Jak długo można przyjmować witaminę b6?

34 odpowiedzi
Jestem po odstawieniu benzodiazepin. Obecnie minął miesiąc od całkowitego odstawienia. Wszystkie przykre objawy minęły. Natomiast mam wciąż pogorszony nastrój oraz dość często zdarza mi się niezdrowe pobudzenie. Jest to zapewne spowodowane rozregulowanym układem nerwowym. Pomaga mi witamina b6+c i magnez. Obecnie biorę ten zestaw niecały tydzień (b6 w dawce 50-100mg -1/2 tab), (wit c. - rutinoscorbin 5tab) i magnez - aspargin 2x2tab.
O ile magnez i wit. c można przyjmować długo, to mam wątpliwości co do witaminy b6. W internecie znalazłem różne informacje, że dopiero duże dawki przyjmowane przez dłuższy czas (150-200mg) są szkodliwe, lub też, że suplementacja witaminą b6 jest nie wskazana - wystarczy. dieta.
Moje pytanie brzmi: jak długo mogę przyjmować małe dawki witaminy b6 (50-100mg)?
W przypadku witaminy B6 ilość przy których występują powikłania oraz skutki nadwrażliwości, także trudno określić jaka dawka jest już dawką powodującą te efekty.
Z mojej wiedzy wynika, że bezpieczny okres stosowania B6 w podwyższonej dawce to max 6-8 tygodni, a dawki 50mg jeśli są skuteczne można stosować do 12 tygodni pod ścisłą kontrolą...

W celu określenia, czy nie występuje hiperwitaminoza należałoby oznaczyć stężenie witaminy B6 w surowicy krwi. Podane dawki są lecznicze, zatem wielokrotnie przekraczają zapotrzebowanie i łatwo o przedawkowanie leku.
Witam. Witamina B6 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, także nadmiar zazwyczaj usuwany jest z moczem. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży wody. Dawki, które Pani stosuje nie są małe, ale też nie są niebezpieczne. Kto zalecił Pani akurat taką ilość witaminy B6?
Witam, do nadmiaru witaminy B6 może dojść w wyniku długotrwałego przyjmowania jej w postaci tabletek w dawce powyżej 200 mg na dobę. Dawka 50 mg raczej nie grozi przedawkowaniem. Warto pamiętać, że całkowicie niemożliwe jest przedawkowanie witaminy B6 pochodzącej z pożywienia. Pozdrawiam :)
Nie znam Pana/i historii choroby, jeśli chodzi o suplementację dodatkową najlepiej konsultować to z lekarzem prowadzącym, a nie włączać coś na własną rękę. Nie wiem też jak Pan/i się odżywia, nie zawsze konieczna jest suplementacja, lepiej dostarczać witaminy i składniki mineralne z dietą, chyba, że jest potrzeba suplementacji.
Witam,
niestety nie jestem do końca kompetentną osobą, aby udzielić 100% pewnej odpowiedzi na Pani pytanie. Proponowałabym konsultacje z farmaceutą lub lekarzem (neurolog).
Witamina B6 w nadmiarze faktycznie jest neurotoksyczna i podobno dość łatwo uzależnia.
Z pozdrowieniami.
Proponuję sprawdzić poziom witaminy D, być może z tej strony będzie lepiej wspomóc organizm. Wit B6 brałabym do msc czasu, a myślałabym nad wizytą u dietetyka w celu dopasowania odżywczej diety w tym szarym okresie jesienno - zimowym. Pozdrawiam i w razie pytań pozostaję do dyspozycji.
O suplementacji i jej trwaniu powinny decydować wyniki badań. Witamina B6 jest łatwo dostępna wraz z pożywieniem i dlatego przede wszystkim należy zadbać o spożywanie ryb, ziemniaków, orzechów, nasion. O dawkach 50-100mg powinien decydować lekarz, który zalecił taką suplementację. Dzienne przeciętne zapotrzebowanie na witaminę B6 dla dorosłej osoby to 1-2mg. Nadmiar witaminy B6 jest wydalany wraz z moczem, jednak jej nadmiar jest niebezpieczny. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zna historię choroby.
Witam, dawki witaminy b6 przyjmowane od 2 do 250 mg dziennie uważane są za bezpieczne i raczej nie wywołują niepożądanych efektów. Jednak najlepiej podejść do lekarza rodzinnego i skonsultować ten problem.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
WITAM SERDECZNIE
WITAMINA B6 JEST ROZPUSZCZALNA W WODZIE NIE KUMULUJE SIĘ W ORGANIZMIE I NIE WYKAZUJE EWIDENTNEJ TOKSYCZNOŚCI. BARDZO DUŻE DAWKI TAKIE POWYŻEJ 1000MG MOGĄ POWODOWAĆ CHWILOWE OBJAWY NEUROLOGICZNE. TAKIE DAWKI JAK PAN BIERZE SĄ BEZPIECZNE I MOŻNA JE BRAĆ DŁUGOTRWALE PÓŁ ROKU , ROK NIE BĘDZIE TO ZE SZKODĄ DLA ZDROWIA.
POZDRAWIAM
Niestety w Pana opisie brakuje informacji, czy suplementuje Pan witaminę B6,witaminę C i Mg na zlecenie lekarza czy na własną rękę. Każda dodatkowa suplemetacja powinna być bardzo rozsądna. Suplementy diety mogą być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze lub gdy ich przyswajanie nie jest do końca możliwe. Pełnią więc rolę uzupełniającą.
Nadmierne spożycie witamin, minerałów, czy innych składników, przekraczające górną bezpieczną granicę nie przynosi korzyści zdrowotnych, a w wielu przypadkach może być nawet szkodliwe dla zdrowia.
Pozdrawiam!
Witam serdecznie,
W tak niskich dawkach może Pani przyjmować witaminę B6 bez żadnych ograniczeń. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie, które spożywane w nadmiarze nie są kumulowane w organizmie, tylko wydalane z moczem.
Pozdrawiam.
Tak długo, aż pan nie wysyci organizmu, a najlepiej zrobić najpierw badanie poziomu witaminy B6 we krwi.
Pogorszony nastrój to wcale nie musi być wynik przyjmowanego leku oraz niedoborów składników, o których Pan pisze, a złej pracy jelit (które regulują neuroprzekaźniki w mózgu) czy niedoboru wit. D3. Nie polecam suplementacji "w ciemno", bez odpowiednich badań i prześledzenia dokładnie stanu zdrowia pacjenta oraz towarzyszących mu dolegliwości, dlatego też nie umiem stwierdzić czy akurat wit. B6 oraz taka dawka może bez przyjmowana przez określony czas ( a nawet w ogóle). Równie ważna jest sama jakość witaminy oraz jej postać. Człowiek jest holistyczną istotą i w taki sposób trzeba na siebie spojrzeć. Zawsze najważniejsze i tak będzie odpowiednie żywienie, gdyż to jest podstawa naszego zdrowia. Dodatkowe zalecenia i suplementacja powinny być poparte dokładną diagnostyką.
Witam. Moze warto zrobic badania ktore okresla niedobory witamin w organizmie. Nie jestem zwolennikiem przyjmowania suplementow, bo uwazam ze dobre odzywianie sie przynosi na dluzsza mete lepsze skutki. Inna sprawa to pogorszony nastroj, pobudzenie. Warto by bylo poszukac przyczyn ktore niekoniecznie musza byc w niedoborach witamin.
Czy suplementacja była poprzedzona jakimikolwiek badaniami? Co z wit b12?
Nie ma w tym temacie jednoznacznej odpowiedzi. Nadmierna suplementacja każdej witaminy może zaszkodzić. Przede wszystkim zależy od uwarunkowań genetycznych- czy w organizm nie ma zaburzeń w metabolizmie danej witaminy. Jeżeli nie mamy takich informacji to lepiej zachować umiar. WWitamina C w postaci sztucznej suplementacji może w organizmie wiązać się z innymi związkami chemicznymi i odkładać się w postaci kamieni w nerkach.Witamina C jest prosta do uzupełnienia poprzez dietę, dlatego suplementacja nie jest konieczna. To samo dotyczy witaminy B6, której w zbilansowanym jadłospisie nie powinno brakować. Z magnezem jest inaczej, w tym wypadku można go dłużej przyjmować i wiele zależy od diety (kawa mocno go eliminuje), stylu życia, rodzaju pracy, stresu. Może też warto sprawdzić poziom witaminy D, która odgrywa ogromną rolę, jeżeli chodzi o samopoczucie. Można również sięgnąć po zioła, które na tym etapie bardzo się sprawdzają i nie maja skutków ubocznych.
Pozdrawiam!
Witam, zdecydowanie przy odstawieniu benzodiazepin proponowałabym kontakt z lekarzem w celu dostosowania dawki ewentualnej suplementacji do aktualnych potrzeb układu nerwowego. Pozdrawiam
Witaminę B6 można przyjmować stosunkowo długo w niewielkich dawkach, jednak prawidłowo zbilansowana dieta zapewnia pokrycie witaminy B6 w 100% i nie ma normalnie potrzeby suplementacji.
Zalecałbym wykonanie badań.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolkpiński - Dietetyk
Stosowanie witaminy B6 w dawce do 100 mg jest określane jako bezpieczne. W przypadku nadmiaru tej witaminy jest ona usuwana wraz z moczem, jednak jak ze wszystkim nie jest wskazana jej suplementacja przez długi czas i w zbyt wysokich dawkach w stosunku do zapotrzebowania (zbyt wysokie stężenie może być przyczyną neurotoksyczności). Okres stosowania tej witaminy powinien być uzależniony od jej aktualnego stężenia w organizmie, dlatego warto sprawdzić ilość B6 w organizmie i pod tym kątem dostosować czas trwania suplementacji oraz dawkę po konsultacji z lekarzem.

Prawidłowa dieta, która zawiera produkty tj. orzechy, produkty zbożowe pełnoziarniaste, ryż, banany, awokado, mięsa dobrej jakości (np. wołowina, cielęcina), jaja, ryby, warzywa (marchew, ziemniaki, szpinak) pokrywa zapotrzebowanie dzienne. Ponadto bakterie jelitowe także produkują witaminę B6. Zatem suplementacja jest wskazana przy zwiększonym zapotrzebowaniu, jednak jej dawka i czas stosowania powinien być dopasowany indywidualnie.

Pozdrawiam
Witam serdeczni. Witamina B6 występuje w produktach roślinnych i zwierzęcych. W większych ilościach znajduje się w drożdżach, kiełkach pszenicy, otrębach pszennych, nasionach roślin strączkowych, orzechach, wieprzowinie, mleku i jajach. Zapotrzebowanie na witaminę B6 uzależnione jest od podaży białka. Osoby na diecie bogatobiałkowej potrzebują większej ilości witaminy B6. Dzienna norma witaminy B6 dla mężczyzn to 2,4 mg/osobę. Dawki powyżej dziennego zapotrzebowania mogą wywoływać zaburzenia neurologiczne, bezsenność, męczący sen. Najlepiej oczywiście dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie ilości witaminy B6 z dietą. Toksyczność tej witaminy przyjmowanej jako suplement jest mała. Także dawka, którą Pan przyjmuje w suplemencie nie powinna wywołać niepożądanych skutków.
Witam!

Dziękuję za pytanie.

Nie polecam wprowadzania suplementacji na własną rękę. Wszystkie witaminy i minerały można dostarczyć z odpowiednio zbilansowaną dietą. Jeśli występuje niedobór danej witaminy, to lekarz powinien ustalić dzienną zalecaną dawkę i okres przyjmowania. Aby jednak to zrobić niezbędny byłby szczegółowy wywiad żywieniowy, aby określić wartość odżywczą diety oraz badania.

Przy pogorszonym nastroju należy pamiętać o odpowiednim żywieniu, umiejętnie zbilansowanej diecie. Niedobór niektórych witamin może powodować zaburzenia psychiczne. Ważny jest poziom witaminy D oraz stosunek kwasów omega -3 do omega -6.

Zapraszam na wizytę po więcej informacji.
Pozdrawiam,
mgr inż. dietetyk Magdalena OIeś

slimfood.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie.
Nie ma limitu czasowego, przy przyjmowaniu tak małych dawek.

Pozdrawiam,
Agnieszka Babisz
Dzień dobry,
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, witaminy z grupy B a w szczególności B6 odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego, skurcze mięśni,pracę serca a także podnoszą odporność organizmu która w okresie jesienno-zimowym jest w szczególności ważna. Witamina B6 jest bezpieczna w przyjmowaniu ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie i w niewielkich ilościach magazynowana w organizmie człowieka głównie w wątrobie i mięśniach, nadmiar usuwany jest z moczem. Nie jestem zwolenniczką suplementacji witaminowej jeśli nie mamy stwierdzonych niedoborów danej witaminy potwierdzonej badaniami laboratoryjnymi. Mamy szereg produktów żywnościowych z dużą zawartością Witaminy B6 m.in zarodki pszenne, otręby, kasza gryczana, pieczywo pełnoziarniste, w niewielkich ilościach w mięsie i warzywach. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Jeśli już musimy suplementować polecam witaminę B complex 1x1 po posiłku przez okres jesienno-zimowy, ponieważ w sezonie letnim nie ma potrzeby.
W literaturze pojawiają się badania wskazujące na neurotoksyczność witaminy B6, zwykle jednak opisują one przypadki długotrwałego (3-10 lat) przyjmowania bardzo wysokich dawek, rozpoczynających się od 200 mg, a kończących się na kilku gramach dziennie. Chociaż słychać już głosy mówiące, że regularne przyjmowanie nawet 50 mg dzienne może być szkodliwe i przyczyniać się do rozwoju neuropatii obwodowej. Znaków zapytania jest bardzo wiele, stąd cały ten chaos informacyjny.

Odwołując się bezpośrednio do Pana pytania, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż badań naukowych, które poruszają ten temat jest zbyt mało, by jasno określić zasady i bezpieczeństwo suplementacji. Poza tym istotna jest przyczyna przyjmowania witaminy B6. W przypadku zdrowej osoby dawka 50-100 mg jest dawką bardzo dużą i przychylam się do stwierdzenia, że nieuzasadnioną. Żeby to zobrazować, proszę spojrzeć na dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 u zdrowego mężczyzny: do 50. roku życia wynosi ono ok. 1,3 mg, a po 50. r.ż. 1,7 mg (przyjmuje się, że jest to 0,02 mg na gram spożytego białka). Niedobory witaminy B6, zakładając, że dieta jest urozmaicona i sięga się po produkty z różnych grup spożywczych, zdarzają się rzadko. Co więcej nasza flora bakteryjna syntetyzuję tę witaminę, dlatego najczęściej niedobór B6 spotykany jest u osób leczących się cykloseryną, penicylaminą, izoniazydem i lekami przeciwdrgawkowymi, hydralazyną, teofiliną.

Przy stwierdzonym niedoborze witaminy poleca się suplementację w ilości 2,5 – 25 mg przez okres ok. 3 tygodni i 1,5 – 2,5 mg w celu podtrzymania terapii. Uzasadnione przyjmowanie dużych dawek ma miejsce m.in. w leczeniu anemii syderoblastycznej, u małych dzieci z epizodami drgawek i właśnie w niedoborze witaminy. U „zdrowej osoby” (z prawidłowym stężeniem witaminy w surowicy) wpływ witaminy B6 na łagodzenie objawów depresji czy zaburzeń lękowych nie jest pełni potwierdzony. Jeśli dawka, po którą Pan sięga, nie została przepisana przez lekarza, nie ma Pan stwierdzonego niedoboru witaminy B6 oraz nie przyjmuje Pan leków wchodzących w interakcje, zachęcałabym do zmniejszenia dawki i obserwacji, czy poprawa samopoczucia nadal się utrzymuje. Warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem i być pod stałą jego opieką, żeby trzymać rękę na pulsie.
Witam serdecznie,
Najlepszym rozwiązaniem jest oznaczenie poziomu witaminy B6 w surowicy krwi, skorzystać z pomocy lekarza, który na podstawie wyników określi jak długo i czy istnieje potrzeba dodatkowej suplementacji. Prawidłowo skomponowany, indywidualny jadłospis dostarcza wszystkie witaminy i składniki mineralne na wystarczającym poziomie.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Zapraszam na priv, kwestia indywidualna. Najlepiej by było w razie potrzeby suplementować 1-3mc a później dieta.
Dobry wieczór,
jestem w stanie pomóc tak zbilansować jadłospis, że nie będzie potrzeby stosowania takiej ilości suplementów. Zapraszam na konsultacje.

Jeśli chodzi o dawkowanie suplementów to zachęcam do kontaktu z lekarzem ogólnym.

Serdecznie pozdrawiam,
Beata Krawczyńska-Kowalska
Witam. Przyznaję że jest mi nieznane przedawkowanie witaminy B6 ponieważ z pożywienia jest to niemal niemożliwe. Oczywiście tak jak ze wszystkim ważny jest umiar więc jeśli chodzi o suplementację witaminą B6 proszę nie wybierać megadawek. Dawka 50 mg z pewnością nie zaszkodzi a będzie korzystna w przypadku intensywnych ćwiczeń. Jeśli jednak nie ma wskazań nie ma potrzeby jej suplementacji, bez problemu można spełnić zapotrzebowanie na tę witaminę z pożywienia. Każda suplementacja nie powinna być stosowana bez przerwy, korzystne jest utrzymanie jej przez okres 2-3 miesięcy i przerwa.
Trudno przedawkować witaminy rozpuszczalne w wodzie, zwłaszcza przy średnich dawkach, które Pani przyjmuje, ponieważ ich nadmiar jest wydalany z moczem. Jednak zmieniłabym rodzaj suplementacji. Sugeruję zażywać B-complex, ponieważ wtedy każda z tych witamin działa najlepiej, wit. C brać w dawce 1000mg, a magnez czerpać z orzechów jedzonych codziennie po 50g. Orzechy również znacząco uzupełnią dietę w witaminy z gr. B. Oprócz orzechów codziennie sugeruję jeść kasze (gryczaną, jaglaną, komosę ryżową, brązowy ryż, jęczmienną pęczak, z amarantusa). Pozdrawiam
Witam,
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, gdyż nie ma wiarygodnych badań naukowych wskazujących czy długoterminowa suplementacja witaminą B6 w opisanej dawce jest bezpieczna. Większość źródeł określa dawkę 50 mg/dzień za nieszkodliwą. Z tego względu nie zalecałabym przekraczania tej ilości. Należy pamiętać, że suplementacja witaminą B6 podnosi zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy i warto zadbać o zwiększoną podaż tego składnika w diecie. Przede wszystkim jednak, zastanowiłabym się nad zasadnością tej suplementacji, gdyż przyjmowane składniki są łatwo dostępne w pożywieniu i z łatwością można zadbać o ich właściwą podaż w diecie. Pozdrawiam
Tak jak zalecił lekarz
Witam serdecznie,

małe dawki 50 może Pan przyjmować przez okres 3 miesięcy, potem należy zrobić kilkutygodniową przerwę.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, najlepiej udać się do lekarza prowadzącego diagnostykę i kierować się jego zaleceniami. Od siebie mogę powiedzieć, że małe dawki witaminy B6 to podaż do 10mg dziennie, nie 50-100mg (100% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę zapewnia nam 1,8-2,6 mg witaminy B6/dzień). Proszę pamiętać, że każdy organizm jest niepowtarzalny i to, że STATYSTYCZNIE stosowanie dawek 50mg witaminy B6 jest bezpieczne, nie znaczy, że u nas będzie. Może okazać się że dawka 30mg dziennie już po dwóch miesiącach da skutki uboczne (mrowienie ciała, zawroty głowy, wysypkę) i będzie trzeba ją odstawić. Wiadomo, że stosowanie witaminy B6 w dawce około 200 mg przez 30 dni powoduje uzależnienia od pirydoksyny, a zażywanie wyższych dawek przez kilka miesięcy powoduje wystąpienie zespołu neuropatii (zmniejszenie czucia dotyku i temperatury, zaburzeniem czucia, wibracji i położenia). U niektórych osób uszkodzenia układu nerwowego mogą wystąpić już przy 50 mg chlorowodorku pirydoksyny na dobę, stosowanego przez odpowiednio długi czas. Na ulotkach jest informacja, że długotrwałe stosowaniu suplementu może uszkadzać układ nerwowy. DŁUGOTRWAŁE- to bardzo płynne i subiektywne określenie czasu, inne dla każdego, więc nie da się odpowiedzieć na pytanie przez jaki czas można bezpiecznie stosować suplementację witaminą B6, bo dla każdego będzie inne. Proszę obserwować swój organizm i gdy wystąpią skutki uboczne, odstawić witaminę. Proszę również pamiętać, że witamina ta jest wytwarzana przez bakterie jelitowe, więc jeśli zadba się o jelita, będą one produkowały odpowiednie jej dawki (można jeść dużo kiszonek, jogurtów i kefirów probiotycznych, wspomóc się odpowiednimi probiotykami, zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie i pić sporo wody). Ponadto jelita poprzez nerw błędny są bezpośrednio połączone z mózgiem, tworząc oś jelitowo-mózgową. Najnowsze badania dowodzą, że to zaburzenia przewodu pokarmowego mogą stanowić jeden z czynników powstawania depresji i innych zaburzeń psychicznych. Tym bardziej należy zadbać o jelita (między innymi wyeliminować produkty bogate w cukier, białą mąkę, zwiększyć ilość probiotyków, produktów bogatych w kompleks witamin z grupy B, włączyć suplementacje kwasami omega 3, które wykazują działanie przeciwzapalne, probiotykami, witaminą E, kwasem foliowym, można zrobić również test na „nietolerancje pokarmowe” i wyeliminować z diety to co nam szkodzi, a włączyć do diety zioła takie jak np.: dziurawiec). Gdyby chciał Pan/Pani skorzystać z porady dietetycznej bądź ułożenia diety pod kątem występujących dolegliwości zapraszam na wizytę. Pozdrawiam, Marzena Wacław-Pazera.