Miesiąc temu rozstałam się z partnerem. Byliśmy ze sobą 3,5 roku. Czuję, że moje samopoczucie się ty

7 odpowiedzi
Miesiąc temu rozstałam się z partnerem. Byliśmy ze sobą 3,5 roku. Czuję, że moje samopoczucie się tylko pogarsza. Czy mam do tego prawo? Czy to kwalifikuje się już do specjalisty? Czasem czuję, że braknie mi sił, by wstać rano do pracy, później na chwilę o tym zapominam, ale kiedy zostaję sama aż kręci mi się w głowie, czuje fizyczną niemoc i ból, nie mogę przestać płakać. Nie wiem, czy powinnam prosić już o radę fachowca, czy to tylko złamane serce, nie wiem czy wizyta u psychologa jest coś w stanie zmienić. Nie wiem co robić.
Dzień dobry,
rozstanie jak każda swego rodzaju strata przeważnie zostawia w nas pewien ślad. W zależności od intensywności relacji między osobą, z którą się rozstajemy, nasza reakcja na rozstanie bywa różna.
Odpowiadając na Pani pytania:
1. Oczywiście, że ma Pani prawo do odczuwania gorszego samopoczucia, to świadczy o tym, że ta relacja była dla Pani ważnym okresem w życiu. Niezależnie od tego czy była "dobra" czy "zła", była ona ważna.
2. Jeśli nie jest Pani w stanie funkcjonować tak jak do tej pory Pani funkcjonowała i to mocno odbija się na Pani życiu, to dobrym krokiem jest udanie się do specjalisty.

To co jest ważne przy każdej stracie, to akceptacja rzeczywistości. Rzeczywistości, która właśnie się dla nas zmieniła i do której teraz należy się dostosować. Niekiedy wymaga to od nas większego, a niekiedy mniejszego nakładu sił, ale to jest zależne jedynie od Pani. Psycholog może pomóc Pani w identyfikacji emocji, które obecnie Pani przeżywa, wyciągnięciu wniosków z doświadczeń oraz w uporządkowaniu wewnętrznego nastawienia na przyszłość.
Pozdrawiam
Jakub Łobiński

Szanowna Pani,
to zupełnie normalne, że kiedy przechodzimy przez zmianę życiową np. rozstanie z partnerem nasz nastrój obniża się na jakiś czas. Ma Pani prawo w takiej sytuacji odczuwać całą gamę emocji. Nad pomocą warto się zastanowić wtedy, gdy czuje Pani, że ten stan emocjonalny przeciąga się (np. trwa kilka tygodni) i uniemożliwia funkcjonowanie (np. realizowanie zadań w pracy). Psychologia ma sposoby na pomoc "złamanemu sercu" i jeśli tylko Pani może, warto się w tej sytuacji zaopiekować sobą, także korzystając z pomocy psychologa.
Pozdrawiam serdecznie
Adriana Bernady
Witam, proszę pamiętać aby dać sobie czas na przeżycie pewnego rodzaju żałoby. Rozstanie z partnerem po kilku latach związku, napiętnowane jest różnymi niekiedy sprzecznymi emocjami.
Gdy uzna Pani, że opisywany stan trwa zbyt długo zachęcam do skorzystania ze wsparcia specjalisty. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
przede wszystkim proszę przyjąć wyrazy współczucia z powodu straty którą Pani przeżywa. Jest to proces, który nazywamy żałobą po stracie i przebiega on u Pani w sposób normalny i zapewne prawidłowy. Rozumiem doskonale, że objawy mogą być dla Pani trudne i męczące. Dlatego z serca proponuję skorzystanie z pomocy psychologa, który pomoże Pani przejść przez najtrudniejsze momenty.
Pozdrawiam serdecznie
Szymon Niemiec
Dzień dobry, są sytuacje w których może Pani skorzystać z pomocy psychologa aby lepiej poradzić sobie ze stratą. Podczas tego typu spotkania można stworzyć przestrzeń do wyrażenia emocji i określenia sieci wsparcia. Po tych działaniach może Pani określić czy jest to pomoc wystarczająca czy wskazana jest psychoterapia.
Dzień Dobry,
widzę, że sprawa jest trudna. Zalecam kontakt ze specjalistą,aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
rozstanie z partnerem to ciężki okres dla każdego człowieka i ma Pani prawo tak się czuć. Na pewno warto dać sobie czas, prawo do słabości, do braku sił. Jeżeli natomiast Pani nastrój przez dłuższy czas będzie obniżony proszę pomyśleć o wsparciu. Pozdrawiam serdecznie