Długotrwały ból ze lewej strony klatki piersiowej.. Czy to serce ?

4 odpowiedzi
Witam mam 28 lat i pracuje około 15 godzin dziennie i śpie około 4-6 godzin na dobe,a czasam krócej( praca dosyć mocno stresująca)..Jakoś od dwóch tygodni boli mnie z lewej strony w okolicach serca..Ból jest mniej więcej taki sam przez caly czas.Serce nie bije ciagle w taki sam sposób,czasami jest takie podwójne uderzenie. Jak ostatnio mierzyłem ciśnienie to było 150/100 a puls w okolicach 80.. Czy mam jakies powody do zmartwienia?
Kiedyś miałem podobne objawy i lekarz pierwszego kontaktu powiedział mi ze to nerwobóle i kazał mi odpocząć.
Szanowny Panie.
Zapotrzebowanie na sen większości osób w wieku 28 lat przekracza 6 godzin. Częste skracanie czasu wypoczynku nocnego może doprowadzić do poważnego rozstroju organizmu. Zaburzenia te manifestują się u wielu osób podwyższonym ciśnieniem tętniczym, przyspieszeniem tętna, obniżeniem wydolności wysiłkowej, nieprawidłowościami w działaniu przewodu pokarmowego, a także obniżeniem progu odczuwania bólu. Obniża się także odporność organizmu na infekcje wirusowe i bakteryjne. Dłuższe utrzymywanie się niedoboru snu może także wywołać zmiany psychiczne, na początku przejawiające się upośledzoną koncentracją i większą nerwowością, później mogą wystąpić objawy zdecydowanie bardziej poważne, łącznie z halucynacjami. Przy tym wszystkim odczuwanie bólu "z lewej strony w okolicy serca" może być najmniejszym problemem, w dodatku zupełnie nie związanym z sercem. Sugeruję zdecydowaną zmianę trybu życia - w przeciwnym razie powodów do zmartwienia może być sporo.

Szanowny Panie, dziękuję za pytanie. Czytając moją odpowiedź proszę pamiętać, że żadna opinia lekarza nie może być uważana za wiążącą bez bezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem i zbadania pacjenta. W Pańskim opisie widzę 3 zagadnienia: 1/ wydaje się, że Pański wielodniowy ból zlokalizowany po lewej stronie klatki piersiowej nie powinien być objawem niedokrwienia serca (choroby wieńcowej serca) - być może jest on wynikiem przeciążenia mięśni klatki piersiowej, a może jest to tak zwana somatyzacja stresu? 2/ odnośnie do odczucia podwójnego uderzenia serca - może to faktycznie być objaw arytmii, dodatkowych skurczów serca - wskazana jest wizyta u lekarza celem dokładniejszej oceny. 3/ ciśnienie 150/100 mm Hg (milimetrów słupa rtęci) jest nieprawidłowe i z pewnością powinien Pan przez kilkanaście dni ponawiać pomiary ciśnienia, zapisywać je i jeżeli stwierdzi Pan powtarzające się wartości powyżej 135/85 mm Hg można podejrzewać nadciśnienie tętnicze i powinno się bezwzględnie udać się do lekarza celem weryfikacji i podjęcia odpowiednich działań zaradczych.
Sugeruję wizytę: - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Zdecydowanie wymaga Pan diagnostyki w kierunku nadciśnienia tętniczego i ewentualnej arytmii. Wartości przygodnego pomiaru ciśnienia tętniczego są nieprawidłowe, wymagają systematycznej kontroli, w razie powtarzania się wyników powyżej 140/90 mmHg wskazane byłoby wykonanie 24-godzinnej rejestracji ciśnienia tętniczego (ABPM). Dalsza diagnostyka ewentualnej arytmii (opisywane podwójne uderzenia serca) jest uzależniona od informacji uzyskanych podczas bezpośredniego wywiadu lekarskiego oraz wyników badań (stężenie elektrolitów we krwi, TSH). Nie ulega wątpliwości, że tryb Pana pracy i krótki odpoczynek nocny mogą mieć negatywny wpływ zarówno na wartości ciśnienia, jak i ewentualną arytmię. W kwestii bólu w klatce piersiowej nie potrafię jednoznacznie wypowiedzieć się jedynie na podstawie podanych przez Pana informacji. Na pierwszy rzut oka wygląda, że raczej nie są to bóle pochodzenia sercowego, jednak wykluczenie tego tła jest możliwe wyłącznie po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu lekarskim.
Bóle w klp mogą mieć różną przyczynę. W Pana wieku to rzeczywiście najprawdopodobniej nerwobóle, ale dla pewności warto wykonać chociaż EKG.