Lęk uogólniony - psychotropy czy niekoniecznie?

6 odpowiedzi
Witam, od kilku lat borykam sie z przesadnym lekiem o wszystko. Próbowałam psychotropów i propranolu - ktore przyniosły ulgę na jakiś czas ale przy większych stresach rodzinnych przypadłość wraca.... Jestem po kilku sesjach z psychologiem znowu przydarzył mi sie stresujący czas i ataki paniki wróciły plus nieustający lek ( ściśnięty brzuch, ciagle uczucie zimna ,drżenie ciała, napięte mięśnie szczególnie klatki piersiowej po lewej stronie) nie bardzo wiem co robić dalej , psychotropów nie chciałabym znowu brać bo straszne miałam skutki uboczne , propranolol łykam 2 dni ale nic mi tym razem nie pomaga a ciało juz tak napięte i przestraszone ze aż żal mi sie go robi , chciałabym sobie pomoc ale jak? Wrócić do jakichś silniejszych środków? Czy przeczekać i jakoś sie to moze uspokoi???dziekuje za pomoc
Witam.

Z tego co Pani pisze wynika, że cierpi Pani na różne postaci lęku. Moim zdaniem warto jednak rozpocząć profesjonalną psychoterapię, żeby zająć się przyczyną tych dolegliwości. Leki również mogą być pomocne. Na napięcie ciała polecam profesjonalny masaż, fizjoterapię. Zapraszam na wizytę.

Pozdrawiam serdecznie.

Z powyższego opisu nie wynika, jakie leki były dotychczas stosowane i czy były one używane przez wystarczająco długi czas. Najbardziej skuteczne leczenie to połączenie odpowiednio dobranego przez psychiatrę leku przeciwdepresyjnego, zastosowanego w odpowiedniej dawce z psychoterapią. Jedno i drugie leczenie musi trwać odpowiednio długo, zwykle kilka miesięcy. Dopiero wtedy można w gabinecie specjalisty zdecydować o odstawieniu leku lub o potrzebie jego dalszej kontynuacji. Czas trwania psychoterapii zależy między innymi od częstości spotkań z terapeutą i od rodzaju psychoterapii. Propranolol to lek kardiologiczny, który może być zastosowany doraźnie w celu opanowania tremy np. przed wystąpieniem publicznym lub przed przeprowadzeniem ważnej rozmowy. Nie bierze się go na stałe, jeżeli nie ma takich wskazań od internisty lub kardiologa.
Witam

niestety, bez osobistego zbadania nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytania

z poważaniem

M.Skarbek
Porusza Pani wiele kwestii, więc spróbuję skomentować je oddzielenie:
1. To, że po kilku sesjach psychoterapii ma Pani objawy "przy większych stresach rodzinnych" nie dziwi mnie. Psychoterapia to mozolny, długofalowy proces który może przeobrazić sposoby reagowania na trudne sytuacje. Nie jest to udzielanie rad na temat "co mam robić gdy się zdenerwuje?". Odpowiedź na tak postawione pytanie jest w Pani a psychoterapia pomoże ją odnaleźć.
2. Nie wiem co Pani nazywa "psychotropami"? LĘK przed tak nazwanymi leki jest powszechny. Choć zwykle nieuzasadniony. Najprawdopodobniej miała Pani przepisywane leki z grupy przeciwlękowo-przeciwdepresyjnych, które mogą dawać objawy uboczne, choć zwykle niezbyt nasilone i na samym początku stosowania. Najczęściej po kilku dniach mijają. Jeśli było inaczej proponuję przedyskutować to z lekarzem leczącym. Można zmienić dawkę lub lek.
3. Propranolol też daje objawy uboczne!! I to czasem dość kłopotliwe. Nie jest to lek najsubtelniejszy w działaniu choć i zmniejsza lęk i zwalnia puls. Ja chętnie korzystam z innych leków.
4. Proponuje nie oczekiwać na samoistne ustąpienie objawów. Najdorzeczniejszym sposobem postępowania jest łączenie podawania leków z psychoterapią.
5. Można nauczyć się sposobów radzenia sobie samemu "ze stresem". Ale ktoś musi Panią tego nauczyć. Samej będzie trudno. Najwyżej może Pani poszukać w Internecie lub księgarni poradników relaksacji.
Zaburzenia nerwicowe, a mam powody podejrzewać, że na takie Pani cierpi, można skutecznie leczyć! Ale jak wszelkie przewlekłe kłopoty zdrowotne, wymagają czasu, by uzyskać poprawę. Trudno doradzać cierpliwość komuś, kto ma burzliwe objawy. Ale te tez można zmniejszyć we WSPÓPRACY z lekarze leczącym.
Życzę zdrowia i pozdrawiam
Wskazuje Pani na jedną z przyczyn powodujących objawy: "stresy rodzinne". Wydaje się, ze najważniejsza w leczeniu u Pani jest psychoterapia. Jednak, gdy dolegliwości są bardzo dokuczliwe można pomyśleć o powrocie do farmakoterapii. Proszę pamiętać, że przy większości leków trzeba poczekać na efekt nawet kilka tygodni.
Dzień dobry, w przypadku lęku uogólnionego stosuje się przede wszystkim psychoterapię, a na drugim miejscu jest leczenie farmakologiczne. Piszę Pani o psychologu, ale czy to był psychoterapeuta? W przypadku lęku uogónionego najwięcej danych dotyczy terapii poznawczo-behawioralnej, używa się też skrótu CBT, od cognitive bevioural therapy. Nie wiem co Pani rozumie przez "psychotropy" bo leków działających psychotropowo jest kilka grup. W przypadku zaburzeń lękowych stosuje się antydepresanty. Jeśi lek jest źle tolerowany, szuka się innego, ale leki z tej grupy są zwykle dobrze tolerowane. Częstym błędem jest przewlekłe zapisywanie leków uspokajających, które czasem pomagają, a czasem głównie uzależniają.