Astma oskrzelowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Astma oskrzelowa - informacje o chorobie

  łac.  asthma bronchiale
  Zaliczana do psychosomatycznych, choroba układu oddechowego polegająca na nadreaktywności oskrzeli. Astma ma charakter przewlekły i objawia się powtarzającymi się napadami kaszlu i duszności. Ataki pojawiają się głównie w nocy i nad ranem. Spowodowane są wydzielaniem przez komórki oskrzelowe mediatorów, co powoduje zmniejszenie przepływu powietrza. Na podstawie uciążliwości i zaawansowania objawów dokonano podziału na astmę kontrolowaną, częściowo kontrolowaną lub niekontrolowaną.

Przyczyny

  Astmę oskrzelową powodować może przewlekły nieleczony nieżyt nosa (tzw. katar sienny). Nieleczone alergie, w szczególności na roztocza kurzu, sierść w połączeniu ze śliną i naskórkiem zwierząt, pióra ptaków, pyłki roślin oraz zarodniki grzybów, ewoluują i doprowadzają organizm do rozwijania stanu zapalnego, w którym kontakt z alergenami powoduje ataki astmy.

Diagnoza

  Często można zdiagnozować chorobę już na podstawie wywiadu z pacjentem. Dla potwierdzenia wykonywane są takie badanie jak spirometria (mierzenie pojemności i objętości płuc w różnych fazach oddechu), PEF (badanie pikflometrem – urządzeniem, które mierzy szybkość przepływu powietrza), testy wziewne z użyciem alergenów (mają sprowokować reakcje), testy na skórze oraz badanie krwi  wykrywające obecność przeciwciał (IgE).

Leczenie

  Bardzo istotne jest ograniczanie, w miarę możliwości do minimum, kontaktu z alergenami oraz innymi czynnikami wywołującymi ataki. Jeśli z jakichś powodów nie jest to wykonalne, chory może być poddany terapii immunologicznej polegającej na odczulaniu. Jednak podstawą jest leczenie stanu zapalnego, głównie farmakologicznie (kortykosterydy, stabilizatory komórek tucznych, leki przeciwleukotrienowe,). Ze względu na przewlekły charakter choroby leczenie jest długotrwałe. Podawane są również leki o działaniu rozkurczającym oskrzela (leki β-mimetyczne, pochodne ksantyny, leki cholinolityczne). Najczęściej leki podawane są metodą wziewną przy użyciu inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych, a także urządzenia rozpylającego lek w delikatną mgiełkę (nebulizator). W ciężkich przypadkach konieczne jest przyjmowanie farmaceutyków ogólnoustrojowych (w postaci tabletek, zastrzyków lub kroplówek) W terapii dąży się do opanowania objawów choroby, sukces tego działania określa stopień kontroli astmy.

Eksperci - astma oskrzelowa

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Ewa Frączkiewicz-Pieniak

Ewa Frączkiewicz-Pieniak

Pulmonolog

Radzyń Podlaski

Teresa Dobrzańska - Pielichowska

Teresa Dobrzańska - Pielichowska

Pediatra, Lekarz rodzinny

Lublin

Aleksandra Sobczak-Piotrowska

Aleksandra Sobczak-Piotrowska

Dietetyk

Częstochowa

Michał Biniszkiewicz

Michał Biniszkiewicz

Fizjoterapeuta, Homeopata, Specjalista medycyny naturalnej

Wrocław

Marianna Suska-Cichosz

Marianna Suska-Cichosz

Pediatra, Neonatolog

Lublin

Rafał Tarnowski

Rafał Tarnowski

Pulmonolog, Internista

Sanok

Astma oskrzelowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: Astma oskrzelowa

dr n. med. Cezary Sosnowski
dr n. med. Cezary Sosnowski
Pulmonolog, Internista
Białystok
Skoro wg relacji jest y\to astma pochodzenia alegicznego o odpowiedżź proszę się zwrócić do specjalisty alergologa.
9 odpowiedzi

Szanowna Pani.
Niestety bez poszerzonej diagnostyki nie można Pani pomóc. Sąmpltrzebne badania immunologiczne i genetyczne.
Oczywiście w międzyczasie może bez żadnej interwencji przydarzyć…
1 odpowiedzi

Astma oskrzelowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.