Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Eksperci - choroba hashimoto

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Dorota Dębogórska

Dorota Dębogórska

Dietetyk

Lubin

Maciej Koźmiński

Maciej Koźmiński

Lekarz rodzinny, Lekarz sportowy, Internista

Pabianice

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Małgorzata Smędek

Małgorzata Smędek

Endokrynolog, Internista

Warszawa

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Iwona Wierzbicka

Iwona Wierzbicka

Dietetyk

Opole

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 38 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Dzień dobry, raczej mam doświadczenia, że wysoka prolaktyna wpływa na wzrost wagi, często łączy się z insulinoopornoscia i zaburzeniami cyklu miesiaczkowego. Jednak to zawsze indywidualne kwestie…
2 odpowiedzi

Tak, specjalizuję się w chorobach tarczycy. Zapraszam
8 odpowiedzi

mgr Kamila Mentlewicz
mgr Kamila Mentlewicz
Dietetyk, Fizjoterapeuta
Poznań
Witam. Pozytywny wynik badania w klasie IgM i IgG świadczy o aktywnej chorobie. Proszę skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Pozdrawiam
2 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.