Produkty o dużej ilosci skrobi, a zdrowy styl życia, jak rzucic palenie, jak urozmaicic diete?

25 odpowiedzi
Witam!
Rok temu postanowiłam schudnąć, udało mi się przy wzroscie 157cm waże 42 kg, ważyłam 52,53 kg, trzymam diete, tzn staram sie zdrowo odzywiac, nie jem tlustych dan etc, ograniczam niezdrowe jedzenie, bawie sie w kuchni, jednak odrzuciłam totalnie slodycze, makaron i ziemniaki, rzadko kiedy zjem w bardzo małych ilosciach, pojawia sie pytanie dlaczego tak bardzo boje sie produktow typu makaron, chcem je wlaczyc do diety, ale sie boje i nie wiem jak to zrobic, jak urozmaicac jedzenie. Od czasu do czasu pozwalam sobie na wieksza ilosc alkoholu przy jakis wiekszych okazjach, jednak na codzien pale papierosy, boje sie ze jak rzuce to przytyje, bledne kolo, nie wiem jak racjonalne do tego podejsc, mnostwo ludzi wypowiada sie inaczej. Jak to wszystko zrownowazyc, jak rzucic palenie i nie przytyc?Przede mna wielka walka, prosze o racjonalne podejscie do sytuacji :) 24 lata
Witam. Myślę, że długoterminowa ścisła współpraca z dietetykiem i cykliczne spotkania oraz pomiary pozwolą unikać problemu i uda się Pani "rzucić palenie papierosów" i zachować wagę. Warto także urozmaicić stopniowo menu o makarony lub inne produkty, których Pani nie je, bez wzrostu wagi, ale tu już mogę się wypowiedzieć dopiero po analizie Pani jadłospisu oraz pomiarach składu ciała. Pozdrawiam serdecznie,

Myślę, że przede wszystkim potrzebuje Pani wyjasnień i rozwiania wielu wątpliwości. dlatego zapraszam do EMC - ul. Łowiecka na wizytę, chętnie porozmawiam z Panią i spróbuję rozwiać wszystkie wątpliwości związane z produktami skrobiowymi.
Witam, potrzebuje Pani szeroko pojętych zmian stylu życia, najlepiej byłoby włączyć wszystkie grupy produktów. zdecydowanie bardziej szkodliwe, nie tylko w kwestii masy ciała, ale również pracy wątroby jest spożycie dużych ilości alkoholu, co jednak Pani preferuje.
Zapraszam na wizytę lub proszę o bezpośredni kontakt, ponieważ w tej sytuacji należy dostosować całą dietę do zapotrzebowania energetycznego i zaopatrzyć we wszystkie składniki odżywcze, a także podstawowe makroskładniki, dzięki czemu potem poradzi Pani sobie dobrze z kontrolą masy ciała podczas rzucania palenia.
Pozdrawiam
Witam, wszystkie produkty w naszym żywieniu są potrzebne- nawet makaron. Wszystko zależy od ilości i jakości produktu. Proponuję dodawać sobie niewielkie ilości do różnych potraw i powoli oswajać się z nowym produktem. Czy wszyscy palacze są szczupli? Odpowiedź na to pytanie oznacza, że papierosy nie odchudzają, jeżeli po rzuceniu nie będziemy zajadać głodu nikotynowego, na pewno nie przytyjemy, wtedy warto przerzucić się na sport i tam odreagowywać stres związany z odstawieniem. Zająć głowę czymś pożytecznym, co przyniesie nam więcej korzyści.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
DIETETYK
Szanowna Pani,
Informacja, że węglowodany tuczą to stale pojawiający się mit. Stanowia one podstawowe źrodło energi dla naszego organizmu i nie musimy sie ich bac. Wedlug zalecenie Instytutu Zywnosci i Zywienia, kazdego dnia spozyc powinnismy ok. 5 porcji produktow zbozowych (czyli wysokoweglowodanowych). 1 porcja to kromka pieczywa czy 1/2 szklanki kaszy, makaronu lub ryzu. Jesli bedzie Pani wybierala produkty (chleb, kasze, makarony, maki) z pelnego ziarna o niskim indeksie glikemicznym i trzymala sie tych ilosci nie powinno to zaszkodzic Pani figurze. Co zas do rzucania palenia- palenie rzeczywiscie odrobine przyspiesza metabolizm, ale nie jest to na tyle istotne zeby samoistnie spowodowalo przybieranie na masie ciala. Jesli po zaprzestaniu palenia nie zwiekszy Pani spozycia slodyczy czy alkoholu, a wciaz bedzie Pani trzymala sie dotychczasowych zasad zdrowego zywienia, masa ciala nie powinna sie zwiekaszac.

Mam nadzieje, ze odrobine rozjasnilam Pani sytuacje.
Zycze powodzenia :)

Pozdrawiam
Katarzyna Pastusiak
Fb: Dietetyczna babeczka
Myślę, że ma Pani świadomość, ile wyrzeczeń oraz poświęcenia kosztowało Panią schudnięcie. Stąd ta obawa przed produktami węglowodanowymi. Jednak bez obaw! Jeżeli będzie Pani unikać nadmiernej podaży cukrów oraz wprowadzać produkty węglowodanowe z umiarem i stopniowo - nic złego się ie stanie, ani nie przybierze Pani na wadze.
Natomiast to co bym polecała, to jednak unikać alkoholu....
Pozdrawiam :-)
Zapraszam na konsultacje w celu ustalenia dla Pani indywidualnego planu żywieniowego. Odżywcza dobra dieta pozwoli Pani łatwiej przebrnąć w tym okresie "bez czegoś w ręce" Na konsultacji powiem jakie węglowodany potrzebne są dla nas, z jakich korzystamy tłuszczy itp.. wg mnie lęk przed węglowodanami pojawił się z obawy dobrania kg. Jeśli zaufa Pani mnie to pomogę.. Pozdrawiam, Agnieszka
Witam!
Trzymam mocno kciuki za rzucenie palenia! Sama przez to przechodziłam 11 lat temu i wiem, że nie jest łatwo, ale da się! Warto zwrócić uwagę na to, czy nawyku palenia nie zastąpimy nawykiem podjadania. Bardzo często osoby rzucające palenie tak sobie właśnie radzą z brakiem papierosa - zamieniają go w ciasteczko, batonika, orzechy czy marchewkę. Warto pomyśleć co nam palenie dawało, jaką pełniło funkcję w naszym życiu, by móc świadomie zastąpić je czymś innym - czymś co będzie wspierało pracę organizmu, a nie go podtruwało. Jeżeli unikniemy podjadania po rzuceniu palenia - to nie przytyjemy. Nikotyna tak obciąża pracą wątrobę, że osoby palące mają więcej trzewnej tkanki tłuszczowej niż osoby niepalące.
Makarony i ziemniaki wbrew powszechnej opinii wcale nie tuczą. Są cennym źródłem łatwo przyswajalnej energii i wielu składników odżywczych. Można je jeść bez obaw.
Pozdrawiam ciepło :)
Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie. Pani BMI, czyli wskaźnik mówiący o tym, czy waga jest prawidłowa, wskazuje na niedowagę. Czy dobrze się Pani czuje z taką masą ciała? Ja proponowałabym Pani przytyć kilka kilogramów oczywiście stosując odpowiednio zbilansowaną dietę o nadwyżce kalorycznej. Przytycie poprzez spożywanie przetworzonych pokarmów nie jest wskazane,

Rzeczywiście nadmierna ilośc produktów skrobiowych może powodować rozrost masy ciała, gdyż zawierają pulę łatwoprzyswajalnych węglowodanów i często mają wysoki indeks glikemiczny, co szybkiego wyrzucie insuliny. Jednak nie jestem zwolennikiem całkowitego wykluczania danych produktów do końca życia (w przypadku osób zdrowych), gdyż często kończy się to powrotem do starych nawyków. Ziemniaki mają sporo witaminy C, a makaron czasami pasuje smakowo do odpowiednich dań. Rzeczywiście jest wiele bardziej wartościowych produktów zbożowych, typu kasze, płatki owsiane, ale raz na jakiś czas może sobie pozwolić na makron czy ziemniaki, zakładając, że nie ma Pani żadnych problemów zdrowotnych.

Alkohol jest trucizną, lecz należy pamiętać, że posiada symboliczne znaczenie, np. na urodzinach, innego rodzaju okazjach. Można wybierać najbardziej wartościowy rodzaj tego trunku, a mianowicie wino czerwone wytrawne, bogate w resweratrol, silny środek przeciwutleniający redukujący stres oksydacyjny.

Odnośnie palenia papierosów, rozwiązaniem może być rozpisana indywidualnie dieta, dzięki czemu nie będzie Pani co chwilę podjadać. Przy walce z tym nałogiem, warto zorganizować sobie dzień tak, aby był wypełniony pracą, rozrywką, spotkaniami z przyjaciółmi, aby nie myśleć o paleniu. Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem jest stopniowe ograniczenie liczby papierosów, inni preferują pożegnanie z nałogiem z dnia na dzień.

Zapraszam na wizytę, po szczegółowym wywiadzie oraz poznanie Pani, będę mogła pomóc.

Pozdrawiam,
mgr inż. Magdalena Oleś

slimfood.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
ma Pani tak dużo pytań że trudno krótko odpowiedzieć. Proszę zacząć od wizyty u dietetyka który Panią zbada i odpowiednio wkomponuje do diety kasze, ziemniaki i makaron. Weźmie tez pod uwagę fakt, że chce Pani rzucic palenie.

Pozdrawiam
Tutaj jest właśnie obszar do pracy z psychodietetykiem. Zapraszam do mojego gabinetu.
Witam serdecznie. Gratuluję redukcji masy ciała i dobrych nawyków żywieniowych. Najprawdopodobniej za dużo naczytała się Pani w internecie lub ktoś dostarczył Pani informacji nierzetelnych. Jeżeli chodzi i wartości odżywcze to powinniśmy dostarczać wszystkie składniki bogate w mikro i makro elementy. Kwestia papierosów - trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co jest ważniejsze? Jeżeli chodzi o Pani wagę do wzrostu to obliczajac BMI ma Pani niedowagę. Bardziej szczegółowe badanie polecam zrobić u Dietetyka w celu analizy składu ciała.
Szanowna Pani,

urozmaicona dieta jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu nie naraża się Pani na niedobory składników odżywczych, jeśli jest Pani zdrowa to nie ma przeciwwskazań do włączenia makaronów i ziemniaków do diety. Proszę nie robić sobie listy zakazanych produktów, Makaron ugotowany al dente z mąki pełnoziarnistej czy ziemniaki bez dodatku tłuszczu są jak najbardziej bezpieczne. Nie piszę o słodyczach, jeśli nasza dieta jest prawidłowo zbilansowana, ochota na słodycze jest dużo mniejsza, więc jeśli jemy je okazjonalnie to nie powinny one być przyczyną wzrostu masy ciała. Co do decyzji o rzuceniu palenia - proszę nie zmieniać podaży energii (ilości jedzenia), a zwiększyć aktywność fizyczną. Palenie przyspiesza metabolizm - czyli po odstawieniu papierosów będzie ważne odpowiednie nawodnienie 1.5 -2 l/d, większa ilość warzyw w diecie i aktywność fizyczna.
Informacje, które pani podaje są zbyt skąpe, żeby doradzić pani optymalnie i wytknąć ew błędy , które może pani popełniać. Nie wiem też czemu akurat makarony pani wykluczyła, skoro mamy teraz taki wybór jak makaron ryżowy, sojowy, amarantusowy czy z quinoa, które jak najbardziej są zalecane w zdrowym odżywianiu.
Problem, o którym Pani pisze wiąże się m.in. z tym, że internet obfituje w wiele niesprawdzonych i niepopartych faktami informacji, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowe odżywianie :) Produkty skrobiowe, z których podczas procesu ogrzewania powstaje tzw. skrobia oporna (chleb żytni razowy, ziemniaki, makaron), POMAGAJĄ utrzymać odpowiednią masę ciała, ponieważ powstałe z niej krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są pożywką dla komórek jelita grubego, mają działanie przeciwnowotworowe, w przypadku raka okrężnicy, a także pomagają we wchłanianiu minerałów. Często odmawiając sobie wielu produktów możemy doprowadzić do niedoboru składników odżywczych, dlatego najważniejsze, aby sposób żywienia był racjonalny. Równie ważne jest samo podejście do tego jak wyglądamy i co nam się w sobie podoba, a co nie.
W utrzymaniu prawidłowej masy ciała niezwykle pomocne, oprócz wizyty u dietetyka, jest wsparcie psychologiczne w tym często trudnym procesie. Pomaga ono w wypracowaniu nowych nawyków żywieniowych oraz zaakceptowaniu siebie :). Pani BMI w tej chwili wynosi 17,03 kg/m2 i znajduje się poniżej dolnej granicy normy. Aby zdobyć rzetelne informacje odnośnie tego co jest zdrowe, co przyspiesza metabolizm, a co go spowalnia i jak skutecznie rzucić palenie, warto wybrać się do specjalisty, z którym w zaciszu gabinetu będzie można omówić problemy. Jako dietetyk i psycholog serdecznie zapraszam :)
Dzień dobry,
przy tylu wątpliwościach najrozsądniej będzie umówić się na wizytę do dietetyka. Alkohol ma więcej kalorii niż ziemniaki czy makaron. Proszę pamiętać, że ziemniaki są kaloryczne wówczas, kiedy podajemy je z tłustymi sosami, makron również ale, możemy zamienić tradycyjny makaron na ten z mąki durum dodatkowo pełnoziarnisty, który ma niższy indeks glikemiczny.
Pozdrawiam !
Witam serdecznie. Przy Pani wzroście waga jest zbyt niska. Pani prawidłowa waga powinna mieścić się w zakresie 46 a 62 kg. Pani strach przed produktami węglowodanowymi i zjedzeniem większej ilości jedzenia może być już problemem związanym z zaburzeniami odżywiania. Pani dieta powinna uwzględniać produkty węglowodanowe, białkowe i tłuszczowe w odpowiednich ilościach i powinny być one jak najlepszej jakości. Palenie i alkohol na pewno nie wpłyną pozytywnie na Pani zdrowie. Cieszę się, że chce Pani walczyć ze swoimi złymi nawykami. Jak jest dobra motywacja to i pozytywne efekty będą. W celu ustalenia racjonalnej diety proponuję wizytę w moim gabinecie. Po szczegółowo przeprowadzonym wywiadzie zaproponuję najlepsze rozwiązanie Pani problemu. Jednak nie ukrywam, że dość niepokojąco przedstawia się sprawa Pani strachu przed jedzeniem i strachu przed przytyciem. Warto skorzystać także z pomocy psychologa.
Witam serdecznie!

Dlaczego istnieje duże ryzyko, że przytyjemy?
1. Po rzuceniu palenia pozostanie nawyk sięgania „po coś”, manipulowania małym przedmiotem w rękach, pojawi się pewnie luka w naszych przyzwyczajeniach, którą mamy potrzebę wypełnić – ratunkiem zwykle okazuje się częste spożywanie małych przekąsek.
2. Będziemy szukać sposobu, który zmniejszy napięcie, ukoi lęk, poprawi nastrój – pogorszone samopoczucie, które kiedyś łagodzone było nikotyną w wypalanym papierosie, możemy kompensować niekontrolowanym jedzeniem.
3. Nasz wydatek energetyczny nieznacznie się zmniejsza, jednocześnie zanika hamujący wpływ nikotyny na apetyt – jemy więcej niż dotychczas, co przy większej skłonności do podjadania i nieznacznie niższym wydatku energetycznym może sprzyjać powstaniu dodatniego bilansu energetycznego.
4. Nikotyna daje uczucie sytości na dłużej, dlatego niektóre osoby borykające się z nocnym myszkowaniem w lodówce zastępują posiłek papierosem – kiedy już ich nie ma, pojawia się problem, jak zagospodarować czas i poskromić apetyt.

Będąc świadomym tego, co nasz czeka, łatwiej się na to przygotować i przyrost masy ciała wcale nie musi nastąpić. Palenie nie może być sposobem utrzymania niższej masy ciała, bo papierosy oprócz nikotyny zawierają substancje smoliste, które mają udowodnione właściwości rakotwórcze (rak płuc, krtani, żołądka), ponadto zwiększają ryzyko chorób praktycznie z każdego układu. Nie wspominając o negatywnym wpływie na wygląd skóry, zębów i wydolność fizyczną. Kluczowe jest zaplanowanie dnia i posiłków tak, aby maksymalnie zniwelować pustkę po papierosach.

Co zaś się tyczy makaronów (także pieczywa) i ziemniaków - jakiś czas temu zyskały one sławę tuczących i zwykle jako pierwsze usuwane są z jadłospisów. To że spożywa się te produkty, nie oznacza, że będzie się otyłym, rozwinie cukrzycę itd. Trzeba po prostu (tak jak ze wszystkim) zachować umiar. Warto sięgać po produkty dobrej jakości, najlepiej pełnoziarniste, a w przypadku ziemniaków nie polewać ich litrem oleju po smażeniu kotletów. Jeśli ten lęk jest bardzo silny, warto zacząć od jednej kromki dobrego pieczywa na śniadanie, 2-3 łyżek ugotowanego makarony/ryżu/kaszy do obiadu lub jednego pieczonego ziemniaka, obserwować i stopniowo zwiększać porcje. Potem obliczyć, jaka ilość różnych produktów zbożowych ma podobną kaloryczność i ustalić sobie zamienniki, np. 50 g ryżu (pół woreczka) to ok. 50 g makaronu (ok. 3/4 szklanki) lub 2 średnie ziemniaki i swobodnie stosować te porcje w zależności od okazji.

Odniosę się jeszcze do kwestii Pani masy ciała, która jeszcze przed odchudzaniem była jak najbardziej prawidłowa. Aktualne BMI wskazuje na niedobór masy ciała, więc dalsze odchudzanie raczej nie jest wskazane.

Pozdrawiam!
Na pewno rzucić palenie. Co prawda przemiana materii spada wówczas o ok. 10%, ale wówczas najlepiej zacząć uprawiać sport 3-4 x w tyg. Jeśli nie tęskni Pani za makaronami, to lepiej ich nie jeść, jeśli jest na nie ochota to max 1 x w tyg i tylko z pszenicy durum, z semoliny lub razowy ugotowane al dente. Pozdrawiam
Witam serdecznie, po pierwsze gratuluję rezultatów w chudnięciu. Szkoda, że odrzuciła Pani ziemniaki, bo to wartościowa grupa produktów i można ją śmiało jeść w wersji solo (np.: ziemniaki pieczone w piekarniku lub dietetyczne frytki z piekarnika). Makaron o ile jest zrobiony z pszenicy durum, a jest ona lepiej tolerowaną odmianą od popularnej pszenicy używanej w szeroko rozumianym piekarnictwie może Pani spokojnie włączyć do diety urozmaicając swoje menu. Tak więc powiedzmy raz w tygodniu ziemniaki pieczone np.: na kolację, i raz makaron z pszenicy durum na obiad w połączeniu z ulubionymi warzywami i/lub mięsem/rybą (np.: makaron z brokułami, czosnkiem, pestkami słonecznika i oliwą). Jeżeli tak jak Pani pisze pozwala sobie od czasu do czasu na większe ilości alkoholu to tym bardziej może Pai włączyć makaron i ziemniaki do diety. Problemem są faktycznie papierosy i jeśli chce Pani rzucić palenie a przy tym nie przytyć, dobrze uzależnić się od czegoś zdrowego, co będzie stanowiło zamiennik sięgnięcia po papierosa (to bardziej psychologiczny mechanizm, bo dużo ludzi zamienia papierosy na inny nie zdrowy nawyk jakim jest zajadanie się np.: słodyczami). Polecam zamienić papierosy na sport, np.: przejść się chwilę, zrobić kila przysiadów, pobiegać. Samo rzucenie papierosów nie spowoduje, że Pani przytyje, może to się stać przez następstwa rzucenia, takie jak zajadanie luki po nich. Po odstawieniu papierosów mogą pojawić się zaparcia, gdyby taki problem się u Pani pojawił proponuję pić na czczo letnią wodę z miodem lub wodę z zalanych dzień wcześniej suszonych śliwek (również na czczo) oraz zwiększyć ilość naturalnie występującego głównie w warzywach błonnika i nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Trzymam kciuki, powodzenia! Gdyby chciała Pani przejść przez etap rzucenia papierosów pod okiem dietetyka to zapraszam na wizyty. Pozdrawiam Marzena Wacław-Pazera.
Witam, jeżeli stara się Pani zdrowo odżywiać, tonie ma obawy, że wprowadzając dania z makaronem czy ziemniakami zmieni to Pani masę ciała. Można bardziej obawiać się zaburzeń po wypiciu większej ilości alkoholu. Zapraszam na konsultację, przeanalizujemy Pani jadłospis.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Z tego co pani pisze dieta i zdrowy tryb życia są dla Pani bardzo ważne, a mimo to nadal Pani pali. Rozumiem, że jest to nałóg ale skoro szuka Pani dobrych rozwiązań, wybiera dobrej jakości produkty i unika słodyczy, to uważam, ze nie ma się czego bać. Jeśli nadal utrzyma Pani zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, to nie ma powodu dla którego miałaby Pani przytyć. Najczęstszą przyczyną przybierania na masie po rzuceniu palenia jest podjadanie niezdrowych przekąsek, pojawia się też większy apetyt, który skutkuje większą ilością jedzenia, jednak powinno to iść w parze z jakością tego jedzenia jak też z aktywnością fizyczną. Natomiast jeśli chodzi o makaron i ziemniaki to uważam, że jeśli nie ma przeciwwskazań to nie ma powodu, żeby ich unikać, oczywiście w rozsądnych ilościach, bez tłustych sosów i dobrej jakości. Pozdrawiam
Dzień dobry
zalezy co rozumiemy tłuste rzeczy- maslo czyawokado jest tłuste , chipsy też a jest ogromna róznica. Polecam dobre tłuszcze bo daja poczucie sytości. Papierosy to nie jest dobra droga na utrzymanie wagi. to kwestia znalezienia motywacji a także zajęcia, ktore będzie pochłaniało energię, zajmowalo myśli. Nie wiem, czy ma Pani racjonalną dietę, ilość białka itd patrząc na masę ciała. Czy organizm nie jest niedozywiony i nie czerpie potrzebnego białka z mięśni. To kwestia wywiadu, rozmów, badań i td. Zapraszam online lub osobiście
Dzień dobry,
Pani obawy z pewnością są słuszne. Wspomniane produkty z pewnością powinny być wdrażane do diety stopniowo i w małych ilościach, najlepiej pod okiem Dietetyka. Radziłabym wybierać produkty pełnoziarniste, mające niski indeks glikemiczny, spożywane najlepiej do godziny 16.00.
Tycie po rzuceniu palenia jest zawsze sprawą indywidualną. Dużo zależy również od tego, ile Pani pali. Należy utrzymać dietę ubogoenergetyczną, tak aby nie dopuścić do przyrostu masy ciała.
Serdecznie zapraszam na konsultację.
Witam Panią,
Myślę, że koniecznie powinna Pani skontaktować się z dietetykiem i ustalić odpowiednio zbilansowany dla Pani jadłospis. Powinien zawierać produkty z wszystkich podstawowych grup żywnościowych, w tym również węglowodany. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to główne nasze źródło energii. Jeśli będzie Pani przestrzegała zaleceń dietetyka i przygotowanego jadłospisu to uda się Pani "rzucić palenie i nie przytyć".
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny