Syn ma 21 lat, bierze narkptyki, jak mu pomoc, wplyw na niego ma tylko kolega narkoman, kkory siedzi

2 odpowiedzi
Syn ma 21 lat, bierze narkptyki, jak mu pomoc, wplyw na niego ma tylko kolega narkoman, kkory siedzial w areszcie. Nie daję sobie nic powiedziec, proszę o pomoc, a teraz sie wyprowadzil z domu.
Dzień dobry,

Sytuacja w jakie się Pani znalazła jest bardzo złożona i nie łatwa. To co może Pani zrobić to wesprzeć siebie i poszukać pomocy dla siebie. Taką formą pomocy może być terapia indywidualna dla osób, które mają wśród bliskich osobę przyjmującą substancje psychoaktywne (kiedyś mówiło się o współuzależnieniu). Specjalisty w tym zakresie można poszukać w państwowych poradniach terapii uzależnienia i współuzależnienia. W każdym większym mieście jest taka poradnia. Są zlokalizowane przy szpitalach albo jako oddzielne jednostki. Można pomocy szukać również prywatnie, ale wtedy ta pomoc jest odpłatna. Prywatnie konsultacja może odbyć się w gabinecie lub on-line.

Dodatkową formą pomocy bez obecności specjalisty, ale z obecnością wielu innych osób, które mają podobne doświadczenia jest wspólnota Al-anon. Nie mogę załączyć linku, ale proszę poszukać w internecie strony wspólnoty. Ta wspólnota jest a religijna i może się do niej włączyć każdy.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Santura

Dzień dobry.
Syn aktualnie może nie być gotowy na skorzystanie z pomocy od jakiejkolwiek osoby. W takich wypadkach najskuteczniejsza formą pomocy dla Was jest poproszenie o pomoc dla samej siebie. Gorąco zachęcam do kontaktu z osobami zajmującymi się terapią osób współuzależnionych (poradnie leczenia uzależnień, lub prywatne usługi terapeutów/psychoterapeutów) lub skorzystania z grupy wsparcia np:
Al-anon, grupy wsparcia dla matek dzieci uzależnionych "powrót z u" (takie grupy działają także online).
Zachęcam do zaopiekowania się sobą, w tej trudnej dla Pani sytuacji. Pozdrawiam serdecznie, Natalia Jeleń