Bliski mi mężczyzna(30+) jest bardzo trudna osoba i zupełnie nie radzi sobie z życiem. Wiecznie jest

6 odpowiedzi
Bliski mi mężczyzna(30+) jest bardzo trudna osoba i zupełnie nie radzi sobie z życiem. Wiecznie jest niezadowolony, krytyczny, nie chce pracować, nie ma celu. Nie potrafi funkcjonować z ludźmi, jest przykry w słowach, innych próbuje traktować jak służących, manipuluje, jak coś nie jest po jego myśli dochodzi do awantur. Osoba niestabilna emocjonalnie, bardzo niezdecydowana, wieczny buntownik. Myślę, że jest mu tak źle z samym sobą, że dowartosciowuje sie obrazajac innych. Widzę też, że bardzo potrzebuje mojej uwagi i zainteresowania, chce czuć się wazny co jest trudne bo swoim zachowaniem odsuwa mnie od siebie. Proszę o jakieś porady, na chwilę obecną terapia nie wchodzi w grę .
Jeśli terapia nie wchodzi w grę to proponuję zastanowić się co Pani robi w tym związku ?
Z poważaniem

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Skoro opisywana osoba nie chce się zgłosić na terapię, pozostaje pomoc psychologiczna dla Pani - należałoby się zastanowić wspólnie z terapeutą, jaką obecnie Pani pełni rolę w tej relacji i które Pani potrzeby taka relacja (jeśli w ogóle) zaspokaja, a w związku z tym - czy warto w niej trwać.
Proszę zachęcać partnera do jednorazowej konsultacji pary - łatwiej jest to uczynić, niż nakłonić do dłuższej terapii, która nie wiadomo jak długo będzie trwać (i ile kosztować). Z jednorazowej konsultacji nie musi wynikać (i z reguły nie wynika) decyzja o podjęciu terapii, ale może taka konsultacja nakłonić do przemyśleń nad sobą i zaskutkować podjęciem terapii w późniejszym czasie.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Dzień dobry. Pisze Pani, że bliski mężczyzna odsuwa innych od siebie swoim zachowaniem i postępowaniem, manipuluje i wykorzystuje, jednak Pani mimo to przy nim trwa. Myślę, że w takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie: jak Pani czuje się w tej relacji? Czasem zmiana na lepsze w całym systemie (czy to rodzinnym, czy dwuosobowym, społecznym), może rozpocząć się od jednej osoby. Warto jednak, aby zadbała Pani o wsparcie dla siebie w tej zmianie – czy to w postaci specjalisty, który oferuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie, czy po prostu innych życzliwych osób. Życzę pomyślności i wiary w siebie.
Wyobrażam sobie, że ma Pani mieszane uczucia wobec bycia w relacji z partnerem. Z jednej strony jest dla pani ważny i chce mu Pani pomóc, a tym samym zadbać i chronić siebie, a z drugiej być może jest Pani zmęczona i ma pani poczucie, że Pani potrzeby są pomijane.
Proponuję poszukać jakiegoś wartościowego poradnika psychologicznego na temat związków, bycia w relacji z tzw. "trudnym partnerem". Jest ich obecnie na rynku dużo i niektóre z nich są wartościowe, np:
- „Kochaj wystarczająco dobrze, dlaczego związek wystarczająco dobry”, A. Jucewicz, G. Sroczyński;
- „Miłość toksyczna miłość dojrzała”, M. Bennewicz;
- "Toksyczna miłość" – P. Mellody
- "Sekrety kobiet", E. Woydyłło

Warto rozważyć również udanie się na konsultację z psychologiem (psychoterapeutą), by przyjrzeć się swoim uczuciom i potrzebom, których doświadcza Pani w związku.

Witam serdecznie!
Pisze Pani o swoich spostrzeżeniach i odczuciach w relacji z tym mężczyzną. Niestety nie zawsze nasze oceny dotyczące zachowania innych osób nie pokrywają się z tym, w jaki sposób ocenia się dana osoba. Jeśli opisywanemu przez Panią mężczyźnie jest dobrze i nie widzi nic złego w swoim zachowaniu, to nie jest Pani w stanie go zmienić. Warto natomiast spojrzeć na tą relację z Pani perspektywy. Czego Pani oczekuje od tej relacji. Jakie zmiany jest Pani w stanie wprowadzić, aby czuć się lepiej. Pozdrawiam i zachęcam do indywidualnej konsultacji!
Szanowna Pani, dobrze byłoby gdyby zadbała Pani o siebie i swoj dobrostan w tym wszystkim.
Zalecam skorzystanie z poradnictwa psychologicznego.

Eksperci

Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Iwona Kutyła

Iwona Kutyła

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę
Anna Staniszewska-Kunce

Anna Staniszewska-Kunce

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 24 pytań dotyczących usługi: zaburzenia emocjonalne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.