czy jeśli powiem mojej terapeutce o tym, ze chciałabym się zabic, to jak będzie wyglądać jej postępo

2 odpowiedzi
czy jeśli powiem mojej terapeutce o tym, ze chciałabym się zabic, to jak będzie wyglądać jej postępowanie? (mam 15 lat)
Dzień dobry,
zachęcam serdecznie do porozmawiania o myślach samobójczych z psychoterapeutą.
Priorytetem dla psychoterapeuty jest zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia pacjentom. Jeśli mówisz o myślach samobójczych, to jest to bardzo ważna informacja, która wymaga odpowiedniego i delikatnego podejścia. Oto, jak może wyglądać postępowanie terapeuty w takiej sytuacji:

Wsparcie i bezpieczeństwo: Pierwszym krokiem będzie zapewnienie Ci wsparcia i stworzenie przestrzeni, w której będziesz się czuła bezpiecznie, aby wyrazić swoje myśli i uczucia. Terapeuta będzie chciał zrozumieć, co Cię doprowadziło do takich myśli, bez wydawania osądów.

Ocena ryzyka: Terapeuta przeprowadzi ocenę ryzyka samobójczego, aby zrozumieć, jak poważne są Twoje myśli i czy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia. Zostaną zadane pytania dotyczące częstotliwości myśli samobójczych, czy masz plan samobójczy, czy masz środki, aby go zrealizować, oraz czy wcześniej podejmowałaś próby samobójcze.

Plan bezpieczeństwa: W zależności od oceny ryzyka, terapeuta może współpracować z Tobą nad stworzeniem planu bezpieczeństwa. Może to obejmować ustalenie kroków, które należy podjąć, gdy myśli samobójcze staną się intensywne, w tym kto może Cię wesprzeć w kryzysie i jakie są dostępne zasoby pomocy.

Zaangażowanie odpowiednich usług: W przypadku, gdy ocenione zostanie wysokie ryzyko samobójstwa, terapeuta może uznać za konieczne zaangażowanie innych profesjonalistów lub usług, takich jak specjalistyczna pomoc psychiatryczna, zespoły interwencyjne czy nawet hospitalizacja, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, terapeuci mają obowiązek prawny do podjęcia działań mających na celu ochronę życia swoich pacjentów, co może czasami oznaczać konieczność podzielenia się informacjami z innymi profesjonalistami zdrowia psychicznego lub, w niektórych przypadkach, z opiekunami prawnymi, zwłaszcza jeśli pacjent jest niepełnoletni.

Dalsze wsparcie: Niezależnie od podjętych działań, terapeuta będzie kontynuował wspieranie Cię poprzez terapię, pomagając Ci radzić sobie z trudnymi emocjami, rozwijać strategie radzenia sobie w kryzysie i pracować nad leczeniem podstawowych problemów, które przyczyniają się do myśli samobójczych.

Pamiętaj, że wyrażenie myśli samobójczych jest ważnym krokiem w kierunku uzyskania pomocy i wsparcia, którego potrzebujesz. Terapeuci są przeszkoleni, aby pomagać w takich sytuacjach z największą troską i profesjonalizmem.
Trzymam za Ciebie kciuki,
Agnieszka Balicka

Pani bezpieczeństwo jest najważniejsze. Każdy terapeuta ma obowiązek chronić Pani życie przede wszystkim.