Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

8 odpowiedzi
Zawsze paraliżowała mnie nieśmiałość, nawet w najprostszych sytuacjach. Po prostu, nic nie mogłam z tym zrobić. W dzieciństwie chodziłam na terapię, jednak nie przyniosła ona żadnych skutków. Teraz nie jestem w stanie budować żadnych relacji, w pracy wolę się nie odzywać, przez co moje umiejętności są niedoceniane. Chcę to zmienić, ponieważ nie wyobrażam sobie tak dalej żyć.
Szanowna Pani,
zachęcałabym Panią do skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Nawet jeśli jako dziecko korzystała Pani z terapii, która nie przyniosła zmiany, to nie oznacza, że nie warto teraz podjąć decyzji o pomocy dla siebie. Warto zgłosić się do specjalisty, by to Pani, a nie nieśmiałość, czy lęk kierowały Pani życiem.
Pozdrawiam,
Małgorzata Krzak

Proponuje terapie. Na poradnictwo pani w niczym nie pomoże..
Dzień dobry,
Nieśmiałość składa się z charakterystycznych elementów do których między innymi należy uczucie zakłopotania czy lęku. Częste i nasilone ich odczuwanie sprzyja unikaniu sytuacji wyzwalających ww. odczucia. Jednak gdy już doświadczymy sytuacji wywołującej w nas dyskomfort to zaczynamy się koncentrować na naszych objawach fizjologicznych (np. drżenie rąk, bicie serca, zaczerwienie buzi, szybki i płytki oddech itp.) z przekonaniem, że mogą zostać zauważone przez innych i negatywnie ocenione.
Z wypowiedzi Pani wynika, iż w określonych sytuacjach towarzyszy Pani lęk, który ogranicza Pani swobodę, wycofuje z kontaktów społecznych oraz wpływa na sukcesy zawodowe. Opisane przez Panią zachowania oraz wzmianka o odbytej terapii w wieku dziecięcym nasuwa wiele pytań, których zadanie jest niezbędne w znalezieniu konkretnych technik radzenia sobie z nieśmiałością. W związku z czym zachęcam Panią do kontaktu z terapeutą w celu zebrania szczegółowego wywiadu, a następnie wspólnego zastanowienia się z nim czy jest wskazanie do psychoterapii.
Z poważaniem,
Adriana Ostafińska
Witam umiejętność swobodnego nawiązywania kontaktów interpersonalnych wchodzi w skład umiejętności i kompetencji miękkich (społecznych) które można stosunkowo łatwo wytrenować. Co do ograniczeń rozwoju tej umiejętności, jest tak jak w przypadku każdej cechy psychicznej, granice wyznaczają naturalne predyspozycje psychiczne danego człowieka. Jednakże można naprawdę wiele osiągnąć poprzez trening tejże umiejętności szczególnie jeśli trenujemy ja pod okiem specjalisty w częściowo kontrolowanym naturalnym środowisku. Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Radek :)
Proszę Pani,
Skoro, te stany, które określa Pani jako nieśmiałość, przeszkadzają w ważnych dla Pani sprawach, to wydaje się, że mogłaby Pani skorzystać z pomocy psychologa (o ile sama nie zdoła Pani przezwyciężyć niekorzystnych stanów).
Witam Panią. Nieśmiałość łączy się w linie bezpośredniej z samooceną. Najczęściej ludzie nieśmiali mają również błędne, negatywne przekonania odnośnie siebie samego, dlatego też często nie czują się swobodnie w kontakcie z innym człowiek. Z tego powodu najpierw należy popracować nad samooceną poprzez zmianę poglądów na swój temat, a następnie skupić się na rozwoju kompetencji społecznych. Psychoterapia poznawczo-behawioralna w której nurcie pracuję, oferuje szereg rozwiązań, ćwiczeń mających na celu zwiększenie śmiałości klienta w funkcjonowaniu w życiu prywatnym jak i zawodowym. Zapraszam do mojego gabinetu, postaram się Pani pomóc. Pozdrawiam serdecznie Psycholog Adrian Szafrański.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,
Nieśmiałość to częsty problem, który potrafi blokować możliwość rozwoju, budowanie relacji z innymi czy po prostu satysfakcjonujące życie.
Powodów takiego problemu może być bardzo wiele, najskuteczniejsze postępowanie pozwalające na jego rozwiązanie jest zależne od źródła problemu. Oczywiście jeśli na obecnym etapie określenie źródła trudności jest nie możliwe może Pani również wypracować z terapeutą doraźne rozwiązania.
Proponuję przemyślenie możliwości ponownego skorzystania z usług terapeuty. Jako osoba dorosła prawdopodobnie dysponuje Panie znacznie większymi zasobami zarówno emocjonalnymi jaki poznawczymi kluczowymi do pracy z terapeutą.
pozdrawiam,
Szymon
Witam, polecam spróbować psychoterapii raz jeszcze- oczywiście nie ma się co łudzić, że będzie to "łatwe, lekkie i przyjemne", ponieważ w pokonywaniu nieśmiałości najważniejsza będzie praca, jaką wykona Pani poza gabinetem ale tak czy siak - warto zaryzykować :) ( w końcu, jak sama Pani napisała- i tak nie wyobraża sobie dalej tak żyć). Podjęcie każdego nowego wyzwania, rozpoczęcie znajomości, wyrażenie swojego zdania w pracy - wszystko, co w tej chwili wydaje się tak strasznie trudne już niedługo może okazać się "trudne, ale do zrobienia", a za jakiś czas "całkiem znośne". Życzę dużo siły, wytrwałości a przede wszystkim odwagi do dokonywania zmian, pozdrawiam :)