Witam . Mam 28 lat . Jestem mamą 9 latki i obecnie jestem w 5, miesiącu ciąży . Stwierdzono u mnie d

6 odpowiedzi
Witam . Mam 28 lat . Jestem mamą 9 latki i obecnie jestem w 5, miesiącu ciąży . Stwierdzono u mnie depresję . Biorę leki Anafranil 3 razy dziennie. Konsultowane z psychiatra i ginekologiem . Wyciszyły mnie ,ale kompletnie mam uczucie pustki tak jakby pozbyły się wszystkie emocje. Nie potrafię cieszyc się z niczego . Nie mam ochoty na nic . Ani wstać z łóżka ani cokolwiek zrobić . Mogę spać całymi dniami . Nie wiem czy wzrost hormonów nie zagłuszył tabletek . Nie umieć ogarnąć swoich myśli i poukładać
Dzień dobry,
w takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem, który tabletki przepisał i powiedzieć o tym jak się Pani czuje. W miarę możliwości warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia psychologa albo psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Paula Włodarczyk

Witam Panią,
wyobrażam sobie jak musi być Pani ciężko.
To co Pani opisała - uczucie pustki emocjonalnej, brak odczuwania przyjemności, brak ochoty do działania, senność, brak koncentracji, to wszystko są objawy depresji. Bardzo często ludzie chorujący na depresję, są nimi tak przytłoczeni, że wręcz identyfikują się z nimi. Odpowiednio dobrana farmakoterapia pozwala uporać się z nimi. Czasami aby zobaczyć efekty działania leków trzeba poczekać nawet dwa tygonie. Ważne aby Pani porozmawiała z psychiatrą o tym jak się teraz czuje, co zaobserwowała Pani u siebie od kiedy zaczęła zażywać lek. Bardzo dobrym pomysłem byłoby również skorzystanie ze wsparcia psychologicznego, które znakomicie wspiera proces zdrowienia i powrót do równowagi psychicznej.
Ważne jest to, że jest Pani uważna na to jak się czuje i co się z Panią dzieje i to, że się Pani nie poddaje i szuka pomocy, zwracając się chociażby z tym pytaniem.
Pozdrawiam serdecznie.
Ewelina Prigan
Z depresją nie wygra się samymi lekami. Wdrożenie farmakoterapii mimo, iż ważne, nie jest wystarczające. Warto połączyć farmakoterapię z psychoterapią. Badania donoszą o skuteczności integracji tych dwóch środków pomocy. Trzeba walczyć z przyczyną, a nie tylko z objawami. Dlatego też zalecam niezwłocznie zapisać się do specjalisty, który wspólnie z Panią poszuka źródła Pani depresji, pomoże ją zaakceptować, a także nauczy radzenia sobie w sytuacjach nawrotu. Terapia naprawdę potrafi zdziałać cuda. Wszystkiego dobrego, jest Pani silna. Sam fakt szukania pomocy jest aktem odwagi i determinacji i wierzę, że da sobie Pani radę. Pozdrawiam, Jakub Ławniczak.
Dzień dobry. Zachęcam Panią do kontaktu z psychoterapeutą. To osoba, która pomogłaby Pani, tak jak Pani napisała, "poukładać myśli". Zrobiła Pani już jeden ważny krok - skontaktowała się z lekarzem. Konsultacje z psychoterapeutą pozwolą Pani przyjrzeć się bliżej temu, co obecnie się dzieje - co Pani czuje, co myśli, jakie ma potrzeby i obawy. Życzę Pani dużo zdrowia!
Dzień Dobry,
widzę, że sprawa jest trudna. Zalecam kontakt ze specjalistą,aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie
Dobry wieczór, warto skontaktować się z lekarzem i omówić swoje wątpliwości, a także - a może nawet przede wszystkim - przemyśleć możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa/ psychoterapeuty.
Stan i moment, w którym się Pani znajduje są jednocześnie momentem tak trudnym, jak i wyjątkowym. Poukładanie myśli, przyjrzenie się potrzebom, uczuciom, to pole nie tyle dla farmakoterapii (terapii lekowej), która działa na objaw, co psychoterapii - która pozwala skontaktować się z samym sobą na głębszym poziomie. Życzę zdrowia i pogody ducha dla Pani i Maleństwa.