Zapalenie oskrzeli - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zapalenie oskrzeli - informacje o chorobie

Przyczyny

  Do przyczyn rozwoju postaci ostrej należą:
 • wirusy (adenowirusy, wirus  grypy  i  paragrypy, syncytialny wirus oddechowy, rhinowirusy, wirusy Coxsackie, wirus opryszczki)
 • bakterie (Chlamydia pneumoniae, Bordatella pertusis, Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Mycobacterium tuberculosis)
Rozwojowi ostrego zapalenia oskrzeli sprzyjają:
 • przewlekła choroba oskrzelowo-płucna
 • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
 • alergia oskrzelowo-płucna
 • przewlekłe zapalenie migdałków
 • immunosupresja
 • wiek podeszły i dziecięcy
 • palenie tytoniu i/lub narażenie na dym tytoniowy
 • choroba refluksowa przełyku
 • niedobory immunologiczne
Przyczynami powstania przewlekłego zapalenia oskrzeli są:
 • palenie tytoniu
 • zanieczyszczenie powietrza
 • częste infekcje wirusowe

Podział

  Każda z postaci choroby ma odrębny przebieg, przyczyny oraz podlega różnym sposobom leczenia:
 • postać ostra (łac. bronchitis acuta) – stan zapalny błony śluzowej wywołany zakażeniem, cechami charakterystycznymi są przekrwienie, złuszczanie nabłonka z towarzyszącym wysiękiem w świetle oskrzeli, może mijać samoistnie i nie pozostawia trwałych uszkodzeń.
 • postać przewlekła  (łac. bronchitis chronica) – stan zapalny błony śluzowej oskrzeli utrzymujący się około 3 miesięcy w roku i powtarzający się w dwóch kolejnych latach, może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

Leczenie

  Postać ostrą leczy się poprzez zwiększenie odpoczynku i zaprzestanie palenia tytoniu. Stosuje się inhalacje nawilżające drogi oddechowe oraz terapię farmakologiczną dostosowaną do objawów (leki przeciwzapalne, zmniejszające nieżyt nosa, przeciwkaszlowe, mukolityczne, rozszerzające oskrzela, przeciwwirusowe lub antybiotyki).

Diagnoza

  Odbywa się na podstawie wywiadu, w którym chory wymienia specyficzne objawy oraz badanie fizykalnego. W diagnozowaniu ostrej postaci wykonuje się również RTG płuc, w celu wykluczenia zapalenia płuc. W przypadku, gdy objawy sugerują postać przewlekłą wykonuje się spirometrię (badanie objętości i pojemności płuc) oraz by wykluczyć astmę oskrzelową, test nadreaktywności oskrzeli.
  łac.  bronchitis
  Choroba układu oddechowego. Może przyjmować dwie odrębne postacie: ostrą i przewlekłą. Postać przewlekła jest odrębna jednostką chorobową, a nie powikłaniem postaci ostrej.
  Postać przewlekłą jest znacznie trudniej wyleczyć. Podstawą jest wyeliminowanie przyczyn powodujących rozwój choroby (np. rzucenie palenia). Wszelkie pojawiające się infekcje leczy się dorażnie. Podawane są również leki rozszerzające oskrzela (np. β2-mimetyki, pochodne metyloksantyny, bromek ipratropium). W niektórych przypadkach podaje się wziewne steroidy.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zapalenie oskrzeli

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Beata Dobracka

Beata Dobracka

Lekarz chorób zakaźnych, Hepatolog, Internista

Wrocław

Zbigniew Pajzderski

Zbigniew Pajzderski

Pediatra, Pulmonolog

Środa Wielkopolska

Bartłomiej Bancerz

Bartłomiej Bancerz

Pediatra

Poznań

Patryk Wodziński

Patryk Wodziński

Lekarz rodzinny

Turek

Marta Zawierta-Oleksowicz

Marta Zawierta-Oleksowicz

Pediatra

Wrocław

Piotr Fuss

Piotr Fuss

Pediatra

Poddębice

Zapalenie oskrzeli - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: Zapalenie oskrzeli

W obecnej sytuacji epidemiologicznej zalecam kontakt telefoniczny z najbliższą stacją SANEPID i izolację od innych osób aż do wyjaśnienia przyczyn tych dolegliwości.
1 odpowiedzi


Stwierdzenie czy dziecko wymaga antybiotykoterapii jest możliwe tylko po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu małego pacjenta. Swoje wątpliwości najlepiej omówić z lekarzem
1 odpowiedzi


dalsza diagnostyka, najlepiej w war. szpitalnych z uwagi na świszczący oddech.
1 odpowiedzi

Zapalenie oskrzeli - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.