mam problem z tym nie chce sie jakos rozpisywac tylko krotko i na temat chodze do psychologa psychia

3 odpowiedzi
mam problem z tym nie chce sie jakos rozpisywac tylko krotko i na temat chodze do psychologa psychiatry i nic to nie daje czasem potrafie sie spoznic na lekcje lub na jakies spodkanie. Jest to uciążliwe. Nie ufam już nikomu bo coraz mniej mam nadziei ze mi to pomoże. Mam takie cos, że wymysle sobie jakas osobe ktorej nie lubie i ze jak tego nei zorbie ta nia sie stane. Czy ktoś wie jak się nazywa takal nerwica?
Dzień dobry,
opisywany problem może wskazywać na rozwijającą się fobię społeczną. Warto szczerze powiedzieć o tym zarówno psychologowi, jak i psychiatrze.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Myślę, że odpowiedź na pytanie o nazwę nerwicy nie przyniesie ulgi. Ważne, aby podobny opis przedstawił Pan/Pani psychiatrze/psychologowi. A oni, na podstawie analizy objawów, a być może również dodatkowych badań, przedstawią właściwą diagnozę i zaproponują postępowanie skuteczne względem opisanej sytuacji. Życzę zdrowia
W oparciu o opisanych przez Ciebie objawów, wydaje się, że mogą występować pewne cechy związane z nerwicą natręctw (ang. obsessive-compulsive disorder - OCD). OCD jest zaburzeniem lękowym, które charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli, obrazów lub impulsów (jak twoje wymyślanie sobie osoby, której nie lubisz), oraz wykonywaniem powtarzających się zachowań lub rytuałów (np. spóźnianie się, obawa o skutki, jeśli nie wykonasz określonych działań).

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem w celu dokładnej diagnozy i opracowania odpowiedniego planu leczenia. Psychoterapia, terapia poznawczo-behawioralna, a także ewentualnie farmakoterapia (leki przeciwdepresyjne, anksjolityki) mogą być stosowane w leczeniu OCD.