Czy jestem chora na nerwicę (traumatyczne wydarzenie z przeszłości)?

6 odpowiedzi
Witam. 8 miesięcy temu wydarzyła się w moim życiu ogromna tragedia. Zmarła bliska mi osoba. To wydarzenie bardzo nasiliło moje problemy zdrowotne i objawy jakimi są: uczucie lęku, strachu, trudności z zasypianiem, niepokój, strach przed dalszymi podróżami, zaciskanie szczęki, drżenie ciała, nudności. Ostanie wymienione objawy pojawiły się w przeciągu tygodnia. Myślałam, że sobie radzę, jednak pewnego dnia dopadło” mnie tak, że nie mogłam wyjść z domu do lekarza. Było mi niedobrze, miałam zaburzenia widzenia (przez mgłę). Rodzice wezwali pogotowie, ale po badaniach krwi itd. stwierdzono, że wszystko jest dobrze i podejrzenia są w innym kierunku. Miałam tylko niskie ciśnienie, ale przyspieszoną akcję serca. Mam kochającego męża, rodziców, braci, jednakż czuję się samotna, bo oni nie rozumieją do końca z czym się w sobie zmagam i czuję się samotna. Co to może być? Czy to nerwica? Proszę o pomoc.
Witam,
śmierć bliskiej osoby to wielka strata i trzeba sobie pozwolić na żałobę i opłakanie straty. Z Pani opisu wnioskuję, że być może zdarzenie to uruchomiło inne trudne dla Pani sprawy, że czas nie przynosi stopniowej ulgi, a samopoczucie się pogarsza. Trudno jest diagnozować nie widząc Pani, na podstawie kilku zdań opisu, pomoc może Pani uzyskać w gabinecie psychologa lub terapeuty i raczej potrzeba będzie czasu aby mogła nastąpić poprawa samopoczucia. Czasami warto jest zadbać o siebie. Dorota Rychter

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią bardzo serdecznie, Myślę sobie, że napisanie do mnie nie było dla pani łatwe dlatego tym bardziej dziękuję za to pytanie. Bardzo mi przykro z powodu stary jakiej pani doświadczyła. Śmierć szczególnie bliskich nam osób ( a osoba , o której pani piszę właśnie taką była ) w znaczący sposób wpływa na nasze życie " tu i teraz" wprowadzając często chaos i dezintegrację. Każda strata wiąże się ze smutkiem, który każdy przeżywa w swój indywidualny sposób. Wydaje się , że pani objawy mogą wynikać z "nieprzepracowanej żałobie po stracie". Mam poczucie, że to tragiczne wydarzenie aktywowało pani poczucie osamotnienia a objawy , których pani doświadcza wskazują na nadmiarowe doświadczanie lęku ( zaburzenia lękowe). Każda starta sprawia, że nasze życie wydaje się być niekompletnym , pozbawionym sensu i przepełnione pustką . Bardzo ważne jest to, aby w tym szczególnie trudnym dla pani czasie pozwolić sobie i zgodzić się na to, że żałoba trwa "jakiś " czas oraz bardzo boli. Zachęcam panią do tego, aby mówić bliskim osobom o tym, czego pani doświadcza oraz jak się pani czuje ( czasem wystarczy tylko aby ktoś słuchał nie dając rad). Kiedy będzie pani gotowa zachęcam do napisania listu, dzięki któremu będzie pani mogła pożegnać się z tą osobą . Jeśli pani objawy nasilą się i w znaczący sposób wpłyną na pani funkcjonowanie lub zdecyduje się pani na prace nad żałobą i pożegnanie bliskiej osoby zapraszam panią do siebie lub innego specjalisty. Bardzo gorąco panią pozdrawiam , K.S.
Opisane przez Panią dolegliwości rzeczywiście mogą wskazywać na trudności w funkcjonowaniu psychicznym. Wydarzenie które określa Pani jako "ogromna tragedia" z pewnością przyczyniło się do gorszego samopoczucia psychofizycznego. Biorąc pod uwagę objawy zalecałabym jak najszybszą konsultację z lekarzem psychiatrą, który dokładnie rozpozna dolegliwość i pokieruje dalszym leczeniem. Zapewne wskazane byłoby rozpoczęcie psychoterapii. Proszę nie zwlekać z wizytą, gdyż objawy mogą się nasilać i bardzo komplikować życie. Życzę powodzenia.
Witam,
Pisze Pani o utracie, o żałobie, która niesie ze sobą ogromny trud, ale również jest po to, by móc pogodzić się ze wszystkimi emocjami, uczuciami, które wywołuje rozstanie z kimś bliskim. Nie wiem na ile i jak bardzo utrata bliskiej osoby sama w sobie sprawiła wystąpienie trudności o jakich Pani pisze, a na ile jest to czynnik innych współwystępujących relacji, zachowań, ale jestem głęboko przekonana, że rozmowy ze specjalistą pomogą zrozumieć i sprawią, że znajdzie Pani w sobie przestrzeń, by cieszyć się z tego co Panią otacza, kto Panią otacza.
Zapraszam do kontaktu,
Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Witam serdecznie,
Rozumiem, że od dłuższego czasu pojawiają się u Pani pewne dolegliwości, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Są one regularne i z dnia na dzień coraz bardziej nasilone. Objawy somatyczne zostały zmieszane z psychicznymi. Jest to dla Pani trudna sytuacja, która nie pozwala żyć tak jak kiedyś. Rodzina jest dla Pani wsparciem, ale mimo to pojawia się uczucie pustki.
Wszystko o czym Pani mówi może wskazywać na nerwicę. Strata bliskiej osoby jest obciążająca. To zrozumiałe, że jest Pani ciężko. Trudności wymagają przepracowania. Pomoc psychologa stanie się pomocna. Zapraszam na konsultacje indywidualne. Specjaliści są po to, by jak najlepiej pomóc osobom, które tego potrzebują.
Witam, to przede wszystkim mogę być rezultaty kumulowanego i maksymalnego stresu
spowodowanego przez traumę. Stresu, który już być może wywołuje nerwicę.
Trzeba temu przeciwdziałać bez żadnej zwłoki. Dlatego radziłbym już zapisać się do psychoterapeuty. Jeżeli jest Pan z Warszawy to zapraszam !
Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Katarzyna Spiridonow

Katarzyna Spiridonow

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Gabryszewska

Joanna Gabryszewska

Seksuolog, Psycholog

Gdańsk

Klara Rył-Olczyk

Klara Rył-Olczyk

Psychiatra

Piotrków Trybunalski

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 153 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.