Zgaga - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zgaga - informacje o chorobie

Przyczyny

  Zgaga może być objawem choroby refleksowej przełyku lub przepukliny rozworu przełykowego przepony. Często towarzyszy również ciąży, w początkowym okresie w wyniku rozlużnienia mięśni przełyku (działanie progesteronu), następnie na skutek ucisku na żołądek powiększającej się macicy. Może również występować na skutek spożycia niektórych pokarmów lub płynów.

Leczenie

  Zalecenia dotyczące diety obejmują ograniczenie spożywania pokarmów powodujących zgagę (szczególnie przed snem). Chorzy często sami potrafią określić, po których produktach występuje u nich zgaga, mogą więc sami je eliminować. Picie mleka, choć przynosi chwilową ulgę, nie jest wskazane, gdyż powoduje nadprodukcję kwasu żołądkowego. Terapia farmakologiczna polega na podawaniu leków zobojętniających kwaśną treść żołądkową o szybkim, lecz krótkotrwałym działaniu (tabletki lub zawiesinę przyjmowana kilka razy dziennie), leków z grupy antagonistów receptorów H2  (np. famotydyna i ranitydyna) oraz leków z grupy inhibitorów pompy protonowej  (np.  pantoprazol, omeprazol). 

Diagnoza

  Rozpoznanie następuje w wyniku przeprowadzenia wywiadu. Diagnozę potwierdzić można wykluczając inne zaburzenia oraz wykonując badania, których wyniki wykażą zmiany charakterystyczne dla zgagi. Wykonuje się 24-godzinną  pH-metrię (tzw. złoty standard), badanie endoskopowe, manometrię przełyku, biopsję oraz zdjęcie RTG z kontrastem.
  łac.  pyrosis
  Jeden z objawów chorobowych charakteryzujący się subiektywnym odczuwaniem pieczenia lub palenia w przełyku. Zgaga powstaje na skutek cofania się soku żołądkowego do przełyku, co nazywane jest zarzucaniem lub refluksem i powstaje na skutek niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Może prowadzić do napadów astmatycznych oraz dolegliwości laryngologicznych, w postaci przewlekłego kaszlu. 
  Niektóre z nich to:
  • alkohol – poprzez  zwiększenie  wydzielanie  kwasu  solnego
  • kawa,  herbata,  cola  i inne   napoje  gazowane  zawierające  kofeinę – kofeina podobnie jak  histamina  zwiększa  wydzielanie soków żołądkowych
  • czekolada
  • owoce  cytrusowe  i  soki – powodują  zakwaszenie
  • pomidory
  • ostre przyprawy i tłuste jedzenie – tłuste  pokarmy  zwiększają  wydzielanie  cholecytokininy, co zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku
  • mięta
  • orzeszki ziemne
  • ciasto drożdżowe (szczególnie starsze)

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zgaga

Mariusz Wyszkowski

Mariusz Wyszkowski

Gastrolog, Internista

Warszawa

Wojciech Kosikowski

Wojciech Kosikowski

Gastrolog

Lublin

Ewa Małecka-Wojciesko

Ewa Małecka-Wojciesko

Gastrolog, Internista

Łódź

Anna Malinowska

Anna Malinowska

Lekarz rodzinny, Pediatra, Internista

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Zgaga - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących usługi: Zgaga

Witam
W ciągu doby powinno się spożywać jeden surowy ząbek czosnku (około 4g), ale jest to znacznie ograniczone, głównie przez jego charakterystyczny smak i zapach. W trakcie stosowania…
1 odpowiedzi

Zgaga - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.