Jak poradzić sobie z silnymi napadami lękowymi?

8 odpowiedzi
Już od dziecka miałam silne napady lękowe, które niestety były bagatelizowane przez moich rodziców. Dlatego nauczyłam się jakoś„kontrolować takie objawy jak: płacz, histeria, trzęsienie się rąk. Nie mogłam wyrażać swoich obaw. Ostatnio coraz częściej szukam zagadnień takich jak: porady napady lękowe, ponieważ mam dosyć tego kamuflażu. Chcę się nauczyć radzić z lękiem w sposób konstruktywny.
Witam panią. W radzeniu sobie z lękiem dobre rezultaty można osiągnąć z pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. Takie metody jak zapisywanie swoich objawów, widzenie związku z pojawiającymi się emocjami, określanie natężenia swoich uczuć jest pierwszym krokiem w oswojeniu lęku. Polecam też doświadczenie lęku, spotkanie się z tym uczuciem w grupie terapeutycznej. Jest wiele możliwości, natomiast wszystkie wymagają zaangażowania, czasu i pracy. Pozdrawiam i powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przepraszam, że odpisuję po tak długim czasie. Z przyczyn zdrowotnych miałam przerwę w swojej praktyce. Jeśli chodzi o napady lękowe proponuje spróbować terapii poznawczo-behawioralnej, która jest bardzo skuteczna w uporaniu się z takimi objawami. Z jednej strony pracuje się nad objawami lęku, które pochodzą z ciała, z drugiej natomiast szuka się podłoża psychicznego wystąpienia takich emocji. Gdyby była Pani zainteresowana zapraszam na konsultację, na której mogłabym coś więcej powiedzieć na ten temat. Pozdrawiam.
Zapraszam na spotkanie, pracuję w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
lęk można oswoić. Niezależnie od tego jak długo się z nim żyje.
Zachęcam do podjęcia pracy w ramach psychoterapii - dobra diagnoza, plan działania, monitorowanie postępów, to rzeczy, które pomogą wprowadzić światło,które pokaże o co z tym lękiem chodzi i jak można dokonać zmiany.
pozdrawiam
Witam, teczę stany lękowe, napady paniki, inne rodzaje lęku metodami psychoterapeutycznymi i hipnoterapeutycznymi. Terapia zawiera także naukę radzenia sobie samemu z tymi problemami. Najlepiej proszę się ze mną skontaktować powołując się na niniejszę odpowiedź. Pozdrawiam
Dzień dobry. Podczas psychoterapii może Pani w bezpiecznym otoczeniu, przy akceptacji psychoterapeuty nauczyć się jak oswoić lęk. Zobaczyć co go powoduje i jak sobie z nim radzić, kiedy lęk Pani pomaga a kiedy przeszkadza. Napady lękowe to obszerne zagadnienie, któremu warto poświęcić więcej czasu i uwagi a Pani zasługuje na to by móc cieszyć się życiem. Z doświadczenia wiem, że samemu trudno jest sobie poradzić. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty jakim jest psychoterapeuta/ka.
Witam Panią,

Najlepszą metodą leczenia napadów lękowych jest psychoterapia indywidualna. Farmakoterapia(leki) może wspomagać leczenie ale nie powinna być jedynym rodzajem leczenia. Należy wiedzieć że w tym przypadku leki nie rozwiązują problemów które wywołują napadu lękowe. W poszukiwaniu odpowiedniego psychoterapeuty radzę kierować się opiniami, doświadczeniem, renomą placówek w których pracują oraz doświadczeniem w leczeniu zaburzeń lękowych. Proszę zorientować się gdzie w pani okolicy znajduje się poradnia zdrowia psychicznego a następnie skontaktować się z tą poradnią i dopytać o specjalistów którzy tam pracują. Niestety w poradniach często nie mamy wielkiego wyboru a okres oczekiwania na wizytę jest długi. Najlepszym rozwiązaniem są gabinety prywatne psychoterapeutów w których wizyty trwają dłużej niż w poradnii oraz mamy duży wybór specjalistów. Innym plusem gabinetów prywatnych jest spora ilość informacji jaką możemy znaleźć w internecie na temat tych specjalistów.
Życzę powodzenia!

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
W silnym lęku przede wszystkim warto zacząć od farmakoterapii. Tutaj stosuje się leki z grupy przeciwdepresyjnych, które w trakcie terapii stopniowo osłabiają objawy. Są to leki całkowicie bezpieczne, nie uzależniają, a co najważniejsze skuteczne. Leki te przyjmowane regularnie przywracają do normy zachwiane poziomy neuroprzekaźników jak np. serotonina oraz normalizują oś hormonalną odpowiedzialną za stres. W następnej kolejności, kiedy lęk przestaje dominować myśli pacjenta warto, żeby udał się on na terapię, podczas której pozna swoje indywidualne mechanizmy powstawania i radzenia sobie z tym objawem. Służę radą i pomocą lekarską. Pozdrawiam. BL

Eksperci

Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Iwona Kutyła

Iwona Kutyła

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 230 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.