Astma oskrzelowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Astma oskrzelowa - informacje o chorobie

  łac.  asthma bronchiale
  Zaliczana do psychosomatycznych, choroba układu oddechowego polegająca na nadreaktywności oskrzeli. Astma ma charakter przewlekły i objawia się powtarzającymi się napadami kaszlu i duszności. Ataki pojawiają się głównie w nocy i nad ranem. Spowodowane są wydzielaniem przez komórki oskrzelowe mediatorów, co powoduje zmniejszenie przepływu powietrza. Na podstawie uciążliwości i zaawansowania objawów dokonano podziału na astmę kontrolowaną, częściowo kontrolowaną lub niekontrolowaną.

Przyczyny

  Astmę oskrzelową powodować może przewlekły nieleczony nieżyt nosa (tzw. katar sienny). Nieleczone alergie, w szczególności na roztocza kurzu, sierść w połączeniu ze śliną i naskórkiem zwierząt, pióra ptaków, pyłki roślin oraz zarodniki grzybów, ewoluują i doprowadzają organizm do rozwijania stanu zapalnego, w którym kontakt z alergenami powoduje ataki astmy.

Diagnoza

  Często można zdiagnozować chorobę już na podstawie wywiadu z pacjentem. Dla potwierdzenia wykonywane są takie badanie jak spirometria (mierzenie pojemności i objętości płuc w różnych fazach oddechu), PEF (badanie pikflometrem – urządzeniem, które mierzy szybkość przepływu powietrza), testy wziewne z użyciem alergenów (mają sprowokować reakcje), testy na skórze oraz badanie krwi  wykrywające obecność przeciwciał (IgE).

Leczenie

  Bardzo istotne jest ograniczanie, w miarę możliwości do minimum, kontaktu z alergenami oraz innymi czynnikami wywołującymi ataki. Jeśli z jakichś powodów nie jest to wykonalne, chory może być poddany terapii immunologicznej polegającej na odczulaniu. Jednak podstawą jest leczenie stanu zapalnego, głównie farmakologicznie (kortykosterydy, stabilizatory komórek tucznych, leki przeciwleukotrienowe,). Ze względu na przewlekły charakter choroby leczenie jest długotrwałe. Podawane są również leki o działaniu rozkurczającym oskrzela (leki β-mimetyczne, pochodne ksantyny, leki cholinolityczne). Najczęściej leki podawane są metodą wziewną przy użyciu inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych, a także urządzenia rozpylającego lek w delikatną mgiełkę (nebulizator). W ciężkich przypadkach konieczne jest przyjmowanie farmaceutyków ogólnoustrojowych (w postaci tabletek, zastrzyków lub kroplówek) W terapii dąży się do opanowania objawów choroby, sukces tego działania określa stopień kontroli astmy.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - astma oskrzelowa

Ewa Kowalczewska

Ewa Kowalczewska

Pediatra, Specjalista medycyny estetycznej

Radom

Ewelina Kazalska

Ewelina Kazalska

Alergolog, Lekarz medycyny pracy

Warszawa

Jadwiga Woźniak

Jadwiga Woźniak

Pediatra

Libiąż

Anna Danek

Anna Danek

Internista

Katowice

Joanna Gurgul-Żółkiewicz

Joanna Gurgul-Żółkiewicz

Pulmonolog, Internista

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Astma oskrzelowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: Astma oskrzelowa

Witam serdecznie, w sytuacji, którą Pani opisuje warto skontaktować się z oddziałem klinicznym pulmonologii w Pani mieście. W takich oddziałach prowadzone jest leczenie tzw. lekami biologicznymi…
1 odpowiedzi

Witam, jeśli przez hasło "niebieski inhalator" rozumie Pan Ventolin, i potrzeba jego stosowania jest częstsza niż raz w tygodniu, to proponuję szybką konsultację u pulmonologa lub alergologa,…
1 odpowiedzi

Objawy oraz wywiad wlergiczny mogą sugerować astmę. Proponuje udać się jak najszybciej do lekarza rodzinnego i wdrożyć leczenie. W kolejnych etapach należy wykonać spirometrię i wtedy ewentualnei…
3 odpowiedzi

Astma oskrzelowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.