Ostatnio dużo czytałem na temat ZOK. W pewnym momencie jednak doszedłem do niepokojącego artykułu, który zaprząta moją głowę.Było tam napisane tak:,,Normalny człowiek ma w ciągu dnia kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy myśli, często sprzecznych i wzajemnie się znoszących.Ale spełniają się wszystkie, więc summa summarum czasami długo trwa spełnianie konkretnej myśli."Źródło : prekognicja.pl
I teraz mnie to nurtuje, bo przecież to nieprawda, że ,, spełniają się wszystkie".Przykładowo, jeśli matka cierpiąca na ZOK ma myśl: ,, zabiję swoje dziecko" to nigdy tego nie zrobi, no więc ta myśl jest fałszywa.Tylko mnie to wciąż nurtuje.
Chciałbym, żeby mnie ktoś przekonał, że te natrętne, intruzywne myśli są fałszywe i nigdy się nie sprawdzą.
PS.Następną wizytę u psychologa mam dopiero za miesiąc, więc z tego powodu potrzebuję pomocy wcześniej drogą internetową.
Z góry dziękuję za wsparcie.
mgr Andrzej Głodek
mgr Andrzej Głodek
Psycholog, Terapeuta
Poznań
Dzień dobry,
Myśli nie trzeba rozpatrywać jako "prawdziwe" lub "fałszywe". Można o nich myśleć jak o informacjach, które płyną z Twojego mózgu do Ciebie, jako takie są neutralne.
W samym zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym istnieje silny lęk, że myśl doprowadzi do czynu. Istotną częścią jest, że - tak jak piszesz - myśli np. o zabiciu kogoś nie są realizowane.
Natomiast przekonanie Cię może być niemożliwe - to jest próba znalezienia rozwiązania na poziomie intelektu, gdy problem jest w wielkiej części na poziomie emocji.
Życzę powodzenia w terapii i polecałbym podjęcie terapii w tygodniowych, maksymalnie dwutygodniowych odstępach.
Pozdrawiam,
Andrzej Głodek

lek. Krystyn Czerniejewski
lek. Krystyn Czerniejewski
Psychiatra, Terapeuta
Cieszyn
,,Normalny człowiek ma w ciągu dnia kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy myśli, często sprzecznych i wzajemnie się znoszących. Ale spełniają się wszystkie, więc summa summarum czasami długo trwa spełnianie konkretnej myśli." Nie rozumiem tego. Co znaczy, że "myśli się spełniają"? Być może "prekognicji" chodziło o to, że od pomyślenia o czymś do realizacji pomysłu musi upłynąć sporo czasu. Nasze postanowienia nie realizują się same! Jeśli mamy poczucie ich bezsensowności lub bezpodstawności to je odrzucamy!
Zaburzeniom obsesyjnym towarzyszy przekonanie o absurdalności tych myśli i najczęściej są one niezgodne z charakterem człowieka. I dlatego nie są realizowane.
Może Pan ze spokojem czekać na wizytę u psychologa., Ale trzeba ją zrealizować!
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Małgorzata Mróz
mgr Małgorzata Mróz
Psychoterapeuta, Dietetyk
Jaworzno
Witam. Osoba, która doświadcza ZOK przeżywa swoje myśli jako bezsensowne, absurdalne, wstydliwe czy krępujące, ale też ma poczucie, że są nieuniknione i trudno im się sprzeciwić. Natrętne myśli nie są jednak nigdy realizowane, chociaż kiedy się pojawiają towarzyszy im nasilony lęk, iż niebawem dojdzie do ich realizacji a także usilne próby zapobieżenia temu. Podsumowując, osoba dotknięta tym zaburzeniem nie traci świadomości, kontroli i woli decydowania o swoich czynach, aczkolwiek tego właśnie najbardziej się obawia. Uważam, że warto zadbać o siebie i podjąć regularną, cotygodniową psychoterapię, bo częstotliwość comiesięczna nie daje szans na przepracowanie problemu. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Specjaliści w zakresie leczenia: nerwica natręctw

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra, Terapeuta

Kraków

Aleksandra Barańska

Aleksandra Barańska

Psycholog, Terapeuta

Kraków

Lucyna Kwoczak

Lucyna Kwoczak

Psycholog

Bielsko-Biała

Karolina Fotyga-Lipińska

Karolina Fotyga-Lipińska

Psychoterapeuta, Terapeuta

Warszawa

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 47 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.