Witam. W sumie nie wiem od czego zacząć. Chyba szukam podpowiedzi. Wczoraj obudziłam się z okropnym

6 odpowiedzi
Witam.
W sumie nie wiem od czego zacząć. Chyba szukam podpowiedzi. Wczoraj obudziłam się z okropnym uczuciem duszności, myślałam, że będę wymiotować. Do tego problemy trawienne. Jednak nie zaparcia. Nagłe uczucie zimna, poty, za chwilę uderzenie gorąca. Strach, że zemdleję spotęgował uczucie strachu ogólnego. Nie mogła ruszyć się z miejsca. Ogólny bezwład. Uczucie braku tlenu było straszne. Jestem po covidzie, ale wyniki mam dobre. Czy to są objawy nerwicy? Zawału?

Anna
Witam Panią,
To co Pani opisuje sugeruje, że doświadczyła Pani ataku paniki.

Jednak, aby mieć co do tego 100% pewności należałoby wykluczyć podłoże somatyczne - czyt. wykonać badania zaprzeczające innym schorzeniom (badania EKG, krwi). Wskazana w tej sytuacji byłaby konsultacja u lekarza internisty.

Jeżeli wyniki nie wskazałyby na żadną z dolegliwości kardiologicznych czy gastrycznych, to oznacza, że doświadczyła Pani ataku paniki. W takiej sytuacji wskazane by było podjęcia psychoterapii indywidualnej, aby znaleźć powody w/w napadów oraz nauczyć się z nimi radzić.

Pozdrawiam,
Karolina Palczewska

Nie podała Pani swojego wieku, jeśli jest Pani w grupie 50+ to mogą to być objawy przekwitania, gdzie głównymi objawami są uczucia gorąca i zimna, pocenie, lęk uogólniony...
Pani Aniu, to co Pani opisuje może być atakiem paniki. Proszę się zastanowić jakie emocje, myśli, odczucia poprzedzały ten incydent, może to pomóc w dalszej pracy nad problemem. Ponadto, aby mieć pewność, że sytuacja ta nie jest związana z podłożem somatycznym (fizycznym), warto byłoby zrobić m.in. podstawowe badania krwi, tarczycy, czy EKG. W sytuacji, kiedy wykluczymy podłoże somatyczne, proszę udać się na konsultację psychologiczną. Do tego czasu proszę się obserwować, próbować skupić się na swoich myślach, emocjach, czy miejscu w którym się Pani znajduje, aby, gdy nadejdzie kolejny atak paniki, posiadać wiedzę na temat tego co może go powodować. Wszystkiego dobrego, pozdrawiam — Jakub Ławniczak.
Witam, widzę, że sprawa jest trudna. Polecam skontaktować się ze specjalistą i omówić ten problem podczas wizyty. Pozdrawiam
Wymienione objawy mogą sugerować atak paniki i być wynikiem przeciążenia, lub długotrwałego stresu, ale nie muszą. W takiej sytuacji zawsze warto wykonać podstawowe badania, w tym hormony tarczycy (zaburzenia pracy tarczycy bardzo mocno rzutują na ciało i psychikę). Jeśli wyniki badań nie wykażą przyczyny biologicznej - można przyjąć, że sytuacja, związana była z lękiem.
Być może pojawiło się w ostatnim czasie w Pani życiu coś, co było silnie stresujące, trudne, bolesne... Objawy lękowe - choć bardzo przykre i trudne - są zaproszeniem do zadbania o siebie. Warto poszukać wsparcia terapeutycznego, a także popracować nad relaksacją - np. poprzez ćwiczenia oddechowe, spacer, masaż. Pozdrawiam serdecznie, życząc ukojenia.
Dzień dobry, zachęcam do odbycia kompleksowej diagnozy, która będzie składała się z wizyty u internisty w celu zlecenia wszystkich niezbędnych badań sprawdzający Pani stan fizyczny. Jeżeli badania wykluczą chorobę fizyczną proszę o skorzystanie z konsultacji psychologicznej (Psycholog) w celu zdiagnozowania Pani stanu psychicznego. Dodatkowo diagnozę psychologiczną można poszerzyć o wizytę u lekarza psychiatry. Taka szeroka diagnostyka powinna dać kompletną odpowiedź dotyczącą źrodła objawów, które Pani ma.
Sugeruję wizytę: Bezpłatna konsultacja wstępna - telefoniczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.