Kolonoskopia specjaliści w Warszawie

Jak działają wyniki wyszukiwania
Jakiego specjalisty szukasz?

Informacje o badaniu Kolonoskopia w mieście Warszawa

  • Kolonoskopia – co warto o niej wiedzieć?

    Kolonoskopię wykonuje się po to, aby ocenić stan dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykorzystywany podczas niej wziernik zwany kolonoskopem (odmiana endoskopu) to długa giętka rurka grubości palca, zakończona kamerą wyposażoną w źródło światła. Wprowadza się ją do odbytu i dalej, do jelita grubego. Rejestrowany przez kamerę obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym na ekran monitora. Dzięki temu ustalić można przyczynę dolegliwości takich jak problemy z wypróżnianiem czy przewlekłe bóle brzucha. Kolonoskopia to też najlepszy sposób diagnozowania raka jelita grubego na etapie, gdy jest on łatwo wyleczalny, ale nie daje o sobie jeszcze znać. Raz na kilka lat powinien się na nią zgłosić każdy, kto ukończył 50. rok życia. Tym bardziej że podczas badania można od razu usunąć sprzyjające rozwojowi nowotworu polipy, jeśli zostaną wykryte. Przez endoskop bowiem da się wprowadzić do przewodu pokarmowego również miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Pozwala to przeprowadzać także inne zabiegi, jak tamowanie krwawień czy poszerzanie zwężeń jelita. Kolonoskopia wymaga ze strony pacjenta specjalnych przygotowań, które obejmują przede wszystkim przejście kilka dni wcześniej na odpowiednią dietę, a także przyjęcie środków przeczyszczających.

  • Warszawa to jedno z największych i najliczniej zaludnionych miast w Polsce. Znajduje się tu wiele ośrodków diagnostycznych zatrudniających wysokiej klasy specjalistów oraz wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt do kolonoskopii. Nic zatem dziwnego, że na badanie kolonoskopowe w stolicy zgłaszają się nie tylko warszawiacy, ale też mieszkańcy położonych dalej miejscowości. Rozmieszczenie placówek oferujących kolonoskopię po różnych dzielnicach Warszawy sprawia, że dojazd na badanie zarówno samochodem, jak i środkami transportu zbiorowego, nie stanowi dla pacjentów większego problemu.

  • W samym centrum stolicy znajduje się chociażby Centrum Zdrowia MDM, gdzie kolonoskopii poddać się mogą nie tylko pacjenci dorośli, ale też – gdy zachodzi taka potrzeba – dzieci. Wyniki badania w tej placówce odebrać można jeszcze tego samego dnia. Podobnie zresztą jak w przypadku ośrodka Kolmed Kompleksowa Obsługa Medyczna, który oprócz diagnostyki ma w swojej ofercie także leczenie. Placówka, działająca od 1992 r., dysponuje nowoczesnym sprzętem, a jej personel stale podnosi swoje kompetencje. Z uwagi na lokalizację szczególnie chętnie odwiedzane przez mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy oraz wschodnich powiatów województwa mazowieckiego jest także Centrum Medyczne doktorA. Wyjątkowa dbałość o komfort pacjenta sprawia jednak, że na skorzystanie z usług tej placówki decydują się również osoby dojeżdżające z innych rejonów.

  • Aby ułatwić wprowadzenie wziernika do jelita, standardowo podczas kolonoskopii stosuje się znieczulenie miejscowe. W takim wypadku pacjent cały czas jest przytomny, przez co odczuwać może niestety pewien dyskomfort związany z obecnością kolonoskopu w przewodzie pokarmowym. Osoby zestresowane tą perspektywą lub po prostu bardziej wrażliwe mają dodatkowo możliwość skorzystania z tzw. sedacji, określanej potocznie jako znieczulenie ogólne. Wyróżniamy sedację głęboką, gdzie pacjent zostaje praktycznie uśpiony, oraz sedację płytką, która ogranicza jego świadomość w nieco mniejszym stopniu. W obu przypadkach pacjentowi podaje się dożylnie środki farmakologiczne o właściwościach głęboko relaksacyjnych i przeciwbólowych. Wymaga to asysty personelu anestezjologicznego, dlatego nie w każdej placówce dostępna jest taka opcja. W Warszawie na szczęście do wyboru jest sporo ośrodków diagnostycznych oferujących kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym – m.in. wszystkie trzy wymienione w poprzednim akapicie.

  • Warszawa to duże miasto, do którego ściągają najlepsi specjaliści, pracujący na nowoczesnym sprzęcie. Dlatego ceny kolonoskopii mogą tu być nieco wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Z drugiej strony duża liczba konkurujących ze sobą placówek medycznych sprawia, że w stolicy znaleźć można zarówno drogie, jak i tańsze warianty badania. Jego koszt zależy jednak nie tylko od placówki, ale też od rodzaju zastosowanego znieczulenia oraz od tego, czy w trakcie kolonoskopii przeprowadzony ma zostać jakiś zabieg. Za kolonoskopię w znieczuleniu miejscowym w Warszawie zapłacić trzeba średnio między 350 a 550 zł. Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym to zaś wydatek rzędu 700-900 zł, przy czym w niektórych ośrodkach obowiązkowa konsultacja anestezjologiczna może być dodatkowo płatna (ok. 150 zł). Ceny polipektomii, czyli zabiegu wycięcia polipa, wahają się w Warszawie od 200 do 300 zł. Pobranie podczas kolonoskopii wycinka podejrzanej zmiany i poddanie go badaniu histopatologicznemu kosztuje z kolei ok. 100 zł.

  • Kolonoskopia refundowana przez NFZ jest oczywiście w Warszawie możliwa. Należy tylko pamiętać o trzech rzeczach. Po pierwsze, aby badanie mogło zostać opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zawsze trzeba mieć na nie skierowanie. Po drugie, czas oczekiwania na kolonoskopię może być wtedy bardzo długi. Warszawa ma wszak parę milionów mieszkańców, z których wielu zainteresowanych jest bezpłatnym badaniem, a do tego doliczyć trzeba także przyjezdnych. Po trzecie natomiast – na NFZ zrobić można zwykle tylko kolonoskopię w znieczuleniu miejscowym. Pula refundowanych badań w znieczuleniu ogólnym jest bardzo mała i przeznaczona przede wszystkim dla dzieci oraz pacjentów tzw. niewspółpracujących. Wszystko to razem sprawia, że w Warszawie zdecydowanie warto rozważyć wykonanie kolonoskopii prywatnie.

  • Kolonoskopia wykonywana prywatnie, czyli na koszt pacjenta, nie wymaga skierowania. Jest ono jednak niezbędne, gdy badanie ma zostać zrefundowane ze środków NFZ. Bezpłatnie i bez skierowania mogą zgłosić się na kolonoskopię pacjenci kwalifikujący się do finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia programu badań przesiewowych. Skupia się on na wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego, skierowany zaś jest do osób w wieku 50-65 lat (ewentualnie mniej, jeśli pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka), które w ciągu ostatnich 10 lat nie poddały się kolonoskopii. Należy przy tym pamiętać, że badanie w ramach programu wykonywane jest bez znieczulenia ogólnego, a czas oczekiwania na termin może być bardzo długi.

  • Na kolonoskopię w Warszawie coraz częściej da się zapisać przez internet, bez konieczności jeżdżenia od placówki do placówki czy przeprowadzania wielu rozmów telefonicznych, aby uzyskać potrzebne informacje i umówić się na badanie. Rezerwacji dogodnego terminu w wybranym miejscu dokonasz choćby za pośrednictwem serwisu ZnanyLekarz, gdzie wcześniej porównać można ceny obowiązujące w poszczególnych warszawskich ośrodkach diagnostycznych.

Static Map Image