Jak pomóc ojcu alkoholikowi?

5 odpowiedzi
Mój ojciec ma 55 lat. Chociaż wyprowadziłam się z domu i nie powinno mnie to obchodzić, to jednak czuję się za niego odpowiedzialna. Otóż, jest on uzależniony od alkoholu. Moja matka przez to bardzo cierpi. Tata przez alkohol stał się agresywny, opuszcza pracę. Nie wiem zupełnie jak pomóc alkoholikowi, dlatego chciałabym wiedzieć, czy wizyta u psychologa pomoże?
Dzień dobry,
W przypadku uzależnienia od alkoholu terapię rozpoczyna się od terapii uzależnień - zwykle w formie terapii grupowej, a także dodatkowo spotkań indywidualnych. Tego typu oferty można szukać w wielu placówkach świadczących pomoc bezpłatnie - bazę znajdzie pani na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Po terapii uzależnień często dodatkowo potrzebna jest psychoterapia. Dodatkowo może pani szukać wsparcia / pomocy psychologicznej dla mamy i być może także dla siebie. W tym przypadku w grę wchodzą zarówno poradnie zajmujące się uzależnieniami, które często oferują również pomoc dla rodzin, jak i po prostu spotkania z psychologiem, mającym odpowiednie doświadczenie.
Pozdrawiam,
Ewa Kaczorkiewicz

Jeśli Pani tata wyrazi taką chęć to jak najbardziej spotkanie z psychologiem może mu pomóc zrozumieć to, że ma problem z alkoholem. Psycholog jako osoba bezstronna może, w oparciu o obiektywne kryteria stwierdzić w jakiej fazie uzależnienia jest Pani ojciec. Nie oznacza to niestety, że efekt wizyty u psychologa jest pewny tzn.: Pani tata może być na takim etapie uzależnienia, że jeszcze nie dostrzega wszystkich negatywnych konsekwencji i destrukcyjnego wpływu uzależnienia na swoje życie. Kilka spotkań z psychologiem nie wystarczy na poradzenie sobie z uzależnieniem, ale może pomóc zrozumieć problem i być pierwszym krokiem na drodze do zmiany. Terapia to długi proces, i wymaga pracy ze strony osoby uzależnionej, najlepiej żeby odbywała się w gabinecie psychoterapeuty o wykształceniu psychologicznym. Można pracować indywidualnie, albo korzystać z grup wsparcia, AA dla osób uzależnionych, lub łączyć obydwie te formy pomocy (terapię indywidualną i grupową).
Pisze Pani, że tata stał się agresywny, nie określa Pani jednak o jaką agresję chodzi. Jeśli pani ojciec stosuje przemoc (słowną, psychiczną, fizyczną) wobec pani mamy, myślę, że trzeba zgłosić ten fakt do Interdyscyplinarnego zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminie zamieszkania, w celu założenia niebieskiej karty. Wówczas rodzina zostanie objęta opieką grupy roboczej, która bezpośrednio współpracuje z rodziną, w celu rozwiązania problemu.
Witam serdecznie. Jedna wizyta raczej niewiele zmieni, bo podczas spotkania można wtedy jedynie zrobić wstępną diagnozę i przedstawić pacjentowi możliwości dalszego postępowania, aby mógł zdecydować, która z form pomocy będzie dla niego odpowiednia. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem konieczna jest terapia, najlepiej prowadzona przez doświadczonego specjalistę terapii uzależnień. Najskuteczniejsza jest terapia grupowa połączona z indywidualną, zazwyczaj taki proces leczenie trwa co najmniej około roku. Zapraszam do gabinetu - oferuję zarówno indywidualną terapię, jak i grupę wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu. Czasami zdarza się tak, że osoba uzależniona nie chce się zgłosić na wizytę, wówczas pracuje się z najbliższymi (żona, dzieci), aby dać im narzędzia do zmotywowania pacjenta do podjęcia terapii. Powodzenia!

Elżbieta Grabarczyk
ppp-salamandra.blogspot.com/
Witam, jak najbardziej wizyta u psychologa jest wskazana. Proszę skontaktować się z osobą specjalizującą się w tematyce uzależnień. Jeśli jest Pani z Warszawy (bo zauważyłem iż pytania są kierowane do psychologów z całej Polski), proszę wejść na naszą stronę Centrum Terapii i Kreatywnosci i skontaktować się z Joanną Bielan lub Aliną Leciejewską-Nosal. Obie panie od wielu lat zajmują się problematyką uzależnień i pracą z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych.
Natomiast trudno jest mi się odnieść do Pani uczuć. Zbyt mało danych, aby stwierdzić czy i co mogłoby wiązać się z uczuciem odpowiedzialności własnej za ojca. Myślę, że martwi się Pani o stan zdrowia ojca. Ważne jest to, że może Pani mu pomóc, ale w określony sposób. Proszę pamiętać, że nie wszystko, co wydaje się nam pomocą, może być pomocne w sytuacji uzależnienia. Psycholog pomoże przyjrzeć się sytuacji oraz Pani problemom wynikającym z nadużywania alkoholu przez ojca - jeżeli takowe są.
Pozdrawiam serdecznie i gdyby miała Pani pytania, proszę się odezwać.
Dominik Gebler
Witam, z Pani opisu wynika, że sytuacja jest trudna dla Pani mamy. Gdybym miała coś radzić to proponowałabym aby mama udała się do psychologa i porozmawiała. Pomocy można też szukać w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które funkcjonują przy gminach. Tam mama będzie mogła zasięgnąć informacji co do procedury postępowania jaką można podjąć wobec uzależnienia męża. Być może uzyska tam także wsparcie psychologiczne dla siebie lub poinformują ją gdzie może je uzyskać.
W sytuacji gdy występuje przemoc, mama może także zgłosić sprawę dzielnicowemu. Jego zadaniem jest uruchomienie procedury Niebieskiej Karty. Dzielnicowy poinformuje jak to działa i dlaczego warto uruchomić tę procedurę. Trudno jest w wiadomośći udzielić wyczerpującej informacji. Gdyby Pani potrzebowała i miała możliwość, zapraszam na wizytę. Może Pani jednak uzyskać informacje w placówkach pomocowych o których już napisałam a także Ośrodku Pomocy Społecznej lub Niebieskiej Linii. Adresy można znależć w internecie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Emilia Szymanowicz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.