Od jakiegoś czasu nie widzę sensu życia. Z ambitnego chłopaka, zmieniłem się na osobę, której jest w

6 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu nie widzę sensu życia. Z ambitnego chłopaka, zmieniłem się na osobę, której jest wszystko jedno. Praktycznie nie wychodzę z domu. Czytam książki, eksploruję internet. Aktualnie poszerzam wiedzę z zakresu duchowości, co być może chociaż trochę mi pomaga? w sumie sam nie wiem. Nie popełniłem samobójstwa chyba tylko dlatego, że uważam iż jest to skrajne tchórzostwo. Kiedyś usłyszałem stwierdzenie, że mam zamrożoną część emocji, ze względu na traumatyczne dzieciństwo, ale się z tym nie zgodzę z tego względu, że je odczuwawm. Po prostu nie dzielę się z nimi. Już nie mam pojęcia co mam robić. Dodać na koniec mogę, że mam masę pomysłów, które przychodzą mi ot tak, co jest problemem, z tego względu, że zanim jakiś projekt ukończę, to go porzucam i biorę się za kolejny, przez co ani razu nie ujrzałem realnych efektów mojej pracy. Zawaliłem również studia przez idiotyczny błąd - spóźniłem się z oddaniem sprawozdania z praktyk studenckich. Celowo. Nie potrafię utrzymać dłużej relacji z innym człowiekiem. Zazwyczaj szybko się kończą, zazwyczaj z mojej winy. W nocy przynajmniej 2 razy się budzę. Mam tak od wielu lat. Mimo że uchodzę za osobę chłodną, to w wielu aspektach blokuje mnie strach przed porażką. Do psychologa boję się pójść, z racji tego, że mieszkam w małej miejscowości oraz bym musiał powiedzieć o tym swojej mamie.
Witam. Mam wrażenie, że pisze Pan o dużym nagromadzeniu emocjonalnym, do którego kluczem może być Pana dzieciństwo. Wspomina Pan też o dużej chwiejności. Z jakiegoś powodu się nie ma Pan ochoty na podejmowanie pewnych czynności, albo też porzuca Pan projekty przed ich ukończeniem. Celowe nieoddanie sprawozdania rozumiałabym jako dążenie do autodestrukcji. Problemy w relacjach też nie biorą się bez przyczyny. Zalecałabym jednak konsultację u psychologa, który jest za razem psychoterapeutą. Skoro Pan był na studiach to nie musi o tym wiedzieć Pańska mama, ponieważ jest Pan dorosły. Może też warto zastanowić się nad konsultacją psychiatryczną. Życzę powodzenia i pozdrawiam, Angelika Urban

Witam serdecznie,
Ważnym Pana krokiem jest chęć poszukiwania, zadawania pytań tu w „znanymlekarzu” co dzieje się w moim życiu, i towarzyszącym temu niepokojem. Sytuacje o których Pan pisze wyglądają jakby nawarstwiały się, i nie rozwiązywały, może dlatego czuje Pan bezsens życia ? Pisze Pan o ambicji, o wielu pomysłach jakie Pan ma, ale o ogromnej trudności z ich realizacją i domykaniem. Często praca, projekty, zaangażowanie w rzeczy ważne, daje nam satysfakcję, zadowolenie, szczególnie kiedy widzimy realne efekty. Traumatyczne przeżycia, zaburzenia snu, trudności w relacjach, samotność, często utrudniają dobre funkcjonowanie, myślę, że dla Pana komfortu związanego z mieszkaniem w małej miejscowości warto rozważyć terapie online.
Proszę zadbać o siebie i Pana potencjał.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata Jóźwik
Dzień dobry, opisane przez Pana zmiany w samopoczuciu i zachowaniu są niepokojące. Jeśli miewa Pan myśli dotyczące samobójstwa nie wolno tego lekceważyć. Proszę z kimś porozmawiać. Jeśli obawia się Pan wizyty u psychologa w swojej miejscowości, można spróbować online - ma to taką zaletę, że daje dostęp do specjalistów z całego kraju. Jeżeli pieniądze stanowią przeszkodę, może Pan umówić się i poczekać na wizyty w ramach NFZ. W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania pomocy psychologicznej w fundacjach a doraźnie może Pan dzwonić anonimowo na Telefon Zaufania.
Mam nadzieję, że zawalczy Pan o siebie ! Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Dzień dobry, pana list jest wołaniem o pomoc. Pierwszy krok został zrobiony. Aktualnie większość terapeutów pracuje online. To dla Pana szansa, by umówić się na konsultację, która pomoże zrozumieć co się dzieje w Pana życiu i czego Pan potrzebuje, by ruszyć do przodu. Decyzja nie jest łatwa, bo trzeba spróbować się otworzyć przed zupełnie obcą osoba, ale to jest szansa na zrozumienie, dlaczego Pan podejmuje takie decyzje. Powodzenia.
Dzień dobry, proszę walczyć o swoje zdrowie psychiczne i dobrobyt, nawet jeśli rozwiązaniem byłoby udanie się do pobliskiego większego miasta w celu większej "anonimizacji" swoich wizyt u psychologa. Zdrowie jest najwyższą wartością, a szukanie profesjonalnej pomocy nie jest ujmą, jest to świadectwo dbania o siebie. Pozdrawiam i trzymam kciuki,
Dzień dobry,
Większość powiedziały już moje koleżanki. Zgadzam się w pełni, że objawy, które Pan zgłasza są niepokojące. Trudność w relacji zarówno z ludźmi jak i "projektami", niedziele się emocjami, odcinanie się od innych itp w połączeniu z wydarzeniami z dzieciństwa, o których Pan wspomniał, sugerują zaburzenia osobowości, a biorąc pod uwagę Pana izolowanie się prowadzi to do samotności, braku poczucia związku ze światem i myśli samobójczych.

Jeśli faktycznie są to zaburzenia osobowości, to głównym sposobem leczenia jest psychoterapia, a pomocniczym farmakoterapia.
Konsultacje lub psychoterapia on-line może okazać się bardzo dobrym pomysłem.

Dodatkowo zachęcam Pana do zainteresowania się podejściem zwanym "terapią schematów" autorstwa Pana Younga. Na przykład może Pan nabyć książkę w przystępnej, poradnikowej (lecz mądrej!) formie "Program zmiany sposobów życia". Może Pan wtedy częściowo sobie pomóc sam, choć raczej jeśli problemem są relacje z ludźmi, to autoterapia nie jest wskazana.
Powodzenia!