ogólne porady przy wykonywaniu ćwiczeń

49 odpowiedzi
Pytanie jest banalna.Jeśli boli mnie krążek w kręgosłupie i ból promienieje do prawego barku.To znaczy że przesuną się w prawo i w celu korekty trzeba wykonywać ćwiczenie w lewo by przesuął się na swoje miejsce w celu osiągnięcia centralizacji?
To nie jest takie proste, najczęściej ruchy korygujące są bardziej złożone. Niezależnie od poziomu uszkodzenia, ćwiczenia które są na YouTube mogą pomóc - youtube.com/watch?v=SkdxLg32qoo. Jeśli dolegliwość nie minie to sugeruję konsultację u doświadczonego fizjoterapeuty.

Krążek międzykręgowy nie boli, to ucisk korzenia nerwowego przez przepuklinę międzykręgową może powodować ból i stan zapalny. Polecam wizytę u terapeuty manualnego aby dobrał odpowiednie ćwiczenie
Witam serdecznie,

Odpowiedź należy zacząć od tego że bardzo ciężko zmienić lokalizację, spowodować manipulację (nastawić) dany segment ćwiczeniami. Są inne bardziej efektywne metody pracy aniżeli ćwiczenia w owej dolegliwości.
Ćwiczenia proszę traktować jako profilaktykę a nie środek leczniczy.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Niestety nie, jest to trochę bardziej skomplikowane. Sam krążek nie ma możliwości "wrócenia" na swoje miejsce. Jeśli rzeczywiście przyczyną bólu jest ucisk korzenia nerwowego, to zalecałbym terapię manualną u specjalisty. Pozdrawiam
Czasami - pierwsze dni lub tydzień wykonujemy w stronę prawą żeby uciec od bólu. potem stopniowo wchodzi się w korektę czyli w przeciwną. Wszystko zależy, czy podczas korekty robionej od razu boli, czy nie.Jeśli nie boli i po kilkunastu powtórzeniach wygląda to nadal dobrze to można spokojnie korygować. Należy kierować się bólem, a raczej jego brakiem.
Pierwsze pytanie: skąd pewność, że boli krążek? Jest on unerwiony z nerwu zatokowego wstecznego i dokładność odczuwania z niego bólu to 6-8 segmentów. Tzn., ze nawet jesli uszkodzony jest krążek, nie czujemy tylko jego, a dużo większy obszar.
Pytanie nr dwa: Kto stwierdził, że krążek się przesunął? One się nie przesuwają. Może dojść do pojawienia się wypukliny, na skutek uszkodzenia blaszek kolagenowych tworzących pierścień włóknisty, ale nie ma możliwości wysunięcia się całego krążka. Samo uszkodzenie dysku(krążka), jest też rzeczą wtórną. Istnieje prawdopodobnie kilka przyczyn, które u Pana do tego doprowadziły.

Wykonywanie ćwiczeń na jedną, bądź drugą stronę to strzelanie na ślepo. Może pomóc, ale może też zaszkodzić.

Polecałbym wizytę u dobrego terapeuty, który po dokładnym badaniu określi plan działania. Pozdrawiam
Jeżeli ustawisz szyję w rotacji w lewo, to tył krążka "patrzy" na stronę prawą (czysta mechanika). Pytanie podstawowe w jaki sposób chcesz ćwiczyć, co konkretnie robić. Udaj się lepiej do fizjoterapeuty do gabinetu ze wszystkimi badaniami. On pokaże Ci bezpieczne i skuteczne ćwiczenia. Pozdrawiam
Witam.
Opisane objawy mogą wskazywać na problem z dyskopatią i w związku z tym bólem promieniującym do barku. Centralizacja o której mowa dotyczy metody terapii wg. McKenzi'ego. Jest to starsza biomechaniczna metoda leczenia zaburzeń dyskowych i w tej koncepcji przy opisanych problemem należałoby wykonywać raczej ćwiczenia w kierunku w prawo w celu centralizacji. Niestety to tylko teoria i powinna zostać przeprowadzona dokładna diagnostyka funkcjonalna przed zaleceniem jakichkolwiek ćwiczeń czy autoterapii. W tym celu najlepiej zgłosić się do gabinetu fizjoterapeuty, który zbada i doradzi, co zrobić z tym problemem.
Pozdrawiam
Witam, myślę, że nie boli Pana/Panią krążek a raczej wrażliwa struktura, którą być może ucisnął. Owszem przesunął się w prawo ale podejrzewam, że również do tyłu i jeśli chcemy osiągnąć zjawisko centralizacji to prawą stronę musimy "zamykać" a więc wykonywać ruchy głową właśnie w prawo. Jest to czysta hipoteza bo jak wyżej napisałem, często problemem jest jednoczesne wysunięcie ku tyłowi i wtedy powinno się wykonywać ruch wyprostu również w celu zatrzymania dalszego uwypuklenia.
Wspomnę również, że problemem wcale nie musi być tzw. krążek ani nawet kręgosłup ale to już szerszy temat:) Bez właściwego badania to wszystko są hipotezy. Pozdrawiam
Witam,
Sprawa nie jest tak banalna (gdyby tak było fizjoterapeuci nie musieliby pracować z pacjentami z bólem kręgosłupa). Owszem - jeżeli przyczyną bólu jest faktycznie krążek międzykręgowy uciskający struktury po prawej stronie będziemy dążyć do "przesunięcia" go w lewo. Uzyskać to możemy między innymi przez skłony boczne kręgosłupa w PRAWO. Są jednak sytuacje, kiedy takie działanie nie przynosi efektów, a wręcz pogarsza sytuację i trzeba wykonywać inne ruchy terapeutyczne. Czasami przyczyna bólu znajduje się w innych tkankach (np. mięśnie). Do samodzielnego wykonywania bez konsultacji z fizjoterapeutą mogę zalecić wykonywanie ruchów zmniejszających lub nienasilających (niewywołujących) dolegliwości bólowych oraz unikanie ruchów, które ten ból wywołują. Osobiście jednak udałbym się do fizjoterapeuty przynajmniej na jedną wizytę.
Pozdrawiam
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się noworodkami
Witam. Wbrew pozorom pytanie nie jest aż tak banalne i myślę, że to rozwiązanie zbytnio nie pomoże ponieważ należy najpierw ocenić czy ten problem faktycznie ma podłoże dyskowe. Jeżeli ma należy zastosować odpowiednie postępowanie opierające się na badaniu funkcjonalnym i odpowiednio dopasowanym leczeniu manualnym.
Witam! niestety odpowiedź nie jest tak banalna. Promieniowac może wszystko, nie tylko ucisk krążka. Dysku nie da sie zcentralizoewac. Mozna go inaczej ułożyć troszeczke. Wszytsko musi zostać poddane dokładnemu badaniu żeby można planować ćwiczenia.
Nie jest to taka prosta zależność. Najczęściej jest to odwrotny kierunek, rotacja lub zgięcie boczne, przeprost, a czasem dołącza się komponentę zgięciową. Kierunek ruchu dobiera fizjoterapeuta z doświadczeniem w terapii McKenziego. Jeżeli stwierdzi, że leczenie powtarzanymi ruchami nie daje pełnej eliminacji bólu, dokłada mobilizację, manipulację.
Dlatego lepiej nie szukać samemu, bo można sobie zaszkodzić, tylko proszę zdać się na doświadczonego fizjoterapeutę. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Zanim zacznie Pan/ ani wykonywać ćwiczenia, należy skonsultować to z lekarzem/ terapeutą manualnym. Niestety krążek nie przesuwa się w lewo i w prawo. Mechanizm patologi dysku międzykręgowego jest dużo bardziej skomplikowany. Jest jednak wiele metod, które pozwalają na zwalczenie problemu. Pozdrawiam
Witam, oczywiście nie mamy pewności czy chodzi o jakąkolwiek formę przesunięcia się krążka. Należy przede wszystkim doprowadzić do normalizacji napięć na strukturach ciegnowych w obrębie szyi oraz klatki piersiowej, aby przemodelowac tkanki objęte napięciem, w celu uwolnienia receptorów bólowych. Pozdrawiam
Witam.
Nie jest to takie proste, gdyż nie da się tego określić bez badania ruchem. Ogólnie zgięcie w lewo (lewe ucho zbliża się do lewego barku) będą sytuację pogarszały, gdyż spowodują jeszcze większe przesunięcie "dysku" w prawo. Nie polecam działań na własną rękę szczególnie jeżeli chodzi o kręgosłup szyjny (obecność rdzenia kręgowego i tętnic). Wizyta u fizjoterapeuty leczącego kręgosłup, dokładny wywiad i badanie a będzie bezpieczniej.
Proszę przy ruchach uważać na objawy, im ich więcej tym ruch robi więcej szkody.
Pozdrawiam
W przypadku parestezji nie ma banalnych pytań najwyżej może być głupia odpowiedź. Nie jest rozsądne udzielanie porad w zakresie leczenia tego typu objawów przez internet. Promieniowanie może mieć podłoże zarówno w kręgosłupie jak i strukturach poza kręgosłupowych. Do przyczyn leżących po stronie kręgosłupa można zaliczyć krążek ale również inne powody drażnienia korzeni nerwowych. Zwykle metodyka terapii stenozy zależy od jej przyczyny dlatego proponuję udać się do specjalisty - choćby fizjoterapeuta - i poszukać dokładnej przyczyny by w następnej kolejności dobrać prawidłowy tor terapii.

P.s. obraz radiologiczny nie zawsze idzie w parze z obrazem klinicznym. Tak więc jeśli ocena stanu klinicznego i powodu parestezji jest na podstawie opisu MRI to nie jest to jeszcze podstawą do wytycznych z zakresu terapii mechanicznej.
Mój wniosek jest taki: trzeba iść do Terapeuty Manualnego OMT bo mnie uczono że dyski nie przesuwają się a ćwiczenie na siłę może źle się skończyć. Pozdrawiam
Dzień Dobry,
skąd stwierdzenie, że boli Pana/ią krążek międzykręgowy? By ocenić stan kręgosłupa należałoby wykonać dokładne badanie manualne. Proszę udać się do terapeuty manualnego, na pewno rozwiąże Pana/i problem.

Pozdrawiam
Patrycja Lehmann, RehaBalance
wtedy należy udać się do fizjoterapeuty w celu diagnostyki i odpowiedniego leczenia
pozdrawiam
Dzień dobry. Jeżeli ból promieniuje w prawą stronę, tzn. aby doszło do centralizacji musimy zamknąć prawą krawęć, czyli wykonywać ruch w prawym kierunku. Wtedy krążek będzie przesuwać się w lewą stronę, czyli do centrum. Pozdrawiam
Witam niestety tak łatwo to nie działa chociaż jesteśmy czasami sami sobie w stanie pomóc już tłumacze jak to działa ćwiczenia przekierowujące jądro krążka nie zadziałają jeśli nie ułożymy głowy w odpowiedni sposób taki jak do manipulacji danym segmentem o ile to jest główną przyczyną natomiast jeśli tylko krążek powoduje ból zalecałbym wizytę w celu jego usunięcia. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry,
kręgosłup jest silnie ustabilizowaną strukturą i kręgi nie "wsuwają się i wysuwają" na zawołanie. Jeśli faktycznie jest to problem z kręgosłupem radziłabym udanie się do terapeuty, który dokładnie zdiagnozuje problem.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka- Jagodzka
Przy takim schorzeniu , zdjagnozowal bym sie dokladniej...
Dzień dobry. Krążek międzykręgowy jest tylko częściowo unerwiony. Natomiast pochodzenie bólu nie koniecznie musi być związane z "bolesnym" krążkiem. Ból zazwyczaj pochodzi z wydostającego się jądra miażdżystego, które nawet zbliżając się w okolicę nerwów może spowodować jego zapalanie - i tak zwykle bywa. Zagadnienie centralizacji jest, z tego co wiem, stosowane w leczeniu terapią Mc Kenzie'go, i zdaniem fachowców coraz bardziej wątpliwą teorią. Zatem zastosowanie ćwiczeń wg koncepcji "ćwicz w prawo lub lewo" jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Polecam aby się udać do terapeuty, który pracuje wg tej metody lub innego fizjoterapeuty/osteopaty, który zbada i zastosuje bezpieczne i skuteczne leczenie. Nadmieniam, że do dokładnego określenia uszkodzenia krążka niezbędne jest wykonanie badanie MRI.
Witam
To tak nie działa. Krążka nie da się wsunąć i wysunąć. Radzę udać się do fizjoterapeuty, doświadczony wytłumaczy zasady powstawania degeneracji krążka i bólu. Dobierze właściwy trening.
Pozdrawiam
Gdyby było to takie proste pacjenci nie mieliby operacji a fizjoterapeuci nie musieliby kończyć 5 letnich studiów i specjalistycznych kursów. W przypadku przepuklin ból najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym w obrebię struktur na które uciska. Odpowiednio dobrane pozycje ułożeniowe mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe ale nie spowodują powrotu krążka na swoje miejsce. Dobrze dobrana fizjoterapia jest w stanie zlikwidować dolegliwości bólowe, poprawić stan funkcjonalny pacjenta oraz zapobiegać takim incydentom w przyszłości.
Niekoniecznie...wykonywanie ćwiczeń w przeciwnym kierunku (czyli w lewo) może spowodować jeszcze większe dolegliwości. Zgięcie w lewo powoduje przesunięcie dysku w prawo = poszerzenie przestrzeni międzykręgowej po prawej stronie. Na początek polecam robić przeprosty. Jeśli one nie pomogą, dopiero wtedy warto rozważyć wzorzec doboczny. Programowanie ćwiczeń na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Polecam skontaktować się z najbliższym w okolicy specjalistą Mc Kenzie.
Witam. Odpowiedz nie jest oczywista. Zakladajac ze mamy doczynienia z rwa barkowa objawiajaca sie bolem promieniujacym (nie musi tak byc, chyba ze zostalo potwierdzone) i obecnym podraznieniem korzenia nerwowego przez przepukline krazka miedzykregowego to trzeba zwocic uwage na jej wielkosc. Przy wypuklinie ruch w strone bolu powinien centrowac jadro miazdzyste ale jezeli mamy doczynienia z przepuklina badz sekwestrem tym ruchem mozemy wrecz doprowadzic do zaostrzenia dolegliwosci bolowych a nawet do oderwania fragmentow krazka (jadra miazdzystego).
Opisuje Pani model terapii McKenzie ale z błedem, jeśli trzyma Pani mydło między dłońmi i ściśnie je Pani z lewej strony to mydło przesunie się w stronę przeciwną, tak jak krążek miedzy kręgowy, więc jeśli chce Pani to mydło z powrotem na swoim miejscu więc ruch powinien być wykonany w stronę prawą. Więc zgodnie z tą zasadą ruch korekcyjny powinien być wykonywany w stronę bólu w zakresie odczuwalnego komfortu.
To nie jest takie proste - jeśli mamy problem dyskowy nie jest to odpowiedz przez internet - potrzeba dobrej diagnostyki w gabinecie u Terapeuty. Pozdrawiam.
Niekoniecznie. Najlepiej jest słuchać swojego ciała i wykonywać ruchy przeciwne do tych , które powodują ból. Tzn. jeżeli bolesny jest skłon w prawo , to wykonujemy tylko skłon w lewo, jeżeli bolesna jest rotacja prawa to wykonujemy tylko lewą , a prawej nie.
Jeżeli ból jest z prawej strony, najprawdopodobniej wysunięcie krążka międzykręgowego jest w prawo. Ruch przesunięcia bocznego, zgięcia szyi w prawo prawdopodobnie będzie ruchem reponującym, ale... jeżeli nie jest to ból od krążka tylko od mięśnia to nie pomoże, jeżeli zaś ból jest kwestią przepukliny niereponowalnej lub stenozy to nie tylko nie pomoże, ale zaszkodzi. Możliwe są jeszcze inne powody bólu barku po prawej stronie. Lepiej udać się do specjalisty metody McKenzie, który zdiagnozuje reakcje bólowe i określi, który ruch pomaga, a który szkodzi.
Jeżeli taki specjalista stwierdzi, że metoda nie może pomóc (przepukliny niereponowalne, mięśnie) to trzeba udać się albo na terapię tkanek miękkich, albo na stabilizację spiralną. Pozdrawiam
Witam. To niestety nie jest takie oczywiste. Poproszę o więcej informacji. Kiedy boli (rano, wieczorem, w nocy)? Jak daleko ból promieniuje? Jak zachowuje się przy ruchach głowy? Czy występuje ograniczenie zakresu ruchu przedramienia? Czy występują zaburzenia czucia? Sugeruję badanie czynnościowe.
Szanowna/y Pani/e,
kręgosłup szyjny jest na tyle poważnym obszarem, że sugeruję nie "leczyć" do na własną rękę. Zamiast tego proponuję udać się do Fizjoterapeuty/Trenera Personalnego.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Pogląd, wg którego terapeutycznie (poprzez ćwiczenia, manipulacje etc) jesteśmy w stanie wpłynąć na repozycją dysku międzykręgowego nie znajduje żadnego potwierdzenia w faktach.
Zalecam wizytę u rozsądnego specjalisty w celu określenia źródła problemu i wdrożenia programu terapeutycznego.
Pozdrawiam
Krążek w kręgosłupie nie boli.;) Proszę się udac do fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu problemów z kręgosłupem a by wykonac prawidłowa diagnostyke. Ból w barku może byc spowodowany 5 innymi dolegliwościami i nie musi byc związany z kręgosłupem.
Możliwe, że ćwiczenia w lewo pomogą. Czasem organizm sam podpowiada leczący kierunek ruchu. Jest oczywiście ryzyko, że objawy się nasilą i jeśli to faktycznie krążek międzykręgowy odpowiada za objawy to może też dojść do osłabienie mięśni tej kończyny.
Nieee ! GZ
Witam, pytanie może i jest banalne ale odpowiedź wcale nie musi być oczywista. Ból promieniujący do prawego barku wcale nie musi pochodzić z "przesunięcia" krążka. Nie wiem co jest przyczyną tego bólu najlepiej proszę udać się do specjalisty, który będzie w stanie pomóc. Nie sądzę żeby wykonywanie "jakichś" ćwiczeń mających na celu centralizację krążka było zasadne bez właściwej diagnostyki.
Pozdrawiam
Witam, dysk międzykręgowy nie boli. Najprawdopodobniej bolą inne struktury. Ćwiczeniami nie naprawi Pan/i. Trzeba dobrze zdiagnozować i wyleczyć.
Pytanie może i jest banalne ale odpowiedź to już niestety nie:(.Proszę pamiętać o pracy w skomplikowanych łańcuchach kinestatycznych , które muszą przebiegać w optymalnych warunkach biomechanicznych.Ta wiedza jest niezbędna do tego żeby skorygować patologię ustawień a więc proszę się udać do specjalistycznego fizjoterapeuty.Pozdrawiam .
Witam. Skąd pewność, że ból jest wywołany przez uszkodzenie krążka międzykręgowego? Było wykonywane badanie dodatkowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy?
Ból barku może być wywołany przez cały szereg czynników, które należy zbadać. Co do ćwiczeń wg. metody McKenziego (o której chyba mowa) to nie jest to niestety takie proste. Określenie konkretnych ćwiczeń wymaga zebrania bardzo szczegółowego wywiadu. Zachęcam do odbycia konsultacji fizjoterapeutycznej. Samodzielna próba leczenia może przynieść nieoczekiwane skutki. Pozdrawiam
Witam,
Pytanie jest bardzo ogólne i ciężko jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Aby zaplanować ćwiczenia, trzeba dokładnie określić poziom i kierunek wysunięcia krążka międzykręgowego, ale przede wszystkim wykluczyć inne przyczyny bólu barku i kręsgosłupa. Najważniejsza jest dokładna diagnostyka, a późniejszej kolejności dobór terapii. Wracając do pytania, repozycja krążka międzykręgowego odbywa się w kierunku przeciwnym do jego wysunięcia, co oznacza, że należy wykonywać ćwiczenia, które powodują cofanie/osłabianie się dolegliwosći bólowych.
Witam,
Jesli jesteś specjalistą i dokonałaś potrzebnych testów, które pozwoliły Ci na taką diagnozę to ja nie będę z tym polemizował. Nie można dokonać takiej oceny i wypowiedzieć sie w sposób celowy. "Krążek" sie nie przesuwa - zrób MRI przed cw i po cw i zobaczysz, że nie ma zmiany w obrazie choć ból może minąć.
Pozdr
K.
witam. Logika jakaś w tym jest:) ale w praktyce to wszystko wygląda inaczej. Jeśli doszło do tendencji złego ustawiania się kręgu który pociąga za sobą też żebra to wykonując ruch w stronę korekty można odczuć ulgę ale nie sprawi tm że stricte zadziała manipulacyjnie na konkretny zaatakowany bólem z ograniczeniem ruchomości segment. Radzę udać się do chiropraktyka w celu uruchomienia prawidłowej pracy rotacyjno-ślizgowej zablokowanego segmentu kręgosłupa ale podejrzewam że raczej kilku segmentów i wtedy owszem pilnować się podczas wykonywania ćwiczeń w celu utrwalenia pracy chiropraktyka. Polecam Pilates w celu przywrócenia prawidłowej postawy i lepszej elastyczności. pozdrawiam
Skomplikuję trochę... Czy jeżeli założymy, że jakiś kierunek pracy będzie działał terapeutycznie, ale reakcja pacjenta tego nie potwierdzi, należy pracować w tym kierunku?
Przykładowo, stosując m.in. techniki Mulligana, zawsze:
1) szukamy techniki i kierunku 2) wykonujemy na próbę, patrząc na reakcję pacjenta 3) jeżeli nie działa, szukamy czegoś innego!
Zgodnie z tą filozofią, nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie bez sprawdzenia, czy kierunek ruchu rzeczywiście daje efekt centralizacji objawów. Ponieważ przedstawiona diagnoza i zadane pytanie posługuje się językiem szkoły McKenzie'ego, proponuję poprosić jeszcze o opinię terapeuty tej metody.
Pozdrawiam, KM
Po pierwsze szczerze wątpię by bolał sam krążek, dolegliwości raczej pochodzą z ucisku na struktury miękkie, a po drugie żeby ocenić że przesunął się konkretnie sam dysk należałoby wykonać badanie rezonansem magnetycznym. Radziłabym wybrać się do doświadczonego fizjoterapeuty który oceni dokładnie co jest powodem dolegliwości bólowych i zaplanuje przebieg terapii.
pozdrawiam serdecznie