Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Ewa Ławicka-Szczęch

Ewa Ławicka-Szczęch

Psycholog

Poznań

Joanna Zapała

Joanna Zapała

Psycholog, Psychoterapeuta

Poznań

Edyta Kołodziej-Szmid

Edyta Kołodziej-Szmid

Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog

Gdańsk

Cecylia Hajduk

Cecylia Hajduk

Psycholog, Terapeuta

Tarnów

Michał Pietrucha

Michał Pietrucha

Psycholog, Psychoterapeuta

Rzeszów

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog, Terapeuta

Warszawa

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 81 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

mgr Marzena Piwko
mgr Marzena Piwko
Psycholog, Terapeuta, Seksuolog
Świdnica
Leczenie farmakologiczne powinno być kontynuowane. To że czuje się Pan lepiej to zasługa dobrze dobranego leczenia. Jeśli zdecyduje się Pan na odstawienie leków warto się skonsultować z lekarzem…
1 odpowiedzi

lek. Krzysztof Gil
lek. Krzysztof Gil
Psychiatra, Terapeuta
Kraków
Są też leki z innych grup stosowane (może nie tak powszechnie) w leczeniu zaburzeń lękowych. Pani jest leczona SSRI, lub lekami bardzo podobnymi (Trittico). Może Pani być nadwrażliwa na leki…
1 odpowiedzi

mgr Radosław Krąpiec
mgr Radosław Krąpiec
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Drogi Panie,
wśród działań niepożądanych leku Tritico CR występuje nieostre widzenie. Co prawda Pana problemy ze wzrokiem nie muszą być powiązane z tym lekiem, jednak proszę skontaktować…
1 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.