Zapalenie oskrzeli - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zapalenie oskrzeli - informacje o chorobie

Przyczyny

  Do przyczyn rozwoju postaci ostrej należą:
 • wirusy (adenowirusy, wirus  grypy  i  paragrypy, syncytialny wirus oddechowy, rhinowirusy, wirusy Coxsackie, wirus opryszczki)
 • bakterie (Chlamydia pneumoniae, Bordatella pertusis, Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Mycobacterium tuberculosis)
Rozwojowi ostrego zapalenia oskrzeli sprzyjają:
 • przewlekła choroba oskrzelowo-płucna
 • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
 • alergia oskrzelowo-płucna
 • przewlekłe zapalenie migdałków
 • immunosupresja
 • wiek podeszły i dziecięcy
 • palenie tytoniu i/lub narażenie na dym tytoniowy
 • choroba refluksowa przełyku
 • niedobory immunologiczne
Przyczynami powstania przewlekłego zapalenia oskrzeli są:
 • palenie tytoniu
 • zanieczyszczenie powietrza
 • częste infekcje wirusowe

Podział

  Każda z postaci choroby ma odrębny przebieg, przyczyny oraz podlega różnym sposobom leczenia:
 • postać ostra (łac. bronchitis acuta) – stan zapalny błony śluzowej wywołany zakażeniem, cechami charakterystycznymi są przekrwienie, złuszczanie nabłonka z towarzyszącym wysiękiem w świetle oskrzeli, może mijać samoistnie i nie pozostawia trwałych uszkodzeń.
 • postać przewlekła  (łac. bronchitis chronica) – stan zapalny błony śluzowej oskrzeli utrzymujący się około 3 miesięcy w roku i powtarzający się w dwóch kolejnych latach, może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

Leczenie

  Postać ostrą leczy się poprzez zwiększenie odpoczynku i zaprzestanie palenia tytoniu. Stosuje się inhalacje nawilżające drogi oddechowe oraz terapię farmakologiczną dostosowaną do objawów (leki przeciwzapalne, zmniejszające nieżyt nosa, przeciwkaszlowe, mukolityczne, rozszerzające oskrzela, przeciwwirusowe lub antybiotyki).

Diagnoza

  Odbywa się na podstawie wywiadu, w którym chory wymienia specyficzne objawy oraz badanie fizykalnego. W diagnozowaniu ostrej postaci wykonuje się również RTG płuc, w celu wykluczenia zapalenia płuc. W przypadku, gdy objawy sugerują postać przewlekłą wykonuje się spirometrię (badanie objętości i pojemności płuc) oraz by wykluczyć astmę oskrzelową, test nadreaktywności oskrzeli.
  łac.  bronchitis
  Choroba układu oddechowego. Może przyjmować dwie odrębne postacie: ostrą i przewlekłą. Postać przewlekła jest odrębna jednostką chorobową, a nie powikłaniem postaci ostrej.
  Postać przewlekłą jest znacznie trudniej wyleczyć. Podstawą jest wyeliminowanie przyczyn powodujących rozwój choroby (np. rzucenie palenia). Wszelkie pojawiające się infekcje leczy się dorażnie. Podawane są również leki rozszerzające oskrzela (np. β2-mimetyki, pochodne metyloksantyny, bromek ipratropium). W niektórych przypadkach podaje się wziewne steroidy.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zapalenie oskrzeli

Monika Konwińska

Monika Konwińska

Pediatra, Psycholog

Warszawa

Damian Sieńko

Damian Sieńko

Internista

Warszawa

Michalina Majstrowicz

Michalina Majstrowicz

Internista

Warszawa

Przemysław Szmagała

Przemysław Szmagała

Lekarz rodzinny

Katowice

Kateryna Behar

Kateryna Behar

Pediatra

Poznań

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Zapalenie oskrzeli - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 19 pytań dotyczących usługi: Zapalenie oskrzeli

Dzień dobry, antybiotykoterapia nie jest przeciwwskazaniem do korzystania ze świeżego powietrza, ważne jest jednak zadbanie o komfort cieplny dziecka. Po prawidłowym zabezpieczeniu przed wychłodzeniem…

Czy był Pan badany przez lekarza?
jak długo choruje Pan na astmę oskrzelową?
Jakie leki przyjmuje Pan systematycznie?Jakie to sa dawki? Czy zwiększał Pan dawki?
Kiedy było wykonywane…

Wyniki spirometrii są nieprawidłowe - zaniżone, co potwierdza duszność, która jest odczuwana. Należy wykonać badania obrazowe płuc, wykluczyć inne choroby towarzyszące. Ocenę taką może przeprowadzić…

Zapalenie oskrzeli - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.