Mam 29 lat w 2017 roku przeszedłem operację usuniecia przepukliny L5-S1. Bóle po kilku latach powróc

3 odpowiedzi
Mam 29 lat w 2017 roku przeszedłem operację usuniecia przepukliny L5-S1. Bóle po kilku latach powróciły ale nie w takim natężeniu(powiedzmy w 30%).
Bole są przewlekłe, po terapii manualnej jest lepiej ale nawraca. Odczuwam też ogromną sztywność odcinka lędźwiowego. W tamtym roku zacząłem pierwszy raz w życiu trening siłowy i do tego jakieś ćwiczenia na kręgosłup i dłuższy czas było lepiej chociaż bóle nadal występowały. Chciałbym wrócić na siłownie, czy mogę wykonywać takie ćwiczenia jak martwe ciągi i przysiady ? Jakie mięśnie mam wzmacniać i rozluźniać aby wyeliminować bóle o ile się jeszcze da. Poniżej opis rezonansu sprzed tygodnia. Czy mogę jeszcze żyć bez bólu ?

Fizjologiczna lordoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa w wykonanym badaniu MR zniesiona. Niewielkie lewowypukłe skrzywienie kręgosłupa.
Wysokość trzonów kręgów w odcinku lędźwiowym zachowana.
Sygnał szpiku kostnego bez zmian podejrzanych z ogniskami zwyrodnienia tłuszczowego.
Zmiany przeciążeniowe stawów międzykręgowych L4-L5, L5-S1.
Nawarstwienia kostne na przednich krawędziach trzonów L5-S1.
Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych trzonów L5-S1 o typie Modic I.
Krążek międzykręgowy L5-S1 ma uszkodzoną strukturę, widoczne jest obniżenie intensywności sygnałów w czasie T2 jako wyraz jego dehydratacji. Wysokość k.m. L5-S1 jest obniżona.
Na poziomie L4-L5 tylno-lewoboczna protruzja k.m. modeluje worek opony twardej, spłyca zachyłki boczne i lewy otwór m-krg.; w zachyłkach bocznych wchodzi w styczność z korzeniami L5 (L>P).
Na poziomie L5-S1 stan po discektomii; obecnie przyśrodkowo-prawoboczna i lewoboczna protruzja k.m. oraz drobne zaostrzenia kostne na krawędziach trzonów; zmiany spłycają zachyłki boczne i otwory m-krg. wchodzą w styczność z korzeniami S1 (L>P) i modelują lewy nerw L5.
Stożek końcowy rdzenia kręgowego jest prawidłowy.
Innych zmian ogniskowych w kanale kręgowym nie stwierdzono. Szerokość worka opony twardej w odcinku lędźwiowym jest prawidłowa.
Regularne wizyty u fizjoterapeuty, oraz trening wykonywany poprawnie technicznie i bóle wracać nie powinny. Czasem potrzeba dłuższej pracy niż kilka wizyt czy treningów. Pozdrawiam!

Rozumiem, że Twoja sytuacja jest dość skomplikowana. Na podstawie opisu rezonansu magnetycznego oraz Twojego doświadczenia, mogę zaproponować kilka sugestii:

1. **Konsultacja z fizjoterapeutą**: Skorzystaj z porady fizjoterapeuty, który może dostosować program ćwiczeń do Twoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Należy nastawić się na co najmniej kilkumiesięczny program regularnych ćwiczeń.

2. **Ćwiczenia wzmacniające**: Martwe ciągi i przysiady mogą być wskazane. Istnieje pewna dyskusja w środowisku naukowym dotycząca zalecanych ćwiczeń dla osób z bólami kręgosłupa, w tym martwego ciągu. Faktycznie, istnieją badania, które sugerują korzyści związane z wykonywaniem martwego ciągu w odpowiednio dostosowanym programie rehabilitacyjnym. Badania te wskazują, że odpowiednio wykonywany martwy ciąg może pomóc w wzmacnianiu mięśni pleców, nóg i bioder, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu kręgosłupa.

Jednakże, istotne jest odpowiednie dostosowanie obciążenia i techniki wykonania tego ćwiczenia, aby uniknąć dodatkowego obciążenia dla kręgosłupa. Zbyt duże obciążenie lub nieprawidłowa technika mogą prowadzić do dalszego uszkodzenia kręgosłupa lub zaostrzenia bólu.

Ważne jest więc, aby każdy program treningowy był dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, oraz żeby był nadzorowany przez doświadczonego fizjoterapeutę lub trenera personalnego, który może pomóc w odpowiednim dobraniu obciążenia i techniki ćwiczenia. Takie podejście pozwala uniknąć potencjalnych urazów i maksymalizuje korzyści z treningu, w tym z martwego ciągu.

3. **Ćwiczenia rozluźniające**: Wykonywanie ćwiczeń rozluźniających, takich jak rozciąganie mięśni pleców i bioder, może pomóc zmniejszyć sztywność i ból.

4. **Unikanie przeciążeń, ale nie obciążeń**: Staraj się unikać czynności, które mogą nasilać ból ponad 4 w skali do 10, takich jak długotrwałe siedzenie lub noszenie ciężkich przedmiotów bez odpowiedniego przygotowania.

5. **Regularna aktywność fizyczna**: Regularna, aktywność fizyczna może przyczynić się do zmniejszenia bólu i poprawy funkcji kręgosłupa.

6. **Konsultacja z lekarzem**: Ponieważ masz historię operacji przepukliny, ważne jest, aby przed rozpoczęciem nowego programu treningowego skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla Ciebie.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, dlatego najważniejsze jest dostosowanie programu leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.
Zdecydowanie odradzam martwe ciągi czy przysiady ze sztangą. Z opisu wynika że w strukturach węwnątrzstawowych kręgosłupa toczy się proces degeneracyjny, gdzie tkanki są osłabione. Proszę udać się do fizjoterapeuty najlepiej specjalizującego się w diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa i jednocześnie patrzącego dość szeroko na problemy zdrowotne. Problem u Pana w mojej ocenie jest wielowymiarowy i wymaga pogłębionej analizy w celu dobrania najlepszej ścieżki fizjoterapii i leczenia.
Sugeruję wizytę: Diagnostyka i terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.