Od tygodnia mam zmieniony lek z seronil na cital. Jaka jest różnica w działaniu i po jakim czasie? D

4 odpowiedzi
Od tygodnia mam zmieniony lek z seronil na cital. Jaka jest różnica w działaniu i po jakim czasie? Dalej mam lęki -jak sobie z tym radzić. Oprócz tego menopauza z wszystkimi przykrymi objawami.
Cital działa silniej na wychwyt zwrotny serotoniny, nie powinna Pani odczuwać działań niepożądanych. Proponuję też konsultację ginekologiczną i rozważenie HTZ (hormonalnej terapii zastępczej) w związku z okresem menopauzy. - To często bardzo pomaga na nastrój. Leki psychiatryczne działają po kilku tygodniach. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W okresie menopauzy istotna jest opieka lekarska, która pomoże uporać się z objawami z perspektywy medycznej. Warto rozważyć również spotkanie z psychologiem czy psychoterapeutą, który towarzyszy, wspiera oraz pomaga radzić sobie z wyzwaniami tego bardzo ważnego etapu w życiu każdej kobiety. Badania wskazują, że problemy z nastrojem, lękiem oraz innymi emocjami, a także natrętnymi myślami dotykają w tym czasie wielu kobiet, szczególnie o określonym typie osobowości. Warto rozważyć wizytę u psychologa, lub skorzystanie z dostępnych na rynku podręczników samopomocowych do pracy z lękiem, np. Kelly G. Wilson i Troy DuFrene, W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem. Gdańsk: GWP (2018).
Dzień dobry, w zasadzie najlepszą osobą by odpowiedzieć na pierwszą część Pani pytania jest lekarz psychiatra, najlepiej ten, który przepisał Pani leki i zna Panią jako swoja pacjentkę. Odnosząc się do drugiej części Pani wypowiedzi "dalej mam lęki- jak sobie z tym radzić" - pozwolę sobie poprzeć poprzedniczkę.
Leczenie psychiatryczne, dobrze dobrane daje niejednokrotnie bardzo dobre efekty. Proszę jednak pamiętać, że lek działa na poziomie fizjologicznym co oznacza, że nie zmienia Pani myślenia czy treści Pani lęków. Zachęcam Panią do rozważenia pójścia na konsultację do psychoterapeuty. Najlepszym rozwiązaniem z reguły jest prowadzenie leczenia psychiatrycznego równolegle z psychoterapią. Pozdrawiam serdecznie,
Martyna Sobczyk/ pomocnaterapia
Czytając Pani post mam wrażenie, że Pani życie jest pełne udręki teraz lub od dłuższego czasu, czego Pani nie potrafi znieść jak pojawiają się nowe trudności, co jest zrozumiałe - trudno unieść wszystko na własnych barkach. Odnoszę także wrażenie, że leki nie spełniają do końca Pani oczekiwań i nie spełnią, gdyż mają swoje ograniczenia. Przed Panią decyzja: zapracuję na "lepsze" samopoczucie na co dzień lub będę dalej starała się przetrwać życie.
Pozdrawiam ciepło, cokolwiek Pani wybierze będzie to dobra decyzja.
Patrycja Kloza

Eksperci

Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Iwona Kutyła

Iwona Kutyła

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 230 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.