Jak pokonać czarne myśli i przestać być toksyczną osobą?

1 odpowiedzi
Witam, od kilku miesięcy przechodzę wahania nastrojów. Stałam się toksyczna dla moich bliskich, szczególnie dla mojego partnera. Rzadko zdarzało mi się płakać, teraz płaczę prawie codziennie. Miałam też coś w rodzaju ataków paniki, jako dziecko płakałam, bijąc się z myślami, że zostanę porzucona przez partnera i znajomych. Myśl o osamotnieniu tak mnie przytłacza, że nie potrafię realnie ocenić sytuacji. Od miesiąca nie mogę podjąć stanowczych decyzji, bo zastawiam się czy nie skrzywdzę nimi bliskich czy siebie zgadzając się na pewne propozycje. Sam związek przestaje mnie cieszyć i jednocześnie bardzo go potrzebuje. Zdarza mi się mówić źle o moim partnerze (podejrzewam, że mnie okłamuję, ukrywa coś i pojawiają się chore myśli o kontrolowaniu tego, co robi), potem mam wysokie poczucie winy gdy słyszę, że inni go nie akceptują i myślę, że to w dużej mierze moja wina, bo bliscy patrzą też na moje ataki paniki, które od miesiąca pojawiają się z łzami, w oczach których nie mogę powstrzymać. Ten stan odbija się na moim zdrowiu i relacjach ze znajomymi. Nie chce nikogo krzywdzić. Nie potrafię czasem ocenić czy coś jest złe czy dobre. Potrzebuje pomocy, proszę o kilka wskazówek jak radzić sobie z takimi czarnymi myślami na co dzień.
Trudno mi obiektywnie ocenić Pani sytuację bez bezpośredniego spotkania i rozmowy. Odniosę się więc do tego, co Pani przedstawiła. Na podstawie opisu Pani sytuacja wygląda poważnie i wymaga konsultacji z lekarzem i/lub psychologiem. Proszę się zastanowić czy wydarzyło się w Pani życiu coś szczególnego, co mogłoby wpłynąć na Pani nastrój i funkcjonowanie - być może Pani problemy mogą być z tym związane. Czy przeżyła Pani podobny stan już kiedyś wcześniej, czy wystąpiło to po raz pierwszy? Czy reaguje Pani podobnie również w innych sytuacjach (nie tylko w relacji z partnerem)? itp. Opisane problemy mogą być np. następstwem sytuacji kryzysowej w Pani życiu, mogą być objawami zaburzeń nastroju (np. depresji), mogą wskazywać na trwałe cechy Pani osobowości. Rodzaj proponowanej dla Pani pomocy zależy od diagnozy i może dotyczyć wsparcia psychologicznego, psychoterapii, farmakoterapii.
Niezależnie od diagnozy - warto radzić sobie z negatywnymi myślami poprzez zastępowanie ich pozytywnymi lub co najmniej neutralnymi, proszę szukać i dostrzegać również pozytywne aspekty każdej sytuacji. Wiem, że może to być teraz trudne. Zachęcam do skorzystania z profesjonalnej pomocy.