od kilku miesięcy spotykam się z chłopakiem, nie mieszkamy razem. Mamy ok.30 lat. On postanowił się

6 odpowiedzi

od kilku miesięcy spotykam się z chłopakiem, nie mieszkamy razem. Mamy ok.30 lat. On postanowił się zmienić i przestać pić, a ja miałam być tą motywacją i to krótko po poznaniu się po prostu się zaszył z własnej woli. Pracował, spotykaliśmy się i wszystko było ok jakieś 3 miesiące, a potem wziął jakieś leki, które przedawkował i trafił do szpitala. Po dwóch dniach wyszedł. Znów się starał - do czasu, zapił wszywkę... Była awantura, starałam się urwać kontakt. Kolejne błagania, że się zmieni i zaszył się po raz drugi. Znów było dobrze. Bo tym razem zapisał się na terapię grupową, ale i osobistą z psychologiem, starał się bardzo. Chodził na terapię. Odwiedziłam go na jego prośbę, bo chciałam z nim uczestniczyć na jednym ze spotkań z psychologiem, wiedziałam, że to ważne. Byłam u jiego w weekend. Po dwoch dniach okazało się, że w ten ciężki czas kiedy nie może sobie poradzić sam ze sobą (wiedząc, że nie może się napić) siegnął po leki, jakieś psychotropy, jakieś używki - kontakt był utrudniony, zrospaczona wróciłam do siebie... W tygodniu znow dzwonił, przepraszał, poszedł na terapię - wyznał co zrobił, powiedzieli co myslą.. Pod koniec tygodnia, planowanie razem weekendu, chciałam dać szansę... Zadzwoniłam po pracy i już wiedziałam, że znów coś brał...a już po tonie głosu przez słuchawkę jestem w stanie wyczuć, czy jest pod wpływem czegoś, oczywiście nawet nie podjęłam z nim dyskusji, znowu się zawiodłam i było mi bardzo przykro... Z jednej strony on chce się zmienić, podobno chodzi na spotkania grupowe AA, ale czasem mówi, że jest za słaby i przeprasza... Wiem, że na to co się z nim dzieje miało wpływ jego traumatyczne dzieciństwo, utrata matki w młodym wieku, eksperymenty z używkami... Po ostatniej rozmowie przez tel.jak usłyszałam, że jest znów pod czegoś wpływem przestałam się odzywać, nie odpisuje na smsy... Jak powinnam z nim postępować, żeby mu pomóc ? Błagam Państwa o pomoc, bo serce mi pęka, ale dla jego dobra zrobię wszystko...
Pozdrawiam Z.
Szanowna Pani

Proszę przede wszystkim samej zgłosić się na terapię tam uzyska Pani pomoc oraz wiedzę dotyczącą uzależnienia i funkcjonowania w związku z osobą uzależnioną. Uzależnienie to choroba, którą należy leczyć, przy czym wszywka to nie jest leczenie, to odraczanie, tworzenie złudnego poczucia walki z chorobą i w konsekwencji pogłębianie problemów. Pisze Pani, że zrobi wszystko dla jego dobra, a co z Pani dobrem? Dojrzały i szczęśliw związek nie polega na poświęceniu ale na równowadze.

Życzę odwagi
Leszek Jaroszewski
ZESPÓŁ ARCHE

Witam, zachęcam do zadbania o siebie i skorzystania ze wsparcia specjalisty w miejscu Pani zamieszkania. Trwanie obok osoby uzależnionej jest nierzadko bardzo destrukcyjne. A zmiana sposobu funkcjonowania osoby uzależnionej zalezy tylko od niej samej. Zmiana musi być wynikiem chęci zmiany siebie a nie uzależnienia.
Witam. Z Pani wypowiedzi widzę, że sytuacja związana z używaniem substancji psychoaktywnych przez Pani partnera, stanowi dla Pani źródło cierpienia i negatywnie wpływa na nastrój. Wydaje się, że może Pani uzależniać swoje zachowanie i codzienne funkcjonowanie od stanu psychicznego partnera i od jego zachowania (używania lub nie - substancji psychoaktywnych). Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się przez Panią na konsultację z psychologiem lub terapeutą uzależnień. Problem nadużywania czy też uzależnienia od substancji jest złożony -dotyka nie tylko osobę, która używa ale także osoby jej bliskie - tak jak w Pani przypadku. Myślę, że w pierwszej kolejności powinna Pani zadbać o siebie, o swoje poczucie bezpieczeństwa, emocje, które teraz zapewne są skołatane i konstruktywne stawianie granic. Nie musi się Pani na wszystko zgadzać - Pani potrzeby także są ważne. Proszę szczerze rozmawiać z partnerem, on potrzebuje wsparcia.
W razie pytań, zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam,
Sylwia Jankowicz, psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Uzależnienie jest poważną chorobą, która wymaga leczenia i profesjonalnej pomocy specjalisty. Jeśli chce Pani pomóc partnerowi, który mierzy się z nałogiem, warto jest udzielać tylko takiego wsparcia, które jest adekwatne do Pani kompetencji i możliwości.
To, co może Pani zrobić, to w pierwszej kolejności zwiększyć swoje zasoby poprzez zgłoszenie się do specjalisty, który pomoże Pani zadbać o siebie, swoje potrzeby, prawa oraz granice.
Witam, widzę, że sytuacja jest dość trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie
Jest Pani w sytuacji, w której troska o dobro partnera i o jego abstynencje, wysuwa się na pierwszy plan. Z Pani wiadomości przebija lęk i ból, wyobrażam sobie, że trwanie w tak nieprzyjemnych stanach emocjonalnych i podtrzymywanie ciągłej czujności, musi być wykańczające.
Decyzja o podjęciu terapii i prawdziwym zmierzeniu się z uzależnieniem, jest po stronie partnera. Nie ma Pani (ani Pani, ani nikt inny) wpływu na to, co zadecyduje zrobić ze swoim życiem dorosły człowiek.
Tym, co może Pani zrobić i dla niego, i dla siebie - jest terapia własna. Życie z osobą uzależnioną, prowadzi jego partnera do współuzależnienia, które nie tylko rani osobę współuzależnioną, ale też często pomaga osobie uzależnionej trwać w nałogu. W końcu nie osiągam ciągle dna, ktoś jeszcze przy mnie jest, dba o mnie, myśli, troszczy się... Niestety dla osoby uzależnionej, która obudowana jest w mechanizmy iluzji i zaprzeczeń - jest to często doskonała pożywka, by scedować odpowiedzialność na kogoś, kto jest obok. Obietnice składane przez partnera i jego późniejsze zapicia, nie są wynikiem chęci zranienia Pani, czy też jego złej woli. Alkoholizm to choroba śmiertelna i postępująca, ale jak dowodzi doświadczenie milionów ludzi na całym świecie - bywa uleczalna.
Jeśli partner ma trzeźwieć, to potrzebuje zostać autorem swojego życia i ponosić konsekwencje swoich wyborów. Tak długo, jak długo spada na "aksamitną podusię", nie ma potrzeby dokonywać zmian w swoim życiu.
Terapia dla osoby współuzależnionej to też doskonała okazja, by nauczyć się stawiania granic, poznania siebie i swoich potrzeb (często spychanych na dalszy plan) i poczucia gruntu pod nogami. Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do siebie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.