ataki paniki

4 odpowiedzi
od kilku lat cierpię na nerwicę lękową, ataki paniki , lęku np. w drodze do pracy, w tramwaju, cały czas nasłuchuje bicie serca , jak przyspiesza, i tym bardziej wtedy się jeszcze bardziej nakręcam i jest gorzej ciągle mam wrażenie że serce mi nie wytrzyma i dostanę zawał. a boje się zmierzyć ciśnienia , i iść do lekarza, co zrobić gdzie należy się udać i jak to zrobić ? skoro się boję mieszkam we Wrocławiu
Dzień dobry. Nerwica lękowa może powodować objawy przypominające zaburzenia rytmu serca, z drugiej strony może maskować prawdziwą arytmię. Radzę wykonać badania(np. badanie holterowskie), które obiektywnie ustalą przyczynę objawów i w ten sposób pozwolą ustalić właściwe postępowanie. Postawienie jednoznacznej diagnozy i odpowiednie leczenie wzmocni poczucie bezpieczeństwa oraz przyczyni się do zmniejszenia lęku. Pozdrawiam. Piotr Salomon.

Witam!
Myślę że na początek można by rozważyć udanie się do lekarza POZ, aby Panią/Pana uspokoił gdy w badaniach nie stwierdzi nieprawidłowości.
Szanowna Pani/Szanowny Panie, opis dolegliwości wskazuje dość jednoznacznie, że specjalistą, do którego w pierwszej kolejności należy się udać, jest specjalista od emocji, stresu, psychiki - czyli psychiatra. Wydaje się, że uczucie szybkiego bicia serca jest wtórne do lęku. Dla pełnego wykluczenia sytuacji odwrotnej (tzn. że uczucie szybkiego bicia serca to jakiś rodzaj arytmii, a uczucie lęku jest wtórne) można wykonać zapis EKG w czasie takiego napadu (albo zwykłe EKG, albo EKG metodą Holtera - należy wtedy w dzienniczku dokładnie zaznaczyć czas wystąpienia dolegliwości).
Dzień dobry! Na wstępie przepraszam za tak późną odpowiedź, pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Problemu upatruję nie w sercu, ale w psychice. Opierając się na informacjach podanych w pytaniu sądzę, że najwłaściwszym specjalistą będzie psychiatra.