Czy mam zaburzenia emocjonalne lub depresję? Czy udać się do specjalisty, czy to raczej nic poważnego?

5 odpowiedzi
Witam! Nie wiem, czy moja sytuacja jest na tyle poważna, aby udać się do lekarza specjalisty, czy po prostu zacząć być asertywną i panować nad sobą… Odkąd pamiętam nie potrafię sobie radzić z negatywnymi emocjami, podczas kłótni szczególnie, a właściwie to podczas zarzutów kierowanych do mnie, natychmiast zalewam się łzami i nie potrafię wydusić z siebie nic poza szlochaniem. Jeżeli chodzi o wcześniejsze życie, w dzieciństwie już tak było, potrafiłam zanosić się płaczem, gdy tylko dostałam złą ocenę lub gdy nawet nauczyciel upomniał mnie z jakiegoś powodu. Obecnie jestem na studiach i sytuacja z wcześniejszego życia szkolnego nie zmieniła się zupełnie… ostatnio po oblanym egzaminie przepłakałam cały dzień, a moje złe samopoczucie nie ustawało przez kilka dni. Wydaje mi się, że głównym powodem takiego zachowania jest moja mama stale kontrolująca i organizująca moje życie. Jako dziecko byłam bardzo często karcona za nieposłuszeństwo, za gorsze oceny, za uwagi od nauczycieli, czy obcych osób. Nie potrafię jej się przeciwstawić mając 21 lat. Jestem dosłownie na każde jej zawołanie. To ona organizuje mój czas wolny, wymyśla mi zajęcia, rozlicza mnie z tego, co robię. Jeżeli sama zadecyduję o np. wyjeździe na wakacje, zakupy, do kina, są pretensje i pytania „”to już nie masz nic do zrobienia w domu, że sobie wychodzisz?„” (już pomijam nawet fakt, że czuję się czasem jak jakaś bezwartościowa sprzątaczka), chodzi obrażona, nie odzywa się do mnie, co wywołuje we mnie poczucie winy. Stresuję się każdym jej powrotem z pracy, kiedy jestem w domu, bo na pewno jest coś, czego się nie domyśliłam, że powinnam była zrobić (tego właśnie oczekuje, że będę się wszystkiego domyślać) i będę miała z tego powodu wyrzuty robione. Przez takie traktowanie mnie przez mamę mam problemy w relacjach z ludźmi, nie potrafię powiedzieć komuś wprost, czego oczekuję, jakie mam zdanie na dany temat, co mi się nie podoba, bo boję się reakcji, wolę napisać smsa, maila, wtedy czuję się pewna siebie, bo nikt na mnie nie nakrzyczy, nie skrytykuje i pozwoli, nie przerywając, spokojnie się wypowiedzieć. Do tego oczywiście dochodzi stres przed każdym ważnym wydarzeniem, czy, aby na pewno dobrze wypadnę w oczach innych bez żadnych zastrzeżeń, a przez ten stres miewam okropne problemy z żołądkiem. Mieszkam nadal z mamą, chciałabym się usamodzielnić i odciąć od wiecznej kontroli, ale nie wiem, czy jestem na tyle silna, aby móc się jej przeciwstawić i przede wszystkim nie wiem, jak się do tego zabrać, bo, mimo że zdaję sobie sprawę, że taka relacja jest toksyczna dla mnie wiem, że jest to matka, której należy się mój szacunek. Nie jest mi łatwo z tym funkcjonować na co dzień, stąd też prośba o odpowiedź, czy potrzebuję np. terapii, czy wystarczyłyby np. leki na uspokojenie? Liczę na odpowiedź Dziękuję i pozdrawiam AZ.
Dzień dobry! Słusznie Pani zauważa , że konieczna jest asertywność. Już dziś może się Pani przygotowywać czytając o niej i wyobrażając sobie , że wypowiada konkretne zdania do osoby której oceny boi się. Jednak dokąd nie da Pani sobie prawa do wyrażania swoich uczuć , potrzeb i pragnień trudno będzie wprowadzić te zasady w życie. Psychoterapia pozwoli dokonać wglądu i przełamać opory w praktyce – obserwowałem rewelacyjne rezultaty . Pozdrawiam i życzę powodzenia. PZ

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Droga Pani!
Po pierwsze przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi ale przez klika dni byłe poza domem i nie otwierałem komputera.
Dalej opisane przez Panią przeżycia nie są rzadkie, sporo ludzi ma podobne co świadczy o tym, że nie tylko nie budzi to zdumienia ale znane jest specjalistom. To jak Pani je opisuje dowodzi dość dużej Pani wiedzy o tych spawach - Pani słownik w opisywaniu emocji jest bogaty, poszukiwanie przyczyn raczej nietuzinkowe. Wyobrażam sobie, że opisywane kłopoty mogą być wyrazem specyficznego rozwoju. Wyuczenia się. A tego czego się nauczymy możemy się też ... "oduczyć"! By mogła Pani żyć własnym, satysfakcjonującym życiem!
Ale do tego potrzebna jest odwaga! Którą Pani m a i wykazuje w innych obszarach swego życia - ukończyła Pani szkołę umożliwiającą studia, studiuje Pani, dąży Pani do celu, mimo znacznych obciążeń emocjonalnych itp. Oczywiście do uzyskania tego potrzebne są i inne cechy jak wytrwałość, determinacja, inteligencja. I te Pani ma, podejrzewam.
Więc może warto zacząć uczyć się odwagi, zaczynając od prostszych rzeczy?
Pyta Pani: "..czy moja sytuacja jest na tyle poważna, aby udać się do lekarza specjalisty, czy po prostu zacząć być asertywną i panować nad sobą..." Nikt poza Panią nie zna odpowiedzi na tak postawione pytanie! :Poz tym dopóki nie odpowie Pani s o b i e na nie, dopóty będzie Pani uzależniona od i n n y c h!
Proszę o tym pomedytować, poszukać w sobie odpowiedzi ( nie na temat "co robić?" ale o zakwalifikowaniu sytuacji jako: "poważnej lub pospolitej") Odwagi!
Gdy będzie Pani ją znała, proszę znów napisać!
Nie musi Pani cierpieć!
Witam,
Opisała Pani swoje problemy bardzo szczegółowo i nie pozostawiają one wątpliwości, że potrzebuje Pani pomocy. Problemy z samooceną, własną wartością, samodzielnością, odwagą podejmowania wyzwań życiowych, dbaniem o realizację swoich potrzeb, czy wreszcie nadmierne wycofanie emocjonalne, brak umiejętności złoszczenia się i brak kontaktu z emocjami są ewidentnie tematami do pracy psychoterapeutycznej. Pyta Pani czy wystarczą leki na uspokojenie - a przecież Pani już jest nadmiernie spokojna, zależna od matki i wycofana. Nie tego Pani tak naprawdę potrzebuje. Zdecydowanie polecam podjęcie psychoterapii - pozwoli ona Pani wzmocnić siebie, zbudować niezależne życie i zadowolenie z siebie.
A poza pracą ze specjalistami, w ramach ogólnego wzmacniania duszy i ciała, proponuję, żeby Pani zaczęła uprawiać jakiś sport - najlepiej taniec towarzyski albo sztuki walki. Można się wyżyć, poznać fajnych ludzi i zbudować piękne ciało!
Pozdrawiam serdecznie!
Witam,

nawiązując do pytania postawionego na początku- Pani opis wskazuje, iż istnieją w Pani życiu pewne sytuacje i emocje z nimi związane, z którymi trudno sobie samej poradzić. Z racjonalnej strony chciałaby Pani uniezależnić się od matki, z drugiej (emocjonalnej i nieświadomej)- istnieje wielka od niej zależność. Przekłada się to w mechanizmach przeniesieniowych na inne relacje, powodujące dykomfort, objawy nerwicowe i mogą poważnie utrudnić Pani dalsze dorosłe życie.
Podjęcie psychoterapii wglądowej mającej na celu uniezależnienie emocjonalne od obiektu rodzicielskiego byłoby w tym wypadku najwłaściwszym sposobem leczenia. Zadziałanie na przyczyny daję szansę na usunięcie problemu i zapobieganie pojawianiu się objawów w przyszłości a także na bardziej satysfakcjonujące życie. Pobieranie leków uspokajających czy przeciwlękowych usunęło by tylko objawy- przyczyny ciągle byłyby obecne.

Pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
AZ, to co Pani opisuje wskazuje (sama Pani to zauważa) na zaburzone relacje z matką. Zachęcam rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże "naprawić" relacje z mamą, przede wszystkim wewnętrznie, tak, aby w relacjach z innymi ludźmi, podczas ważnych dla Pani wydarzeń nie czuć ciągłego napięcia i lęku. Najprawdopodobniej farmakoterapia nie będzie potrzebna.To na czym należy się skoncentrować to "przecięcie pępowiny", "poznanie siebie", czyli swoich emocji, potrzeb, pragnień, które staną się dla Pani swoistym drogowskazem w życiu. Życzę powodzenia

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę
Anna Staniszewska-Kunce

Anna Staniszewska-Kunce

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 320 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.