Nerwowe później

17 odpowiedzi
mam 21 lat, żyje w stresie który sam sobie stwarzam, jestem znerwicowany. Odkładam wszystko na później włącznie z odżywianiem często pomijam posiłki lub jem z opóźnieniem, mierzę 184 cm ważę 58 kilo. Mam wahania nastrojów często opuszczam zajęcia, nie wstaję nawet z łóżka dużo śpię, potrafię spać 16 godzin bez najmniejszego problemu. Aktualnie mieszkam w Krakowie wiem, że potrzebuję pomocy, ale nie wiem od czego zacząć
Szanowny Panie, proszę zacząć od wykonania badania krwi i badania tarczycy, następnie proszę zgłosić się na psychoterapię. Zapraszam, Kamil Tarnawski

Z całą pewnością warto zacząć od wizyty u psychiatry. Na podstawie opisu trudno jednoznacznie stwierdzić, jakiej natury jest Pana problem - czy rzeczywiście ma Pan problem nerwicowym czy może depresyjny, czy może przyczyny tkwią w Pana osobowości. Jeśli jednak dochodzi do spowodowanej stanem emocjonalnym niedowagi, tak poważnego wydłużenia snu, świadczy to o tym, że aktualny stan Pana emocji wymaga szybkiej interwencji. Warto więc skorzystać z konsultacji z psychiatrą, zastanowić się wspólnie z lekarzem nad podjęciem farmakoterapii oraz rozważyć (w zależności od charakteru problemów) zasadność psychoterapii.

Bartłomiej Perczak
Symptomy które Pan podaje mogą sugerować jakieś problemy emocjonalne czy zaburzenia nastroju. Zaczęłabym jednak od lekarza I kontaktu i zrobienia podstawowych badań aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Potem zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej i zastanowienia się nad możliwością zajęcia się problemem. Z poważaniem. Lidia Tkaczyk
Witam Pana, proponuję najpierw udać się na konsultacje do psychoterapeuty; po wstępnej rozmowie , zasugeruje, jaka forma pomocy będzie dla Pana najbardziej optymalna; czy psychoterapia, czy może dodatkowa konsultacja u lekarza w celu doboru leków, łagodzących nieprzyjemne objawy.

W Krakowie jest bardzo dużo psychoterapeutów; może Pan szukać z nimi kontaktu, choćby poprzez portal ZnanyLekarz.

Pozdrawiam
Proponuję zacząć od przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki, rozpoczynając od lekarza internisty/POZ w celu wykluczenia tła somatycznego zaburzeń (zaburzenia hormonalne tarczycy, nadnerczy), następnie wizyta u psychiatry w celu wykluczenia podłoża biochemicznego (depresja, zaburzenia lękowe, anoreksja), a na koniec wizyta u psychoterapeuty w celu ewentualnej identyfikacji zaburzonych mechanizmów obronnych osobowości i ich korekty.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, powinien Pan zacząć od przeczytania ostatniego wpisu w moim blogu, do którego link znajdzie Pan na moim profilu (blogspot). Następnie powinien Pan zapisać się na wizytę do psychoterapeuty. Ma Pan dosyć poważny problem ale psychoterapia panu powinna pomóc, jeżeli nie będzie Pan zwlekać
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Witam. Najlepiej jeśli uda się Pan do poradni zdrowia psychicznego i zarejestruje na wizytę do psychologa. U niego uzyska Pan informacje jaka forma pomocy jest Panu w tej chwili potrzebna. Niestety nie jestem z Krakowa więc nie potrafię Panu polecić konkretnej placówki. Pozdrawiam serdecznie
Witam, opisuje Pan kilka objawów, które mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Po pierwsze najważniejsze, aby otrzymał Pan odpowiednią diagnozę. Dlatego polecam wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty. Warto, aby jednocześnie wykonał Pan badanie krwi i badanie hormonów tarczycy. Jeśli wykluczy Pan somatyczne podłoże swoich problemów, potrzebna będzie psychoterapia i być może farmakoterapia (to do ustalenia z lekarzem lub psychoterapeutą).
Dopiero po pełniejszym przyjrzeniu się Pana życiu będzie można postawić diagnozę. W tym momencie można tylko hipotezować, czy są to zaburzenia afektywne, czy może efekt konflitów wewnętrznych, czy pewne cechy osobowości. Jedno jest pewne: potrzebuje Pan badań somatycznych oraz potrzebuje Pan spojrzeć z boku na stosowane przez siebie mechanizmy i znaleźć ich przyczynę. Do tego pomocna bywa druga osoba niezaangażowana emocjonalnie. Psychoterapia pomaga zrozumieć, a następnie zmienić niekorzystne mechanizmy stosowane często bezrefleksyjnie w życiu.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Mika
Witam serdecznie. Wygląda na to, że pierwszy mały krok już Pan wykonał, kiedy zwrócił się z pytaniem od czego zacząć. Pisze Pan, że aktualnie w Pana życiu jest dużo stresu, napięcia, które nie pozwala skupić się na codziennych aktywnościach, o kłopotach z odżywianiem, o wahaniach nastrojów, które - jak sobie wyobrażam - z pewnością kosztują Pana wiele energii, tak, że często rezygnuje Pan z wyjścia z domu, dużo Pan wówczas śpi... Pewnie na dodatek myśli na temat siebie, świata i własnej przyszłości, które Panu towarzyszą w tym czasie również nie napawają nadzieją? To duże obciążenie i w takich momentach naprawdę warto sięgnąć op profesjonalną pomoc, nie czekać aż problemy same miną. Najlepiej byłoby gdyby mógł Pan jak najszybciej udać się na spotkanie z wybranym psychoterapeutą. Gdyby nie mógł Pan na ten moment podjąć takiego wysiłku finansowego, proponuję, by po uzyskaniu skierowania do psychologa od lekarza rodzinnego, zapisał się Pan na wstępną konsultację psychologiczną w Poradni Zdrowia Psychicznego lub jakiejkolwiek poradni psychologicznej, która prowadzi psychoterapię w ramach współpracy z NFZ. Wówczas będzie ona bezpłatna, choć pewnie przyjdzie na nią poczekać kilka miesięcy. Razem z psychoterapeutą zdecydujecie, czy konieczne będzie również leczenie farmakologiczne.
Alternatywą jest udanie się na wizytę do lekarza psychiatry i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Proszę jednak pamiętać, że ta opcja może nie wystarczyć, by rozwiązać problemy, które leżą u podstaw doświadczanych przez Pana aktualnie trudności. Optymalne byłoby rozpoczęcie psychoterapii i ewentualne wspieranie się leczeniem farmakologicznym.
Najważniejsze jednak, by nie odkładał Pan na później zrobienia kolejnego kroku by pomóc sobie i odzyskać własne życie. Trzymam kciuki.
Witam.
Powinien Pan zacząć od zrobienia badań krwi i skonsultowania ich wyników z lekarzem ogólnym. Jeżeli żyje Pan w stresie i nie wie Pan co jest przyczyną zalecam konsultację w gabinecie psychologicznym. Muszę mieć więcej informacji od Pana. Przyczyn wahania nastroju jest wiele.Nie da się mailowo podać przyczyny bez konsultacji z pacjentem.

Pozdrawiam
Objawy, o których Pan pisze, mogą wskazywać na szereg problemów, zarówno natury psychologicznej (lub psychosomatycznej) i organicznej. Tylko na podstawie opisu trudno jest określić możliwe diagnozy. W grę mogą wchodzić zarówno zaburzenia na tle hormonalnym, depresyjno-lękowe, związane z wchodzeniem w dorosłość, afektywne, jak i inne. Radziłbym w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem psychiatrą w celu przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i ewentualnego wykrycia bądź wykluczenia somatycznego podłoża problemu. W zależności od diagnozy bardzo pomocne mogą okazać się regularne spotkania z certyfikowanym psychoterapeutą.
Witam, w zwiazku z tym co dzieje sie aktualnie u Pana zachęcam Pana wybrania się na konsultacje z psychoterapeuta. Na miejscu terapeuta pomoże Panu w dalszych krokach. W Krakowie polecam Annę Malecka. Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof Pawłuszko
Witam, proponuję umówić się na konsultację do dobrego psychoanalityka w Krakowie np.
dr Bartosz Puk, telefon znajdzie Pan w internecie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Trzeba poszukać terapeuty i umówić się na konsultację. W trakcie takiej rozmowy wspólnie ustala się oczekiwania klienta i zakres pomocy oferowany przez terapeutę.
Witam serdecznie, To że Pan uświadamia sobie konieczność pomocy i pyta o pomoc, to już pierwszy krok. Na pewno pomocna będzie psychoterapia, być może konieczne będzie też leczenie farmakologiczne. Ja mogę pomóc jako psychoterapeutka, ale nie pracuję w Krakowie tylko Rzeszowie i Przemyślu, więc mogłabym jedynie przez Skypa. Pozdrawiam Justyna Wojciechowska
Witam.
Nie wiem, czy dobrze się domyślam, bo tego Pan wprost nie napisał, że jest Pan studentem. Nie napisał Pan też, czy obecna waga jest zbliżona do tej, jaką pan posiadał pół roku temu, czy rok, czy znacząco się obniżyła, od kiedy trwają Pana kłopoty. Proponuję udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie badań, między innymi hormonalnych, być może przyczyną Pana dolegliwości jest zaburzona gospodarka hormonalna? Kolejnym krokiem jest skierowanie przez lekarza do psychologa lub konsultacja u lekarza psychiatry, polecam Klinikę ul. Kopernika 21 A. By doradzać, diagnozować, leczyć, potrzebny jest szeroki wywiad, wykonanie badań, wykluczenie schorzeń somatycznych, które mogą dawać opisywane przez Pana objawy(jako wtórne). Mogę polecić kilku bardzo dobrych terapeutów w Krakowie, jeśli będzie Pan zainteresowany.
Proszę zacząć od wyszukania psychologa, do którego Pan uda się na konsultację. Z nim ustalicie co dalej. Ważne, by Pan się zdecydował na zmianę. Jest Pan młody, jeszcze mocno się Pan nie zapętlił i jeszcze nie trzeba wiele odkręcać oraz przeformułowywać. Wystarczy, że Pan zdecyduje się, że to czas, by sobie pomóc, nawet jeśli nie będzie łatwo i przyjemnie. Powodzenia!