejszym czasie.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Dzień dobry. Pisze Pani, że bliski mężczyzna odsuwa innych od siebie swoim zachowaniem i postępowaniem, manipuluje i wykorzystuje, jednak Pani mimo to przy nim trwa. Myślę, że w takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie: jak Pani czuje się w tej relacji? Czasem zmiana na lepsze w całym systemie (czy to rodzinnym, czy dwuosobowym, społecznym), może rozpocząć się od jednej osoby. Warto jednak, aby zadbała Pani o wsparcie dla siebie w tej zmianie – czy to w postaci specjalisty, który oferuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie, czy po prostu innych życzliwych osób. Życzę pomyślności i wiary w siebie.
Wyobrażam sobie, że ma Pani mieszane uczucia wobec bycia w relacji z partnerem. Z jednej strony jest dla pani ważny i chce mu Pani pomóc, a tym samym zadbać i chronić siebie, a z drugiej być może jest Pani zmęczona i ma pani poczucie, że Pani potrzeby są pomijane.
Proponuję poszukać jakiegoś wartościowego poradnika psychologicznego na temat związków, bycia w relacji z tzw. "trudnym partnerem". Jest ich obecnie na rynku dużo i niektóre z nich są wartościowe, np:
- „Kochaj wystarczająco dobrze, dlaczego związek wystarczająco dobry”, A. Jucewicz, G. Sroczyński;
- „Miłość toksyczna miłość dojrzała”, M. Bennewicz;
- "Toksyczna miłość" – P. Mellody
- "Sekrety kobiet", E. Woydyłło

Warto rozważyć również udanie się na konsultację z psychologiem (psychoterapeutą), by przyjrzeć się swoim uczuciom i potrzebom, których doświadcza Pani w związku.

Witam serdecznie!
Pisze Pani o swoich spostrzeżeniach i odczuciach w relacji z tym mężczyzną. Niestety nie zawsze nasze oceny dotyczące zachowania innych osób nie pokrywają się z tym, w jaki sposób ocenia się dana osoba. Jeśli opisywanemu przez Panią mężczyźnie jest dobrze i nie widzi nic złego w swoim zachowaniu, to nie jest Pani w stanie go zmienić. Warto natomiast spojrzeć na tą relację z Pani perspektywy. Czego Pani oczekuje od tej relacji. Jakie zmiany jest Pani w stanie wprowadzić, aby czuć się lepiej. Pozdrawiam i zachęcam do indywidualnej konsultacji!
Szanowna Pani, dobrze byłoby gdyby zadbała Pani o siebie i swoj dobrostan w tym wszystkim.
Zalecam skorzystanie z poradnictwa psychologicznego.