Witam serdecznie! Ostatnio dostrzegłem, że przez ostatnie lata traktowałem alkohol jako złoty środek

4 odpowiedzi
Witam serdecznie! Ostatnio dostrzegłem, że przez ostatnie lata traktowałem alkohol jako złoty środek na rozładowanie stresu. Po trudnym dniu w pracy „setka” na rozluźnienie. Po ciężkiej rozmowie z rodzina „setka” na rozluźnienie itp. Nie zaniedbywałem obowiązków, mam dobre stanowisko, dość dobrze zarabiam - wiąże się to ze stres. Ostatnie rozstanie w życiu prywatnym spotęgowało ucieczkę w alkohol. W trakcie pandemii pojawiał się codziennie i w większych ilościach. Pandemia odbiła się na mnie również stresowo w pracy, co jeszcze spotęgowało sytuację. Zastanawiam się czy to nie problem alkoholowy. Do jakiego specjalisty powinienem się zgłosić najpierw?
Dzień dobry, po pierwsze gratuluję pierwszego kroku, czyli uznania, że w jakimś stopniu problem alkoholowy się w Pana życiu pojawił i poszukuje Pan odpowiedniej pomocy w tym kierunku. Następnym krokiem może być poszukanie w najbliższej okolicy psychoterapeuty uzależnień bądź ośrodka leczenia uzależnień, są również grupy wsparcia.
Trzymam kciuki za szybki powrót do formy.
Pozdrawiam serdecznie,
Sandra Sztajerwald-Reglinska

Dzień dobry,
Najlepiej zgłosić się do specjalisty terapii uzależnień. Osobiście na pierwszej wizycie przeprowadzam wywiad diagnostyczny oraz diagnozę wg ICD10, co pozwala sprawdzić czy problem występuje i jakie jest jego nasilenie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, zauważanie u siebie problemu i skierowanie pytania w kontekście udzielenia sobie pomocy to bardzo dużo. Regulowanie emocji oraz rozładowywanie stresu substancją chemiczną jaką jest alkohol jest sygnałem alarmującym. Warto w tym wypadku udać się do Psychologa albo Psychoterapeuty od uzależnień w celu zdiagnozowania źródła takiego zachowania i skorzystania akurat z tego typu mechanizmu ,,radzenia sobie''. Na taką wizytę można udać się osobiście lub zdalnie, warto jednak zrobić to jak najszybciej, być w pełni trzeźwym. To może nie być łatwa rozmowa i warto mieć tego świadomość, aby po niej nie wracać do schematu, który został opisany w pytaniu. Jest jednak ona bardzo potrzebna i ważna, aby rozpocząć życie, które będzie Pana satysfakcjonowało.
Dzień dobry, używanie alkoholu do redukowania nieprzyjemnych, trudnych stanów psychicznych, bardzo często związane jest z tzw. piciem ryzykownym. Ilości alkoholu, jaki można w tym czasie spożyć rosną, maleją także kace i często zmienia się sposób picia. Wiele osób uzależnionych zgłasza, że nie potrzebują już towarzystwa do picia i w zasadzie okazja i przyczyna znajdują się same.
To, że zauważa Pan problem i zwraca się z pytaniem o to, co może zrobić dla siebie- jest pierwszym krokiem ku zmianie. Warto skontaktować się z terapeutą uzależnień, lub psychoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z tematem uzależnienia i rozpocząć drogę ku trzeźwości - oczywiście, jeśli taka będzie Pańska wola i decyzja.
Alkoholizm jest chorobą postępującą i zatrzymanie spirali przed wejściem w ostrą fazę "chroniczną" podnosi Pana szanse na powrót do zdrowego, harmonijnego życia. Warto to zrobić dla siebie.
Pozdrawiam serdecznie, życząc tego, co potrzebne u progu nowego roku.