Ciągnięcie w okolicy dołu podkolanowego

43 odpowiedzi
Witam,
Ciągnie mnie w okolicy dołu podkolanowego, trochę wyżej i niżej i strasznie i uwiera.
Na zdjęciu czerwoną obramówką zaznaczony obszar gdzie mnie ściska i uwiera.
Co to może być?
- zdjęcie w linku:
s6.ifotos.pl/img/1jpg_aaxsnhq.jpg
Jest to takie uwieranie i ciągniecie, jak stoję i idę. Jak siedzę, to tego nie czuję.
Czy może to być mięsień podeszwowy? I jeśli tak, to jak to leczyć?
Może to być najsłabsze ogniwo całej taśmy mięśniowo-powięziowej, Zaczyna się ona na stopie a kończy na głowie. Na pewno należy zobaczyć zakres ruchomości i napięcie mięśni kulszowo-goleniowych. Całą grupa mięśni podudzia też może tak boleć. Może to być też objaw napięcia mięśni pośladkowych... Nie powiem, dopóki nie zobaczę. Polecam odwiedzić fizjoterapeutę - czekanie najczęściej kończy się większym bólem i dłuższym zwolnieniem lekarskim.

Pozdrawiam,
Rafał Berent

WItam. W tym miejscu może bolec 15 różnych rzeczy. Bez wykonania USG ciężko będzie stwierdzic co sie dzieje. Może to być naciągnięcie więlu mięśni. Może Torbiel pod kolanem ?? Czasami uszkodzenie łąkotki może być też odczuwalne w tym miejscu.
moze byc to problem z miesniem podeszwowym jaki z kazdym innym miesniem, nerwem lub naczyniem krwionosnym . Nie moge jednoznacznie opdowiedziec na to pytanie. Zapraszam na wizyte
Ból może wskazywać na mięsień podeszwowy kiedy spojrzymy jedynie pod kątem położenia anatomicznego, natomiast większość bólu w dole podkolanowym jest spowodowane zaburzeniami trakcji na mięśniach dwuglowym, polsciegnistym. Dół podkolanowy jest miejscem bólu problem może być zarówno wyżej jak i poniżej stawu kolanowego. Należałoby przeprowadzić weryfikację ruchową oraz poszukać nagromadzen kwasu hialuronowego i przeprowadzić terapię.
Witam,
Zdjęcie można przesłać do mnie w formacie jpg na e-mail.
Może tez być to mięsień podkolanowy - do dokładniejszego badania przez terapeutę. Pozdrawiam.
Witam,

absolutnie nie warto sugerować odpowiedzi przez internet. Po za tym nie ma wielu informacji jak choćby czy był uraz, jaki był początek objawów.
Polecam udać się do fizjoterapeuty, osteopaty, ortopedy.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Może to być to problem związany z przeciążeniem mięśniowo-powięziowym lub z podrażnieniem nerwu. Leczenie będzie uzależnione od badania, które to zróżnicuje. Proszę skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej.
Witam,
Żeby stwierdzić co to może być - a przede wszystkim dlaczego tak się dzieje, trzebaby dokładnie to przeanalizować, zdiagnozować i palpacyjnie zbadać. Warto udać się do dobrego terapeuty manualnego/fizjoterapeuty/osteopaty, który na pewno spróbuje pomóc.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Myślę, że dobry fizjoterapeuta szybko się rozprawi z tym problemem.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Ciągnięcie w dole podkolanowym może mieć przyczynę miejscową i pozamiejscową.
O przyczynie miejscowej możemy mówić gdy miał miejsce jakiś uraz tylnej grupy mięśni uda np. wspomnianego mięśnia podkolanowego.
Przyczyna pozamiejscowa to promieniowanie z kręgosłupa lędźwiowego lub więzadeł miednicy.

Jeśli nie było urazu w obrębie kończyny istnieje większe prawdopodobieństwo,że przyczyna jest pozamiejscowa. Proszę udać się do fizjoterapeuty aby zdiagnozować problem, ponieważ metoda leczenia jest uzależniona od przyczyny dolegliwości.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Witam,
niestety aby to ocenić trzeba udać się do lekarza albo fizjoterapeuty na odpowiednie badanie.
Pozdrawiam
Janusz Marchewka
Za mało informacji by trafnie odpowiedzieć. Potrzebuję zebrać wywiad i przeprowadzić testy różnicujące - zbadać.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna/y Pani/e,
mięsień podeszwowy (łac. m. plantaris) jest mięśniem szczątkowym u człowieka (brak u około 10% populacji), praktycznie bez znaczenia funkcjonalnego stawu kolanowego. Osobiście nigdy jeszcze nie spotkałem się z jego dysfunkcją.
Dużo częściej diagnozuję natomiast problem z mięśniem podkolanowym (łac. m. popliteus), lezącym w bliskim sąsiedztwie mięśnia podeszwowego. Przyczyną dolegliwości bólowych jest prawie zawsze uraz.
Leczenie:
- głęboki masaż poprzeczny (masaż tkanek głębokich)
- terapia FDM
- fizykoterapia (np. krioterapia, laseroterapia)
- kinesiologytaping
- odpoczynek

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

źródeł ciągnięcia może być niestety więcej np. dyskomfort może być skutkiem podrażnienia mięśnia podkolanowego, mięśni grupy kulszowo-goleniowej, mięśnia brzuchatego łydki, kaletki brzuchato-półbłoniastej, więzadeł dołu podkolanowego, rogów tylnych łąkotki bocznej lub przyśrodkowej. To co mogę zalecić to konsultacja fizjoterapeutyczna na której w kilku prostych testach oraz podczas oglądania sylwetki oraz palpacji struktur w okolicy dołu podkolanowego można określić co jest powodem dyskomfortu oraz co można zrobić by się go pozbyć. Ewentualnie można przed taką konsultacją wykonać USG tej okolicy żeby jednoznacznie stwierdzić co boli, czemu i co dalej z tym robić.
Witam serdecznie,

Objawy i dolegliwości opisane przez Pana mogą mięć różne podłoże. Opisany problem może być w samym stawie kolanowym, ból również może wskazywać na przyczynę powięziową. Proponowałbym skonsultować się na początku z fizjoterapeutą w celu terapii i wyeliminowania poważniejszych schorzeń.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Przyczyn dolegliwości w tej okolicy może być co najmniej kilka. Może być to mięsień, ale może być to również podrażniony nerw. Proszę udać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem. Pozdrawiam
Witam może być to nie tylko mięsień podeszwowy ale również i podkolanowy kwestia ustalenia który bądź też czy nie jest to tylko objaw ale to już podczas wizyty natomiast w gruncie rzeczy radziłbym spojrzeć na cała nogę ze względu na to co napisałem wcześniej że to może być tylko objaw a nie główny problem dlatego w celu dokładniejszej diagnozy zaprasza na wizytę. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry,
najlepiej udać się do terapeuty , który przeprowadzi dokładną diagnostykę. Być może będą potrzebne dodatkowe badania np. USG.
W tej okolicy jest wiele struktur mogących dawać opisane przez Pana/ią objawy.
Również zostało podanych zbyt mało informacji tj. wiek, charakter pracy, urazy, uprawiane dyscypliny sportowe itp.

Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Najprawdopodobniej trzeba go rozluźnić i ewentualnie rozciągnąć. Jeżeli terapia by nie pomagała, należałoby zrobić USG i upewnić się, czy nie ma torbieli w dole podkolanowym lub innej przyczyny.
Może być to ten mięsień ale takie objawy może też dawać np uwięźnięty w swojej pochewce nerw piszczelowy lub stan zapalny innego mięśnia. Można tu gdybać i podać z 10 możliwości, przez które pojawia się ból. W takim wypadku należy udać się do fizjoterapeuty/ osteopaty na terapie manualną. Po przeprowadzeniu testów funkcjonalnych i wykluczeniu poważniejszych patologii można postawić diagnozę i na niej oprzeć plan terapii. Pozdrawiam
Powodów takiego bólu może być wiele. Z racji tego, że napięcia mogą być przenoszone z odległych miejsc ciała, restrykcji trzeba szukać zarówno poniżej jak i powyżej kolana. Powodem może być napięcie w rejonie tylnej taśmy, która podczas siedzenia ulegnie skróceniu - stąd zmniejszenie objawów. Polecam wizytę u terapeuty, któy po wywiadzie i badaniu będzie mógł postawić diagnozę.

Pozdrawiam, Gabinet fizjo-access.pl
Witam,
Proponuję zrobić USG aby stwierdzić dokładnie co się dzieję. Najbardziej prawdopodobne to nadciągnięcie/naderwanie mięśnia,ale bez badania możemy gdybać. Pozdrawiam
Witam,
Może to być mięsień podeszwowy ale również nie można wykluczyć mięśnia podkolanowego, którego nie ma na obrazku a nawet mięśnia brzuchatego łydki, który ma w tej okolicy swój przyczep. Namawiałbym do udania się do fizjoterapeuty, który zlokalizuje problem i na pewno wdroży odpowiedni proces leczenia. Mięsień nie jest także jedyną opcją, która może stanowić problem aczkolwiek wydaje się najbardziej prawdopodobną. Bez bezpośredniego kontaktu z terapeutą/lekarzem i przeprowadzenia odpowiednich testów jest to jednak działanie po omacku.
Pozdrawiam
Witam. Mięsień podeszwowy jest mało prawdopodobny, ale jest kilka innych innych ewentualności, które należałoby rozważyć. Problem może mieć przyczynę w stawie kolanowym, miednicy, w obrębie stopy. Sugeruję badanie czynnościowe.
Nie mogę odtworzyć zdjęcia :-( ale na pewno to nie mięsień podeszwowy - raczej podkolanowy. Pozdrawiam GZ
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się noworodkami
Witam. Przyczyn może być dużo ale dynamiczny charakter wskazuje na niestabilność kolana pochodzenia więzadłowego. Pytanie brzmi jaka jest przyczyna niestabliności a przyczyn możę być bardzo wiele. Uraz, zaburzenie biomechaniki stopy, biodra, kregosłupa, kończąc po ograniczeniach w narządach wewnętrznych , diecie , stresie itd. Nie da sie diagnozować przez internet. Potrzebna wizyta u fizjoterapeuty.
Witam,
proponuję poszukać odpowiedzi bezpośrednio u specjalisty. Wizyta u ortopedy lub fizjoterapeuty powinna wyjaśnić sprawę.

Pozdrawiam,
Najlepiej się udać do dobrego fizjoterapeuty :)
Mięsień podeszwowy mało prawdopodobne z takim opisem dolegliwości. Prędzej mięsień podkolanowy. Może to też być torbiel jak i wiele innych schorzeń. Diagnoza przez internet to nie zbyt dobry pomysł. Polecam udać się do ortopedy lub dobrego fizjoterapeuty. Tylko szczegółowe badanie fizykalne i wywiad dadzą precyzyjną odpowiedź. Powodzenia
Najprawdopodobniej będzie to nadwyrężenie w obrębie przyczepów zginaczy kolana lub stan zapalny ścięgna. Polecam zabiegi laserem, masaż i manualną kontrolę kręgosłupa lędźwiowego.
Proszę zrobić dobra diagnostykę i ocenę kliniczna ortopedy .Dyskomfort w dole podkolanowym może być z różnych przyczyn mogą być torbiele, cysty to trzeba zdiagnozować .Proszę zrobić badania
Witam! Odczucie dyskomfortu, ciągnięcia i uwierania w tym rejonie może pochodzić z torbieli Beckera, wówczas wskazane jest leczenie przeciwzapalne. Jeżeli to kwestia spięcia któregokolwiek mięśnia, rozciąganie powinno pomóc. Może to być także ból pochodzący z uszkodzenia łąkotki, z wnętrza stawu. Jak zwykle, diagnoza to podstawa terapii.
Pozdrawiam, KM
Witam,
Prosze zrobić usg dołu podkolanowego co pozwoli sprawdzić co Pana boli.
Nie, to nie moze byc mięsień podeszwowymi i mam nadzieje ze chodziło o mięsień podkolanowy- a to jak go leczyć to wstrzymajmy sie do diagnozy obrazowej usg i palpacyjnej w badaniu u osteopaty - pozwoli to Panu rozwiązać problem
Pozdrawiam
Krzysztof ADAMOWICZ
Witam,
Problemem może być przeciążony jeden z mięśni biegnących z tylnej części stawu kolanowego m.in. może być to mięsień podeszwowy konieczna jest diagnostyka różnicowa. W tej okolicy tworzą się również torbiele Backera w kaletce brzuchato-półścięgnistej lub na tylnej ścianie torebki stawowej, któe mogą powodować ww objawy. Do zdiagnozowania problemu niezbędna jest wizyta u fizjoterapeuty oraz w razie potrzeby USG stawu kolanowego. Jeśli postawimy diagnozę będziemy wiedzieli jak leczyć.
Pozdrawiam
Witam, może to być każdy mięsień tej okolicy, ale najczęstszym przypadkiem jest podkolanowy. Jest to sygnał, że kolano nie pracuje w wymienionych pozycjach optymalnie. Potrzebna jest konsultacja z terapeutą manualnym, zbadanie stawu i dopiero dowiemy się, dlaczego tak się podkolanowy (być może) denerwuje przy wyprostowanym kolanie. Pozdrawiam, Anna Piotrowska, BMK Centrum Rehabilitacji Wrocław.
Witam. Wiele hipotez prawdopodobnych,zdecydowanie wskazana wizyta i fizjoterapeuty.Pozdrawiam.
Witam, to nie jest mięsień podeszwowy. Bez badania ciężko jest określić przyczynę faktyczną występowania dysfunkcji, bardziej skupił bym się ma mięśniu podkolanowym, żyle podkolanowej. Zapraszam na wizytę, samemu jest ciężko opracować ten problem.
Dzień dobry,
ciągnięcie w tej okolicy może być spowodowane przez przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych (z tyłu uda). Ponieważ właśnie w okolicy dołu podkolanowego mają swoje przyczepy. Potwierdza to też spostrzeżenie że w czasie siadu kiedy mięśnie są nierozciągnięte nie pojawia się ból. Myślę że warto w pierwszej kolejności rozciągnąć tę grupę mięśni.
Pozdrawiam I zapraszam Marcin Sitarz
Istnieje prawdopodobieństwo, że jest to mięsień podeszwowy - lecz u większości z nas występuje on szczątkowo lub jest w całkowitym zaniku. Większym sprawcą bólu w trakcie stania może jednak być mięsień brzuchaty łydki lub ból rzutowany z mięśnia dwugłowego uda.
Leczenie przede wszystkim polega na pracy mięśniowo-powięziowej oraz na rozciągnięciu grupy kulszowo-goleniowej oraz brzuchatego łydki.
To raczej podkolanowy. Proponuję test różnicujący między zginaczami stopy i kolana. I test cięciwy łuk (n.piszczelowy). Dla leczenia ważne jak dawno pojawiły się objawy i jak długo się utrzymują po prowokacji.
Możliwe,ale mało prawdopodobne. Jest dużo więcej prawdopodobnych przyczyn. Szukałbym przyczyn w obrębie Taśmy powierzchownej tylnej wg Anatomy Trains. Jak Pan/Pani stoi ,idzie, to ta taśma jest napięta dlatego pojawia się ból. Oczywiście to tylko hipoteza, gdyż trzeba by dokonać szczegółowej analizy posturalnej - bodyreading- aby określić przyczynę i leczenie.
pozdrawiam
Lewandowski