Czy terapia na depresję w czasie ciąży mogłaby mi pomóc?

2 odpowiedzi
Jestem we wczesnej ciąży, a choruję na depresję. Czy terapia by coś pomogła i czy jest ona płatna? Czy jest możliwość podjęcia terapii na Kasę chorych?
Droga Przyszła Mamo!
Depresja jest chorobą, która nie mija samoistnie. A nawet jeśli pacjent uzyskuje poprawę nastroju bez leczenia, to zdarza się, że reaguje później depresyjnie w sytuacji trudnej, stresującej bądź kryzysowej. Dlatego ważne jest "uporanie" się z chorobą, gdy tylko widoczne są pierwsze jej oznaki i trudności nie nawarstwiają się. Przed Panią wyzwania i nieprzespane noce, co dodatkowo może generować lub pogłębiać objawy. Gdy pomoc terapeutyczna udzielana jest wcześnie, jest możliwość uniknięcia leczenia farmakologicznego lekami przeciwdepresyjnymi. Niewskazane jest przyjmowanie ich w czasie ciąży i karmieniu piersią. Również dziecko odczuwa Pani emocje, czyli Pani smutek to też smutny Maluch. Psychoterapia pomoże zatem Wam obojgu.
Ponadto lekarze podkreślają, iż kondycja psychiczna matki jest kluczowa w utrzymaniu i donoszeniu ciąży. Depresja dokonuje rewolucji hormonalnej, która może być niebezpieczna dla Pani i dziecka.
Psychoterapia jest dostępna zarówno na Kasę Chorych jak i prywatnie, z tym że czas oczekiwania do gabinetu prywatnego jest na pewno krótszy, spotkania częstsze (nawet 2-3 razy w tygodniu), a liczba wizyt "przysługujących" pacjentowi nieograniczona.
Pani pytanie pokazuje, że jest Pani czujna i myśli o przyszłości swojej i dziecka. Proszę teraz wykonać kolejny krok i poszukać psychoterapeuty przede wszystkim takiego, który troskliwie zaopiekuje się Panią w tym szczególnym i zarazem trudnym momencie życia.
Wszystkiego dobrego życzę!

Witam serdecznie,
Przedstawiona przez Panią sytuacja zmotywowała mnie do tej rozbudowanej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko powinno mieć szczęśliwa mamę . Nie wiem w jakiej części Polski Pani mieszka , ale mam nadzieję że umieszczone poniżej informacje chociaż troszeczkę ułatwią dostęp do terapii.
NFZ refunduje wizyty u lekarzy specjalistów m.in. również u psychologów oraz terapie. W przypadku wątpliwości można zapytać, czy dany ośrodek lub specjalista oferuje także te teoretycznie bezpłatne wizyty. Liczba miejsc jest zazwyczaj ograniczona, a na terapię trzeba zostać zakwalifikowanym, ale nie należy się tym zrażać. Czasami warto zapytać w ośrodku, w którym nie ma już miejsc, o inny adres – często mniejsze, nierozreklamowane gabinety również mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia
W naszym kraju jest wiele ośrodków i organizacji, które oferują pomoc psychologiczną, prawną, a nawet materialną dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc taka jest zwykle bezpłatna i ogólnodostępna. Korzystanie z takiej pomocy wymaga wcześniejszego zgłoszenia się do konkretnego ośrodka i umówienia się na wizytę. W kryzysie, gdzie pomoc jest potrzebna natychmiastowo, warto korzystać z telefonów zaufania. Gwarantują one dyskrecję, informacje o najbliższych ośrodkach pomocowych i wsparcie.
Do korzystania z pomocy przychodni i poradni państwowych niezbędne jest ubezpieczenie NFZ. Pomoc psychologiczna i prawna w depresji jest gwarantowana przez ośrodki znajdujące się przy urzędach gminy czy miasta lub działające samodzielnie. Miejscami, gdzie można zgłaszać się w celu uzyskania pomocy, są:
ośrodki (centra) interwencji kryzysowej – można w nich uzyskać pomoc psychologiczną. W zależności od zasięgu działania mogą one zajmować się sprawami osób z danej gminy/miasta, powiatu lub województwa. W większości ośrodki te działają do późnych godzin popołudniowych, choć są też takie, które działają całodobowo.. Oferta ośrodków może różnić się w zależności od zakresu działania. W miejscach tego rodzaju prowadzone są spotkania indywidualne oraz grupowe. Przy ośrodkach interwencji kryzysowej organizowane są także grupy wsparcia.
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat poradni i ośrodków udzielających bezpłatnej pomocy psychologicznej warto skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej, telefonem zaufania czy najbliższą poradnią zdrowia psychicznego.
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka – działa w godzinach 17.00-20.00 w poniedziałki i czwartki. Konsultantami przy tym telefonie są lekarze psychiatrzy zajmujący się leczeniem depresji;
poradnia telefoniczna dla osób w kryzysie emocjonalnym – telefon zaufania dla osób, które znajdują się w kryzysie emocjonalnym. Poradnia działa w godzinach 14.00-22.00 przez 7 dni w tygodniu. Korzystanie z tego telefonu jest bezpłatne i anonimowe;
Stowarzyszenie Profilaktyki Depresji Iskra – organizacja zajmująca się pomocą osobom chorym na depresję oraz ich rodzinom. W ramach poradni działa telefon zaufania , czynny w piątki w godzinach 13.00-16.00.
Pozdrawiam gorąco.