ataki paniki

4 odpowiedzi
od kilku lat cierpię na nerwicę lękową, ataki paniki , lęku np. w drodze do pracy, w tramwaju, cały czas nasłuchuje bicie serca , jak przyspiesza, i tym bardziej wtedy się jeszcze bardziej nakręcam i jest gorzej ciągle mam wrażenie że serce mi nie wytrzyma i dostanę zawał. a boje się zmierzyć ciśnienia , i iść do lekarza, co zrobić gdzie należy się udać i jak to zrobić ? skoro się boję mieszkam we Wrocławiu
Dzień dobry. Nerwica lękowa może powodować objawy przypominające zaburzenia rytmu serca, z drugiej strony może maskować prawdziwą arytmię. Radzę wykonać badania(np. badanie holterowskie), które obiektywnie ustalą przyczynę objawów i w ten sposób pozwolą ustalić właściwe postępowanie. Postawienie jednoznacznej diagnozy i odpowiednie leczenie wzmocni poczucie bezpieczeństwa oraz przyczyni się do zmniejszenia lęku. Pozdrawiam. Piotr Salomon.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam!
Myślę że na początek można by rozważyć udanie się do lekarza POZ, aby Panią/Pana uspokoił gdy w badaniach nie stwierdzi nieprawidłowości.
Szanowna Pani/Szanowny Panie, opis dolegliwości wskazuje dość jednoznacznie, że specjalistą, do którego w pierwszej kolejności należy się udać, jest specjalista od emocji, stresu, psychiki - czyli psychiatra. Wydaje się, że uczucie szybkiego bicia serca jest wtórne do lęku. Dla pełnego wykluczenia sytuacji odwrotnej (tzn. że uczucie szybkiego bicia serca to jakiś rodzaj arytmii, a uczucie lęku jest wtórne) można wykonać zapis EKG w czasie takiego napadu (albo zwykłe EKG, albo EKG metodą Holtera - należy wtedy w dzienniczku dokładnie zaznaczyć czas wystąpienia dolegliwości).
Dzień dobry! Na wstępie przepraszam za tak późną odpowiedź, pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Problemu upatruję nie w sercu, ale w psychice. Opierając się na informacjach podanych w pytaniu sądzę, że najwłaściwszym specjalistą będzie psychiatra.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.