Witam. Pomimo psychoterapii i farmakoterapii mam ciągłe myśli o beznadziejności, mam pustkę w głowie

5 odpowiedzi
Witam. Pomimo psychoterapii i farmakoterapii mam ciągłe myśli o beznadziejności, mam pustkę w głowie i w sercu. Jestem ciągle zmęczona i smutną, nic mi się nie chce. Czy to się kiedyś skończy? Czy depresję da się wyleczyć?
Dzień dobry. W leczeniu depresji istotne jest indywidualne dobranie leków (rodzaj oraz odpowiednia dawka) przez lekarza psychiatrę. Na efekt działania dobrze dobranych leków trzeba trochę poczekać. Z zapytania nie wynika od jakiego czasu stosowana jest farmakoterapia i psychoterapia. Skuteczność i "szybkość" działania psychoterapii jest uwarunkowana wieloczynnikowo (np. zaangażowanie osoby, relacja ze specjalistą, zaufanie, sposób pracy, indywidualne preferencje itd.). Jeśli pojawiają się wątpliwości w kwestii działania leków warto ten fakt omówić z lekarzem prowadzącym.
Rozumiem, że sytuacja jest dla Pani trudna i bardzo chciałaby Pani poczuć się lepiej. Poszukuje Pani pomocy, zadaje pytania a to znak, że jest w Pani odwaga i siła aby "zawalczyć" o swoje zdrowie. To ważne. Gdyby miała Pani pytania zapraszam do kontaktu. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie Agnieszka Chojnacka

Droga Autorko. Zmaganie się z depresją jest jednym z cięższych wyzwań jakie można sobie wyobrazić. Często osoby które nigdy nie miały z nią styczności, nie wiedzą jak trudne może być funkcjonowanie i wykonywanie chociażby najprostszych czynności. Rozumiem co czujesz. Ogromnym plusem i rzeczą, która przede wszystkim jest godna podziwu to kwestia Twojej walki o siebie. Podjęcie leczenia, zarówno terapeutycznego oraz farmakologicznego, to podstawa ale niezwykle ciężka podczas trwania choroby. Jesteś na jednej z najlepszych możliwych dróg do tego, aby poradzić sobie z tym stanem. Odpowiadając jednak na Twoje pytania. Wszystko zależy od tego z jakim rodzajem depresji się mierzysz. Najlepiej zapytać swojego lekarza psychiatrę, który wyjaśni jaki przebieg ma dany rodzaj choroby. Jeśli chodzi o kwestie uleczenia to jest to jak najbardziej możliwe. Tutaj jednak wymagany jest czas i dopasowanie kilku czynników. Po pierwsze - dobre leki. Niekiedy potrzebna jest kombinacja kilku substancji, które ustabilizują Twoją chemię mózgu. Bywa i tak, że są leki które zwyczajnie nie działają w przypadku danego pacjenta, dlatego też dobrze jest być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Daj jednak czas nowym lekom. Mówi się, że pierwsze dwa tygodnie do miesiąca są decydujące w ich przypadku. Druga sprawa to terapia, która jest procesem. Przejście przez to wszystko, zadbanie o siebie i swój komfort, ale także otwarcie się na różne tematy zwyczajnie wymaga czasu i gotowości. Praca terapeutyczna jest niezwykle ważna, ale też wymagająca. Podczas jej trwania mogą pojawić się różne emocje i stany, co jest naturalne w tym obszarze. Trzecia sprawa to zaakceptowanie swojej choroby. To również wymaga czasu, przyjrzenia się jej, zobaczenia jak reagujesz na różne czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne myśli i odczucia, zaobserwowanie co jest trudne, a co nie wymaga większego zaangażowania emocjonalnego. Czwarta kwestia to rodzina i przyjaciele, którzy najlepiej, aby byli wspierający i wyrozumiali. Nasze otoczenie ma nas ogromny wpływ, więc warto rozmawiać z najbliższymi i uświadamiać ich o Twoich trudnościach. Jesteś bardzo dzielna i życzę Ci wszystkiego co najlepsze!
Witam serdecznie,

Wszystko zależy od tego jaką ma się psychoterapie, czy jest ona odpowiednio dobrana pod kątem nurtu, czy jest to praca płytka czy może głęboka. Ważnym czynnikiem jest również zaangażowanie pacjenta w prace terapeutyczne.
W kwestii wyjścia z depresji to ciężko jest określić dokładny czas kiedy by to mogło nastąpić ale potwierdzę że stan depresyjny można w sobie skutecznie uśpić.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Poczucie braku nadziei i wiary w poprawę samopoczucia również mogą być objawami depresji. Oczywiście ma Pani szanse na wyzdrowienie. Ważne jest prawidłowe dobranie leków i znalezienie odpowiedniego terapeuty. Stan emocjonalny, w którym Pani jest subiektywnie może wydawać się trwać "bez końca" i może być trudno ten koniec sobie nawet wyobrazić, jednak on naprawdę istnieje :)
Dzień dobry,
od jak dawna są przyjmowane leki? Depresja ma wiele twarzy, etapów, różne nasilenie ale przy pracy terapeutycznej i wsparciu farmakologicznym można uzyskać naprawdę znaczną poprawę w codziennym funkcjonowaniu i odzyskaniu radości i sensu w życiu. Proszę się nie poddawać, czy ma Pani wsparcie bliskich osób? warto zastanowić się na rzeczach które może jednak nawet w najmniejszym stopniu sprawiają Pani przyjemność. Pozdrawiam i życzę dużo siły!