Witam serdecznie, czy psychoterapeuta również może zapisać leki?

28 odpowiedzi
Witam serdecznie, czy psychoterapeuta również może zapisać leki?
Leki może przepisać tylko lekarz psychiatra, psychoterapeuta nie. Niektórzy psychiatrzy są również psychoterapeutami, ale zazwyczaj są to oddzielne specjalności. Pozdrawiam.

Tylko lekarz psychiatra może przepisać leki,psychoterapeuta nie.
Dzień dobry, psychoterapeuta, o ile jednocześnie posiada wykształcenie medyczne, czyli jest lekarzem np. psychiatrą może przepisać leki. Jeśli natomiast psychoterapeuta jest z wykształcenia psychologiem nie posiada uprawnień do prowadzenia farmakoterapii. Jeśli w trakcie psychoterapii uzna jednak, że konieczne byłoby leczenie farmakologiczne, na pewno skieruje na konsultacje do lekarza psychiatry.
Tylko lekarz psychiatra może przepisać leki.

Pozdrawiam
Małgorzata Kais
Dzień dobry. Zapisywaniem leków i prowadzeniem farmakoterapii zajmuje się lekarz, w tym wypadku najlepiej, by był to psychiatra. Psychoterapeuta to osoba, która jest w trakcie lub ukończyła studia podyplomowe z psychoterapii - może to być zarówno psycholog, jak i lekarz. W przypadku, w którym psychoterapeuta jest również lekarzem, jak najbardziej może przepisać leki. Jeśli nie - konieczna jest osobna wizyta u psychiatry (można zapytać terapeutę, czy jest w stanie wskazać nam kogoś zaufanego).
Dzień dobry,

psychoterapeuci najcześciej są po studiach psychologicznych i nie mogą przepisywać leków. Zdarza się jednak, że ktoś po studiach medycznych, zwykle psychiatrii, robi specjalizację psychoterapeutyczną. W takim wypadku może jednocześnie prowadzić terapię i zapisywać leki.

Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. W leczeniu Zespołu stresu pourazowego (PTSD) specjalizują się tzw. psychotraumatolodzy.
W zależności od rodzaju traumy ( prosta, złożona) czasu trwania ( pojedyncze wydarzenie np. wypadek, czy ciąg zdarzeń np. przemoc domowa), mogą zaproponować odpowiednią terapię. Jeżeli zachodzi taka potrzeba psychotraumatolog współpracuje z psychiatrą (wsparcie lekowe) zależy to jednak od indywidualnego przypadku i nasilenia objawów. Pozdrawiam
Tylko lekarz psychiatrii może przepisać leki.
Witam serdecznie, leki przepisuje lekarz. Jeśli chce Pan/i uzyskać pomoc psychologiczną i receptę na jednej wizycie, trzeba poszukać psychiatry-psychoterapeuty.
We Wrocławiu polecam np. Krzysztofa Małyszczaka

Pozdrawiam
Łucja Fitchman
Jeśli jest lekarzem, tak
Dzień dobry,
Leki może przepisać jedynie lekarz. Jeśli psychoterapeuta jest również lekarzem to może on wówczas przepisać leki. Dobrze jest jednak nie łączyć tych działań, tzn. mieć psychoterapeutę i innego lekarza.
Pozdrawiam
Marta Śmieszek
Witam,
receptę na leki przepisać może jedynie lekarz medycyny, np. psychiatra. Psychoterapeuta ani psycholog nie mają takiej możliwości. Czasem psychiatra jest jednocześnie terapeutą - wtedy tak. Zachęcam jednak najpierw do konsultacji, być może leki nie będą konieczne.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie, psychoterapeuta nie posiada uprawnień do przepisywania leków. Jeżeli istnieje taka konieczność psychoterapeuta zaleca wizytę u psychiatry, który takie uprawnienia posiada. Zdarza się, iż psychiatra jest jednocześnie psychoterapeutą i wtedy może to zostać połączone. Proponuję zapoznanie się z informacjami o psychoterapeutach i sprawdzenie czy jest wśród nich psychiatra jednoczesnie prowadzący praktykę. Pozdrawim
Psycholog, ani psychoterapeuta nie jest lekarzem, zatem nie ma możliwości wypisania recepty na leki.
pozdrawiam
Dzień dobry,
Jeśli psychoterapeuta jest jednocześnie psychiatrą to tak. Sam zawód psychoterapeuty nie upoważnia do prowadzenia farmakoterapii.
Witam. Tylko lekarz może przepisywać leki. Żaden terapeuta, psycholog czy pedagog itp., nie ma do tego żadnych uprawnień. Farmakoterapia także powinna być prowadzona przez konkretnego lekarza.
psychoterapeuta nie ma takich uprawnień, leki może przepisać tylko lekarz psychiatra. Pozdrawiam Alicja Giezek
Jeśli psychoterapeuta jest jednocześnie lekarzem psychiatrą - to tak. Psychoterapeutą wg wymogów może zostać lekarz psychiatra, psycholog lub pedagog.
Leki może przepisywać jedynie lekarz.
Tylko lekarz może przepisać leki. Jeśli psychoterapeuta , psycholog jest jednocześnie psychiatrą, to wtedy może wystawiać recepty.

pozdrawiam serdecznie
Jeśli psychoterapeuta jest również lekarzem psychiatrą to może. Psychoterapeutą może zostać psycholog, psychiatra, pedagog i osoba która ukończyła resocjalizację.
Psychoterapeuta nie przepisuje leków. Często jest jeśli klient lub pacjent się zgadza w porozumieniu z lekarzem psychiatrą. Jest bardzo duża różnica między psychoterspią a farmakoterapią czasami próbuję się je łączyć. Pozdrawiam Jacek Dzikowski
Tylko lekarz może przepisać leki - w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym jest to lekarz psychiatra. Czasami jednak psychoterapeuta jest jednocześnie lekarzem i wtedy jest to możliwe.
Leki może przepisać jedynie lekarz np. Psychiatra, który jednocześnie może też być psychoterapeutą.
Tylko wówczas gdy jest równocześnie lekarzem. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.
Nie, uprawnienia do przepisywania lekow maja osobe które ukonczyly doktorat medyczny.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Psychoterapeuta może przepisać leki tylko jeśli jest również lekarzem. Jeśli nie jest lekarzem - nie może.
Psychoterapeuci nie mają uprawnień do przepisywania leków. Tylko lekarze - w tym psychiatrzy, którzy są specjalistami medycyny psychiatrycznej - mogą przepisywać leki na zaburzenia psychiczne.

Psychoterapeuci mogą jednak pracować w ścisłej współpracy z lekarzami, w tym z psychiatrami, aby koordynować leczenie pacjentów. Na przykład, psychoterapeuta może skierować pacjenta do psychiatry w celu oceny potrzeby leczenia farmakologicznego, takiego jak antydepresanty lub leki przeciwlękowe, które mogą ułatwić proces terapii. W obrębie takiego zespołu lekarskiego psychiatra może przepisywać leki, podczas gdy psychoterapeuta skupia się na prowadzeniu terapii.

Jeżeli pacjent ma poważne problemy zdrowia psychicznego, które mogą wymagać leków, powinien skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Leki może przepisać tylko lekarz psychiatra.