Mąż ma 50 lat i pije od zawsze, ale ostatnio przez miesiąc bez przerwy. Byl w domu na kwarantannie w

5 odpowiedzi
Mąż ma 50 lat i pije od zawsze, ale ostatnio przez miesiąc bez przerwy. Byl w domu na kwarantannie więc mógł robić co chciał. W tym czasie prawie nic nie jadł tylko pił alkohol i słodkie napoje. Widzę że jest z nim coraz gorzej, bo mówi że bolą go nogi i ma problem z poruszaniem się. Czasem robił awantury ale ja potrafię sobie z nim poradzić. Jednak szkoda mi go bo to dobry człowiek a może się zapić na śmierć. Co mogę zrobić żeby mu pomóc. Mąż pracuje w Urzędzie Gminy więc zna osoby z Komisji RPA.
Rekomenduję w pierwszej kolejności Oddział Leczenia Zespołów Abstynecyjnych a następnie ośrodek Terapii Uzależnień oraz terapię dla współuzależnionych dla Pani. Proszę w tej sytuacji też zadbać o siebie.
Ważne jest aby absolutnie nie wyrażać akceptacji picia męża. To są bardzo trudne decyzję , jednak czasami tylko konsekwencja dla osoby uzależnionej jest pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu.

Serdecznie Pozdrawiam

Dzień dobry, wspomina Pani też o GKRPA, zaznaczę, że w celu zmotywowania męża do podjęcia leczenia, (o którym jest napsiane wyżej w odpowiedzi), pomocne jest złożenie wniosku. O całej procedurze GKRPA zostanie Pani poinformowana przed złożeniem wniosku. Dzięki temu, burzy się komfort picia osobie uzależnionej, stwarza możliwość odczucia konsekwencji jego nadużywania alkoholu. Natomiast dolegliwości nóg męża i problem z przemieszczaniem się, może zwiastować rozwijającą się polineuropatię alkoholową. Warto skonsultować się z lekarzem.
Dzień dobry, pisze Pani o sobie "potrafię sobie z nim poradzić", co pokazuje, że przyjęła Pani na siebie rolę "ratownika", osoby, która zawsze musi być silna, musi znaleźć rozwiązanie z danej sytuacji, musi być filarem np. rodziny. Tymczasem, uważam, że jest też w Pani głęboko skrywana druga strona - wrażliwa, delikatna, podatna na zranienie... Każdy człowiek posiada takie dwa oblicza. Niekiedy oddajemy głos jednemu z nich, a drugi chcemy ukryć, bo wydaje nam się, że będzie przeszkadzał. Niewątpliwie, popieram przedmówców i polecam złożenie wniosku do GKRPA oraz skorzystanie przez męża z detoksu, a w dalszej kolejności z terapii uzależnienia.
Jednocześnie zachęcam także Panią do konsultacji z psychologiem, by w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach zaopiekować się swoją drugą, wrażliwą stroną i zadbać o emocje, które w sytuacji nadużywania przez męża alkoholu, mogą być skołatane.
Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu, Sylwia Jankowicz psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień
Witam, przykro czytać te słowa, rozumiem, że jest ciężko. To co Pani może wobec powyższego to zadbać o siebie i skorzystać ze wsparcia specjalisty ds. uzależnień. Pozdrawiam
Dzień dobry, sytuacja Pani męża nie jest łatwa również dla Pani. Niezbędnym będzie rozpoczęcie leczenia prawdopodobnie odwykowego. Powinna Pani też skupić się na sobie i skorzystać z pomocy specjalisty w kontekście rozmowy o Pani emocjach i obawach np. wizyty u Psychologa lub terapeuty. Będzie to ważne w procesie zdrowienia Pani męża również. Życzę dużo siły. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Bezpłatna konsultacja wstępna - telefoniczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.