Jak poradzić sobie z mężem alkoholikiem , utratą bliskich osób i myślami samobójczymi?

6 odpowiedzi
Witam, chciałabym się dowiedzieć czy potrzebuje pomocy specjalisty. Chodzi o to, że jestem bardzo zmęczona, źle śpię. Mimo, że wcześniej miałam problem z zasypianiem to teraz niby zasypiam, ale wstaje niewyspana oraz zmęczona i nie mam siły. Cały dzień jestem wypompowana, bardzo szybko się irytuje z byle powodu. Wszystko mnie denerwuje, bardzo łatwo można mnie wyprowadzić z równowagi i wybucham agresją. Podejrzewam, że mogę zrobić coś złego, potem zaczynam płakać i nie chce żyć. Myślę często żeby skończyć ze sobą, jedyne co trzyma mnie przy życiu to córka. Powtarzam sobie, że ona pójdzie w świat, to będę mieć drogę wolną do skończenia tego, co planuj, ale potem po paru dniach mi przechodzi ta myśl i znów jest mi smutno - płaczę z byle powodu. W ostatnim czasie straciłam 3 bliskie osoby wujka, który się powiesił, matka zmarła na zawał i przyjaciel także się powiesił 3 miesiące temu, którego widziałam po zdjęciu ze sznura. Nie mogę już dłużej tak żyć, ciągle myślę o duszach zmarłych. W dodatku mąż jest alkoholikiem i wykańcza mnie nerwowo, nie wiem może powinnam pójść do psychiatry? Czy to mi przejdzie samo tylko czasu trzeba? Ale czuje ze mnie boli w środku coś nie wiem co. Pozdrawiam.
Ja myślę, że to poważna sprawa. Nie powinna Pani lekceważyć swoich objawów, smutku, złości i ciągłej zmiany nastojów. Przede wszystkim tego ze nie chce się Pani żyć. Przeżywa Pani trudne chwile, dużo trudnych, emocjonalnie przeżyć dźwiga Pani sama i próbuje sobie radzić. Rozmowa ze specjalistą byłaby tu bardzo wskazana.

Witam Panią, myślę że powinna skonsultować sie Pani ze specjalistą. Doświadczenia jakie miały miejsce w Pani życiu oraz obecne samopoczucie wskazują na depresje. W wielu sytuacjach nie jesteśmy wstanie sami sobie pomóc. Być może powinna Pani skorzystać z farmakoterapii, być może byłaby konieczna i psychoterapia. Jednak to co najważniejsze proszę nie lekceważyć swojego samopoczucie i spróbować o siebie zadbać zaczynając od wizyty u specjalisty.
Pozdrawiam A. Pacia
Przeżyła Pani bardzo dużo trudnych chwil w ostatnim czasie, w dodatku z tej wypowiedzi wynika, że brakuje Pani wsparcia. Zmęczenie i problemy ze snem mogą być reakcją na straty, których Pani doświadczyła oraz trudną sytuację, w jakiej się Pani znajduje. Jeżeli dodatkowo ma Pani myśli samobójcze, trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - psychologa lub psychiatry. Psycholog pomoże Pani przejść przez ten trudny czas. Taką pomoc można uzyskać także bezpłatnie - w najbliższym ośrodku interwencji kryzysowej. Pozdrawiam serdecznie.
Witam Panią,
Cieszę się, że szuka Pani wyjścia z tej bardzo trudnej sytuacji. Opisane przez Panią sygnały: zmęczenie po spaniu, brak sił, szybkie irytowanie się, wybuchy agresji, myśli samobójcze są objawami depresji i sądzę że depresja Pani dotyczy. Pani dolegliwości wynikają najpewniej z utraty bliskich osób i ciężkiej sytuacji domowej. Takie wydarzenia to bardzo dużo na raz dla jednej osoby. Zdecydowanie proszę udać się do lekarza psychiatry aby mógł zdiagnozować czy to depresja i dobrał Pani leki. One pomogą uporać się z objawami, są dobierane indywidualnie. Natomiast w sprawie szukania rozwiązania sytuacji z mężem polecam psychoterapię indywidualną bądź grupową (np. w ośrodkach przeciwdziałania alkoholizmowi, gabinecie prywatnym).
Pozdrawiam i zapraszam do gabinetu po pomoc i wsparcie.
Agnieszka Złotowska
Witam,
opisane objawy wskazują na depresję, jednak w celu postawienia takiej diagnozy jest wskazane spotkanie z psychiatrą, o czym czytam, że Pani myślała. Uważam, że to dobry krok. Leki farmakologiczne pomogą Pani uzyskać równowagę emocjonalną. Jednak warto także zadbać o poznanie przyczyn obecnego stanu. Być może wpływ miały trudne doświadczenia, o których Pani wspomina- śmierć bliskich osób, mąż nadużywający alkohol.. Leki pozwolą jedynie zmniejszyć objawy, nie wyeliminują ich przyczyn. Z pewnością to co Pani doświadcza- niechęć do życia, działania, zmęczenie- ma swoje źródło. Myślę, że warto poszukać. Uważam, że powinna Pani skontaktować się w tym celu z psychoterapeutą. Dziękuję i pozdrawiam,
Kinga Jaromińska
Z Pani wiadomości wynika, że doświadcza Pani kryzysu. W kontekście okoliczności, które Pani przedstawia jest to zrozumiałe. Z pewnością łatwiej byłoby się z nim uporać gdyby zdecydowała się Pani na konsultację ze specjalistą. W pierwszej kolejności myślę o psychologu, psychoterapeucie. W wielu miastach są centra interwencji kryzysowej, a także ośrodki prowadzące terapię dla rodziny osób uzależnionych. Może się Pani zapoznać z ofertą takich placówek bądź umówić się z terapeutą, który zajmuje się traumami. Pozdrawiam serdecznie Magda Szweda