Astma oskrzelowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Astma oskrzelowa - informacje o chorobie

  łac.  asthma bronchiale
  Zaliczana do psychosomatycznych, choroba układu oddechowego polegająca na nadreaktywności oskrzeli. Astma ma charakter przewlekły i objawia się powtarzającymi się napadami kaszlu i duszności. Ataki pojawiają się głównie w nocy i nad ranem. Spowodowane są wydzielaniem przez komórki oskrzelowe mediatorów, co powoduje zmniejszenie przepływu powietrza. Na podstawie uciążliwości i zaawansowania objawów dokonano podziału na astmę kontrolowaną, częściowo kontrolowaną lub niekontrolowaną.

Przyczyny

  Astmę oskrzelową powodować może przewlekły nieleczony nieżyt nosa (tzw. katar sienny). Nieleczone alergie, w szczególności na roztocza kurzu, sierść w połączeniu ze śliną i naskórkiem zwierząt, pióra ptaków, pyłki roślin oraz zarodniki grzybów, ewoluują i doprowadzają organizm do rozwijania stanu zapalnego, w którym kontakt z alergenami powoduje ataki astmy.

Diagnoza

  Często można zdiagnozować chorobę już na podstawie wywiadu z pacjentem. Dla potwierdzenia wykonywane są takie badanie jak spirometria (mierzenie pojemności i objętości płuc w różnych fazach oddechu), PEF (badanie pikflometrem – urządzeniem, które mierzy szybkość przepływu powietrza), testy wziewne z użyciem alergenów (mają sprowokować reakcje), testy na skórze oraz badanie krwi  wykrywające obecność przeciwciał (IgE).

Leczenie

  Bardzo istotne jest ograniczanie, w miarę możliwości do minimum, kontaktu z alergenami oraz innymi czynnikami wywołującymi ataki. Jeśli z jakichś powodów nie jest to wykonalne, chory może być poddany terapii immunologicznej polegającej na odczulaniu. Jednak podstawą jest leczenie stanu zapalnego, głównie farmakologicznie (kortykosterydy, stabilizatory komórek tucznych, leki przeciwleukotrienowe,). Ze względu na przewlekły charakter choroby leczenie jest długotrwałe. Podawane są również leki o działaniu rozkurczającym oskrzela (leki β-mimetyczne, pochodne ksantyny, leki cholinolityczne). Najczęściej leki podawane są metodą wziewną przy użyciu inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych, a także urządzenia rozpylającego lek w delikatną mgiełkę (nebulizator). W ciężkich przypadkach konieczne jest przyjmowanie farmaceutyków ogólnoustrojowych (w postaci tabletek, zastrzyków lub kroplówek) W terapii dąży się do opanowania objawów choroby, sukces tego działania określa stopień kontroli astmy.

Eksperci - astma oskrzelowa

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Malgorzata Jurecka

Malgorzata Jurecka

Pulmonolog

Bielsko-Biała

Iwona Czarnecka-Porzucek

Iwona Czarnecka-Porzucek

Pediatra, Neonatolog

Kiełczów

Marek Pelc

Marek Pelc

Pulmonolog, Lekarz medycyny pracy, Internista

Kraków

Rafał Tarnowski

Rafał Tarnowski

Pulmonolog, Internista

Sanok

Joanna Kosińska

Joanna Kosińska

Pulmonolog, Internista

Łódź

Ewa Kowalczewska

Ewa Kowalczewska

Pediatra, Lekarz medycyny estetycznej

Radom

Astma oskrzelowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: Astma oskrzelowa

lek. Cezary Sosnowski
lek. Cezary Sosnowski
Pulmonolog, Internista
Białystok
Skoro wg relacji jest y\to astma pochodzenia alegicznego o odpowiedżź proszę się zwrócić do specjalisty alergologa.
9 odpowiedzi

lek. Sobiesław Kaszowicz
lek. Sobiesław Kaszowicz
Ginekolog
Kraków
Szanowna Pani.
Niestety bez poszerzonej diagnostyki nie można Pani pomóc. Sąmpltrzebne badania immunologiczne i genetyczne.
Oczywiście w międzyczasie może bez żadnej interwencji przydarzyć…
1 odpowiedzi

Astma oskrzelowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.