Dzień dobry, choruję na Hashimoto od dłuższego czasu jestem bardzo nerwowy, na wszystko reaguje wybu

7 odpowiedzi
Dzień dobry, choruję na Hashimoto od dłuższego czasu jestem bardzo nerwowy, na wszystko reaguje wybuchem złości, wszystko mnie irytuje i denerwuje . Jak sobie z tym poradzić?
Dzień dobry, w pierwszej kolejności polecałabym przyjrzeć się tym sytuacjom, które wywołują konkretne emocje - co jest ich wyzwalaczem, dlaczego to na nas tak działa. Następnym krokiem jest próba złamania powtarzalnego schematu i błędnego koła. W tym miejscu należy się zastanowić jak można by zareagować inaczej i próbować przy kolejnych sytuacjach do tego dążyć. Bardzo pomocne będzie prowadzenie dziennika uczuć i emocji. Chodzi tutaj o to aby zapisać sobie każdą taką sytuację i nie trzeba robić tego na bieżąco po tej sytuacji ale np. wieczorem zastanowić się nad przebiegiem danego dnia. W tym dzienniku wpisujemy co to była za sytuacja, jak do niej doszło co się wydarzyło. Następnie zapisujemy jaka była moja reakcja na nią, jakie odczuwałem/ał emocje i na jakim poziomie. Następnie możemy zapisać obecne objawy somatyczne jeśli takie wystąpiły. A na sam koniec zastanawiamy się jak byśmy chcieli zachować się w tej sytuacji. Dodatkowo polecam stosowanie techniki mindfulness aby skupić się na tym co jest tu i teraz :)

Witam serdeczne,
Odpowiednie dobranie leków hormonalnych, kontrolę co pół roku, ważna jest suplementacja Omega3, magnez (wieczorem) D3 (rano), można dołączyć probiotyki SANPROBI, i serdecznie zachęcam do podjęcia psychoterapii CBT tak jak Pani mgr wyżej zaznaczyła by przyjrzeć się sytuacją-emocją-reakcją.
Pozdrawiam serdecznie,
BMB
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o choroby tego typu, zawsze najlepiej skonsultować sytuację z lekarzem (w tym przypadku endokrynologiem) i zrobić morfologię i inne zlecone przez lekarza badania. To pozwoli sprawdzić czy wyniki się nie pogorszyły. Jeśli tak - modyfikacja dawki lub zmiana leku powinna pomóc. Jeśli nie - dobrze byłoby skonsultować sytuację z psychoterapeutą, który nauczyłby odpowiednich umiejętności i technik - takie jak te wymienione powyżej:)
Pozdrawiam!
Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy wykonać wszystkie badania kontrolujące gospodarkę hormonalną jakie zaleciłby lekarz specjalizujący się w dziedzinie endokrynologii. Jeżeli leczenie jest odpowiednie a wyniki badania pod względem fizjologicznym nie budzą wątpliwości warto skorzystać z jednorazowej wizyty u Psychologa. Podczas takiego spotkania zostaną poruszone różne obszary z Pana życia w celu diagnozy co może być przyczyną takiego zachowania i czy jest to w jakikolwiek sposób powiązane z Pańską chorobą. Podczas takiej wizyty oprócz wstępnej diagnozy można liczyć na uzyskanie narzędzi do radzenia sobie z takim stanem w przyszłości lub informacji zwrotnej o dalszych krokach, które muszą zostać podjęte, aby stan w którym aktualnie się Pan znajduje został zredukowany i nie wpływał na Pana negatywnie.
Dzień dobry, gospodarka hormonalna odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu równowagi naszych organizmów. Jak wielka to rola, dowiadujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy hormony zostają rozregulowane i w naszym ciele zaczyna się kręcić karuzela.
Domyślam się, że jest Panu trudno i stąd poszukiwanie wsparcia i sposobu na przeżycie swoich emocji w bezpieczny sposób.
Pierwszym krokiem jest kontakt z lekarzem, który poprowadzi Pana w terapii hormonalnej. To podstawa od której warto zacząć.
Tym, co pozostaje w Pana strefie wpływu, jest dbanie o swój codzienny balans. Zdrowa dieta, spacery, unikanie używek, dbałość o swoje zdrowie psychiczne, aktywność fizyczna... Lista jest długa i wiele możnaby do niej dodać - najlepiej, gdyby stworzył Pan swoją. Sami najlepiej wiemy, a może czasem bardziej czujemy, co nas buduje i zwraca komfort, a co działa destabilizująco.
Kolejnym elementem może być skorzystanie z doraźnego wsparcia psychologa/ psychoterapeuty, lub wejście w stały proces terapeutyczny. Być może jest w Panu, Pana życiu coś - poza hormonami- co "woła" o uzdrowienie. Tak to już jest, że jesteśmy systemem naczyń powiązanych i poruszenie jednego, oddziałuje na drugie. Warto zadbać o siebie i poświęcić sobie uwagę, to zawsze procentuje. Pozdrawiam serdecznie.
Dysregulacja emocji, zwłaszcza związana z chorobą Hashimoto, może być trudna do zniesienia. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc:

1. **Współpraca z lekarzem:** Skonsultuj się z lekarzem, aby dostosować leczenie Hashimoto. Optymalne leczenie hormonalne może pomóc w stabilizacji nastroju.

2. **Zarządzanie stresem:** Praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, mogą pomóc w redukcji stresu. Regularne ćwiczenia fizyczne także przynoszą korzyści.

3. **Rozwój świadomości emocji:** Staraj się zrozumieć swoje reakcje emocjonalne. Zapisywanie dziennika emocji może pomóc w identyfikowaniu wzorców i lepszym zrozumieniu, co powoduje Twoją złość.

4. **Terapia psychologiczna:** Psychoterapia, zwłaszcza techniki behawioralne czy terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i naukę zdrowszych strategii radzenia sobie.

5. **Zdrowa dieta:** Dieta bogata w składniki odżywcze może wpływać na samopoczucie psychiczne. Skonsultuj się z dietetykiem w celu opracowania zdrowej diety.

6. **Współpraca z bliskimi:** Dziel się swoimi uczuciami z bliskimi. Otwarta komunikacja może pomóc zrozumieć, jakie wsparcie potrzebujesz.

Pamiętaj, że każdy ma inny sposób radzenia sobie, więc może to wymagać eksperymentowania z różnymi strategiami. Jeśli zauważysz, że nie możesz sam sobie poradzić z problemami emocjonalnymi, zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Jeśli po odpowiednio dobranych lekach nadal będzie Pan odczuwał większą nerwowość zachęcam do konsultacji u psychologa lub psychoterapeuty.