Jak pomóc osobie z zaburzeniami lękowymi, depresją, która dodatkowo bierze środki farmakologiczne, c

3 odpowiedzi
Jak pomóc osobie z zaburzeniami lękowymi, depresją, która dodatkowo bierze środki farmakologiczne, co mówić i jak się zachowywać wobec niej, przy atakach paniki i jak przy tym walczyć o związek, gdzie mimo starania się, to stres o siebie, niestabilność emocjonalna i poruszanie tego tematu przynosi przeciwne efekty?
Dzień dobry,
niestety nie ma prostej metody, która pozwala szybko pozbyć się lęku i depresji. Trudno jest z tak skrótowego opisu wnioskować o tym, jakie jest podłoże problemów, a zatem również o tym, jak najskuteczniej radzić sobie z nimi.
Zaburzenia lękowe, w których dochodzi do napadów paniki bardzo często niezwykle mocno ograniczają funkcjonowanie. Utrudniają, często wręcz uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej, utrzymywanie kontaktów społecznych, podejmowanie obowiązków domowych, również dbanie o związek. Liczba i skala tych ograniczeń w połączeniu z poczuciem bezradności osoby dotkniętej problemem niejednokrotnie prowadzi do rozwinięcia się objawów depresji. Często w wyniku trudności w codziennym funkcjonowaniu nawarstwiają się problemy: zaległości w pracy, nieprzychylny stosunek przełożonych związany z obniżeniem efektywności, trudności w związku... to wszystko staje się powodem do narastania lęku - powstaje błędne koło, z którego z punktu widzenia osoby borykającej się z takimi trudnościami trudno się wydostać. Jeśli nasilenie i częstotliwość objawów powodują, że sytuacja życiowa osoby dotkniętej problemem staje się naprawdę trudna, w pierwszej kolejności należy przerwać owo błędne koło, aby nie dopuścić do narastania problemu. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się farmakoterapia, która w stosunkowo krótkim czasie pozwala poprawić stan osoby cierpiącej. Jeśli opisane problemy są efektem głębszych, osobowościowych predyspozycji do zaburzeń lękowych, konieczna może się okazać psychoterapia.
W opisie znajduje się informacja o zażywanych środkach farmakologicznych. Jeśli są to leki, które nie przynoszą efektu, należy zgłosić się do lekarza - leki stosowane w takich przypadkach nie zawsze udaje się odpowiednio dobrać do pacjenta. Fakt, iż jeden lek nie działa, nie oznacza, że kolejny nie przyniesie doskonałego efektu. Jeśli zaś pod określeniem "środki farmakologiczne" w istocie kryją się narkotyki (również leki, ale nieprzepisane przez lekarza, ale zażywane w celach rekreacyjnych), tym bardziej konieczna jest wizyta u lekarza. W takiej sytuacji niezależnie od farmakoterapii konieczna może się okazać terapia uzależnień.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, każdej osobie, która jest w relacji z osobą, która przeżywa trudności natury psychicznej może być ciężko. Warto z nią porozmawiać o swoich przeżyciach,odczuciach w związku z tym,co dzieje się ze mną w tej relacji, najlepiej bez oceniania drugiej osoby. Nie wiem czy partner/ka jest w terapii. Jeżeli nie to polecam sięgnięcie po pomoc terapeuty CBT. Być może warto samemu/ samej wybrać się na konsultację psychologiczną by wesprzeć siebie. Partner nie powinien wchodzić w rolę ratownika/ terapeuty swojego partnera. Jeżeli problemy będą dalej trwały polecam terapię par. Pozdrawiam serdecznie.
Witaj, połączenie pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej przyniesie najprawdopodobniej oczekiwany efekt w postaci poprawy stanu zdrowia psychicznego,
to, co opisujesz brzmi poważnie, wskazuje na wielopłaszczyznowe problemy, proszę dbaj o siebie i proszę nie wchodź, w rolę terapeuty tej osoby, kiedy stan osoby jest bardzo poważny to czasem jest konieczna hospitalizacja. ...
życzę dużo zdrowia-Regina Wenzel

Eksperci

Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 230 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.