Dzień dobry. Cierpię na nerwicę lękowa, nozofobia-kancerofobia. Nie leczyłam tego psychoterapią, jed

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Cierpię na nerwicę lękowa, nozofobia-kancerofobia. Nie leczyłam tego psychoterapią, jedynie lekami od psychiatry. To mnie uspokajało na tyle, że nie nakręcałam się do granic wytrzymałości tak jak to ma miejsce w tym momencie. Niestety za każdym razem gdy odstawiam leki to po kilku miesiącach od odstawienia wszystko wraca. Obecnie staram się o dziecko dlatego nie mogę brać leków. Jestem w kropce i nie wiem co robić. Lęk przed zachorowaniem jest patologiczny i destrukcyjny. Niszczy mój związek. Proszę o poradę jakiego typu terapii szukać ? niestety obecnie nie pracuje więc też nie stać mnie na drogie terapię
Witam serdecznie,
Jak Pani sama widzi, leki działają tylko podczas ich przyjmowania i nie zapewniają trwałej poprawy. Warto byłoby popracować nad zmianą Pani samopoczucia na psychoterapii. Moim zdaniem to nie jest ważne w jakim podejściu. Ważne, żeby Pani czuła się na terapii dobrze i bezpiecznie. Skoro nie ma Pani pieniędzy, może Pani próbować dostać się na psychoterapię na NFZ.
Pozdrawiam,
Beata Kot

Dzień dobry. Tak jak to już zostało zaznaczone w innym komentarzu i jak Pani sama zauważyła- często terapia farmakologiczna działa - wtedy kiedy leki się bierze, a potem już nie - ale z tego co wiem nie do końca jest tak, że w trakcie starania się o ciążę będzie Pani pozostawiona bez jakiegokolwiek wsparcia farmakologicznego. W tym temacie proszę poszukać lekarza psychiatry, który/a ma doświadczenie w prowadzeniu kobiet starających się o dziecko. Co do samego zaburzenia lękowego, w Pani przypadku nie wiem jakie jest jego podłoże (czasem się dzieje tak, że jesteśmy podatni na lęk przed chorobą, która przytrafiła się komuś bliskiemu, ale to tylko jedna z wielu przyczyn). Jeżeli zdecyduje się Pani na terapię to i tak w wielu rodzajach integruje się różne podejścia - i tak w przypadku lęków, fobii mogą Pani pomóc treningi relaksacyjne oraz terapia poznawcza. Pozdrawiam, Kamil Chołuj.
Witaj, unikanie zawsze wzmacnia lęk, warto się wzmocnić trwale poprzez nauczenie się innego spojrzenia na swoje dolegliwości, nauczenie się nowych umiejętności, psychoterapia jest formą leczenia, polecam do tego typu objawów -psychoterapię poznawczo-behawioralną- nowe umiejętności szybko przyniosą ulgę w cierpieniu i poprawę dobrostanu. Psychoterapia jest dostępna w ramach NFZ, w wielu programach prowadzonych przez organizacje pozarządowe- fundacje proszę tylko się rozejrzeć, jest dostępna terapia za darmo...w wielu miejscach.
Życzę powodzenia i szybkiego wyzdrowienia. Regina Wenzel