Jak zaproponować terapię żonie w wypadku gdy nie umiemy ze sobą rozmawiać.

3 odpowiedzi
Witam. Mam 42 l , małżeństwo trwa od 19l. Mamy 18-letniego syna. Od 8 m-cy w naszym związku jest już bardzo źle. Żona chce się rozstać i nie daje mi alternatywy. Bardzo ją i syna kocham i chcę się porozumieć i zmienić tak by zbudować w naszym związku coś nowego ale nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Jednocześnie czuję , że to sprawa głównie wieloletniego braku komunikacji między nami. Żona ostatnio była u psychologa indywidualnie i mam wrażenie że staje się wobec mnie jeszcze bardziej obca. Czy może mi Pani doradzić jak z nią porozmawiać tak by przynajmniej przekonać się u psychologa razem czy są jeszcze jakieś płaszczyzny do porozumienie czy to z jej strony definitywnie koniec.
Może niechęć żony do wspólnej wizyty u terapeuty wynika z obawy, że będzie podczas takiego spotkania namawiana do rezygnacji z planów rozwodowych? Myślę, że rozstanie po tak długim czasie spędzonym razem jest poważną zmianą życiową, więc warto taką decyzję wspólnie omówić. W czasie spotkania u psychologa nikt nikogo nie namawia do zmiany jakiejkolwiek decyzji - rozmawia się o uczuciach i spostrzeżeniach małżonków tak, aby mogli oni dobrze iść dalej przez życie - razem lub osobno. Może warto przekazać żonie tę informację? Pozdrowienia!

Witam, trudno radzić, jak ma Pan przeprowadzić taką rozmowę...Myślę, że po tylu latach małżeństwa zna Pan doskonale swoją żonę. Zachęcam do wejrzenia w głąb siebie i zadania sobie pytania, co nas zawsze zbliżało, co pomagało się jednać, kiedy łatwiej nam było ze sobą rozmawiać. Warto od tego zacząć, bo jeśli uda się Państwu usiąść i posłuchać siebie wzajemnie łatwiej będzie podjąć decyzję o wspólnej wizycie u psychologa. Życzę powodzenia i otwartości, pozdrawiam!
juz odpowiedzialam...